Inchidere procedura faliment client

Mesaj
Autor
olmazut297
Mesaje: 128
Membru din: Mar Dec 04, 2007 12:00 am

Inchidere procedura faliment client

#1 Mesaj de olmazut297 »

Pentru o creanta incerta, pe baza hotararii adunarii generale a asociatilor am constituit provizion facand inregistrarile contabile:
4118/ analitic client incert = 4111/analitic client
si concomitent
6814 = 491 10.000

S-a obtinut intre timp inchiderea procedurii falimentului debitorului.
Este corecta procedura:
1. Convocare AGA si adoptare hotarare AGA de trecere a creantei pe pierdere
2. Anularea provizionului
491 = 7814 10.000
3. Emitere factura de ajustare cu semnul - in baza careia se fac inregistrarile contabile
654 = 4118 8.064,52
4118 = 4427 - 1.935,48
4. Emiterea facturii cu semnul - nu implica obligatia transmiterii acesteia catre debitorul insolvabil.
Va multumesc anticipat pentru raspuns

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inchidere procedura faliment client

#2 Mesaj de tomac »

Da, este corect.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

olmazut297
Mesaje: 128
Membru din: Mar Dec 04, 2007 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#3 Mesaj de olmazut297 »

Am aflat raspunsul asa ca vi-l fac cunoscut, in speranta ca sunt si altii in aceeasi situatie cu mine si au nevoie de asa ceva:
Avem un client neîncasat aflat în stare de faliment, iar procedura de faliment a fost închisă pe baza
unei hotărâri judecătoreşti. Ce facem cu creanţa neîncasată? Este aceasta deductibilă la calculul
profitului impozabil? Ce se întâmplă cu TVA din factura emisă şi neîncasată de la client? Este permisă
ajustarea taxei? Cum se înregistrează aceste operaţiuni în contabilitate?
1. Din punctul de vedere al impozitului pe profit
Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai
cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.
Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri şi pierderile înregistrate la scoaterea din
evidenţă a creanţelor neîncasate, în cazul în care procedura de faliment a debitorului a fost
închisă pe baza hotărârii judecătoreşti. Aşadar, din perspective impozitului pe profit, această
cheltuială este deductibilă.
Pentru creanţele incerte se pot constitui provizioane în limita unui procent de 100% din valoarea
creanţelor asupra clienţilor dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
1. sunt înregistrate după data de 1 ianuarie 2007;
2. creanţa este deţinută la o persoană juridică asupra căreia este declarată procedura de
deschidere a falimentului, pe baza hotărârii judecătoreşti prin care se atestă această situaţie;
3. nu sunt garantate de altă persoană;
4. sunt datorate de o persoană care nu este persoană afiliată contribuabilului;
5. au fost incluse în veniturile impozabile.
Aceste provizioane sunt deductibile la calculul profitului impozabil.
2. Din punctul de vedere al taxei pe valoarea adăugată
Baza de impozitare a taxei se reduce în cazul în care contravaloarea bunurilor livrate sau a
serviciilor prestate nu se poate încasa din cauza falimentului beneficiarului. Ajustarea este
permisă începând cu data pronunţării hotărârii judecătoreşti de închidere a procedurii prevăzute
de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, hotărâre rămasă definitivă şi irevocabilă.
De regulă, baza impozabilă a taxei se ajustează după efectuarea livrării bunurilor sau prestării
serviciilor. Însă, chiar dacă livrarea bunurilor sau prestarea serviciilor nu s-au efectuat, dar aceste operaţiuni au fost facturate, baza de impozitare se va ajusta corespunzător.
În acest scop, furnizorii sau prestatorii trebuie să emită facturi cu valorile înscrise cu semnul
minus, deoarece baza de impozitare se reduce.
În decontul de TVA nu au fost reglementate situaţiile de ajustare a bazei impozabile a taxei
colectate, ci numai situaţiile de ajustare a bazei impozabile a taxei deductibile. Din acest motiv,
ajustarea bazei impozabile a taxei colectate se va înregistra în decontul de TVA la rândul 13
„Regularizări taxă colectată“, cu semnul minus.
3. Din punct de vedere contabil
Exemplu:
Se prestează un serviciu în sumă de 1.000 lei plus TVA. Ulterior, creanţa nu se mai poate încasa
din cauza insolvabilităţii clientului, iar procedura de faliment a acestuia a fost închisă în baza
unei hotărâri definitive şi irevocabile.
- Înregistrarea prestării serviciului:
4111 = % 1.190
„Clienţi“ 704 1.000
„Venituri din lucrări executate
şi servicii prestate“
4427 190
„TVA colectată“
- Înregistrarea trecerii clientului pe clienţi incerţi datorită riscului de neplată:
4118 = 4111 1.190
„Clienţi incerţi sau în litigiu“ „Clienţi“
- Constituirea unei ajustări pentru deprecierea creanţei în momentul declarării procedurii
de deschidere a falimentului, pe baza hotărârii judecătoreşti:
6814 = 491 1.000
„Cheltuieli de exploatare privind „Ajustări pentru deprecierea
ajustările pentru deprecierea creanţelor – clienţi“
activelor circulante“
- Scoaterea din activ a creanţei incerte în urma hotărârii de faliment definitivă şi
irevocabilă:
654 = 4118 1.000
„Pierderi din creanţe şi debitori diverşi“ „Clienţi incerţi sau în litigiu“
În roşu:
4118 = 4427 190
„Clienţi incerţi sau în litigiu“ „TVA colectată“
- Anularea ajustării pentru deprecierea creanţei:
491 = 7814 1.000
„Ajustări pentru deprecierea creanţelor „Venituri din ajustări pentru deprecierea
– clienţi“ activelor circulante
Concluzie
Creanţele neîncasate datorită insolvabilităţii clienţilor se tratează astfel:
- se constituie provizioane în momentul în care este deschisă procedura de declarare a
falimentului pe baza unei hotărâri judecătoreşti. Aceste provizioane sunt deductibile fiscal în
procent de 100% din valoarea creanţelor asupra clientului respectiv în cazul în care sunt
îndeplinite condiţiile legale;
- se înregistrează pe cheltuieli pierderileînregistrate cu ocazia scoaterii din evidenţă a creanţelor
neîncasate, în cazul în care procedura de faliment a debitorului a fost închisă în baza hotărârii
judecătoreşti. Aceste cheltuieli sunt deductibile la calculul profitului impozabil;
se ajustează baza impozabilă a taxei colectate atunci când hotărârea judecătorească de închidere
a procedurii falimentului a rămas definitivă şi irevocabilă.
Acte normative aplicabile:
Art. 21 alin. (1) şi (2) lit. n), art. 22 alin. (1) lit. j), art. 138 lit. d) din Codul fiscal
Pct. 20 alin. (1) şi (3) la Titlul VI Taxa pe valoarea adăugată din Normele metodologice de aplicare a
Codului fiscal
Anexa nr. 2 la Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 1.746/2008 pentru
aprobarea modelului şi conţinutului formularului (300) „Decont de taxă pe valoarea adăugată“

zahana
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#4 Mesaj de zahana »

Am si eu o intrebare referitoare la provizioane constituite pentru clienti incerti , daca ma poate ajuta cineva si anume: am constituit in dec2010 provizioane cf.art.22 lit c pentru un client ; in apr.2011 i s-a deschis procedura de insolventa ; as vrea sa stiu daca as putea anula provizioanele constituite in 2010 si sa incadrez acest client la art.22 lit j in 2011 . Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inchidere procedura faliment client

#5 Mesaj de tomac »

Da, puteți, dacă respectă condițiile de la litera j.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zahana
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#6 Mesaj de zahana »

Multumesc mult . Deci fac nota contabila 491=7814 din care 30% impozabil ,70% neimpozabil si reiau totul de la inceput in conditiile art.22lit j. Am inteles corect , nu? :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inchidere procedura faliment client

#7 Mesaj de tomac »

Da, anulați provizioanele constituite anterior. Dacă ați constituit anterior provizion de 100% și ați considerat deductibil doar o parte din provizion, atunci, da, partea aceea va constitui venit impozabil, iar diferența venit neimpozabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zahana
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#8 Mesaj de zahana »

Buna seara. In primul rand va multumesc pentru raspuns , dar .....inca nu am terminat cu intrebarile . Azi inainte de a primi raspunsul de la dvs am sunat la metodologie la finante pentru a cere o parere . Mi s-a spus ca nu se poate reveni asupra provizionului deja constituit pentru ca ''Diminuarea sau anularea provizioanelor se efectuează prin trecerea acestora pe venituri în cazul încasării creanţei, proporţional cu valoarea încasată sau înregistrarea acesteia pe cheltuieli'' . Mai mult , spune metodologia ca in norme la art.53 se specifica :Procentele prevăzute la art. 22 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, aplicate asupra creanţelor înregistrate începând cu anii fiscali 2004, 2005 şi, respectiv, 2006, nu se recalculează.
Credeti ca expesia ''nu se recalculeaza'' se refera la faptul ca nu pot reveni asupra provizionului constituit initial ? sau la ce ? sincer..... nu inteleg .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Inchidere procedura faliment client

#9 Mesaj de tomac »

Așa este, cele constituite pentru creanțe de până la 2006, nu se recalculează, dar eu v-am spus clar: le puteți trece la 100% conform art.22 lit. j, doar dacă respectă cerințele de la acea literă, iar prima cerință este ca acele creanțe să fie înregistrate după 01/01/2007.
Aia cu anularea numai la încasare este epică de-a dreptul. Și dacă se închide procedura de faliment și eu nu încasez? Nu mai anulez provizionul? E bună.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

zahana
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#10 Mesaj de zahana »

multumesc,am inteles :)

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#11 Mesaj de promovest96 »

Buna ziua

O situatie similara am si eu doar ca e putin pe invers :mrgreen:

Am o problema cu un furnizor caruia i-am facut retur de 800 ron si care nu este in faliment (am verificat la ONRC) dar nici nu vrea sa ne returneze banii sau sa ne mai dea marfa in contravaloare de soldul negativ. Nu stiu cum sa procedez cu soldul negativ al resoectivului furnizor la 31.12.2011. Facturile de retur sunt din oct si dec 2010. Cu acest furnizor nu mai pot lua legatura nicicum, e din alta localitate si la telefoane/faxuri/mailuri nu mai raspunde...

Pot sa constitui provizioane pentru 800 ron?
Eu m-am gandit sa fac urmatoarele inregistrari:

1. La 31.12.2011
473=401 800ron (valoare cu tot cu TVA)

2.La 31.12.2011
% = 496 800
6814 240 (adica 30% deductibil)
6814 560 (70% nedeductibil)

3.Cand se clarifica situatia (2012)
496=% 800
7814 240 deductibil
7814 560 nedeductibil
4.
654.neded=473 800ron (daca trec 3 ani si nu reusesc sa recuperez banii)

Sunt ok inregistrarile?

Va multumesc, o zi buna!!

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#12 Mesaj de promovest96 »

Nu s-a mai "lovit" nimeni de furnizori de acest soi? :lol:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Inchidere procedura faliment client

#13 Mesaj de septimiuv »

nu

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#14 Mesaj de promovest96 »

septimiuv scrie:nu
norocosilor.. :lol:

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Inchidere procedura faliment client

#15 Mesaj de szaszs »

Daca nu m-am inscris in masa credala a debitorului, mai pot trece pierderile din creante pe cheltuieli deductibile la pronuntarea falimentului pe baza hotararii judecatoresti din monitorul oficial?

Scrie răspuns