DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#1 Mesaj de sacuiuf »

Buna ziua.Nu ma pot loga pe ANAF sa intru pe ,,dosar fiscal" desi prezint certificatul digital ce a fost verificat de EI.Imi apare acel mesaj de incercare esuata.Am luat certificatul luna trecuta,am trimis prin el o declaratie 100 ptr.care am luat si recipisa cu numar si confirmare de inregistrare.Am luat certificatul pe pers.fizica si lucrez cu el ptr.patru firme.Ce pot face ?Va multumesc. sacuiuf.

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#2 Mesaj de mehedintib »


sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#3 Mesaj de sacuiuf »

Multumesc frumos;intai am cautat si citit ce am gasit pe forum;n-am mentionat ca am luat certificat de la CERTSIGN,cu care am vorbit din nou,au verificat si e bine;logic,daca ar fi fost ceva ,nu as fi putut semna declaratiile 112 depuse,inregistrate la ANAF;am trimis mail si la admin.portal/mfinante,ro ,au verificat o data,au zis ca e bine si sa mai incerc logarea,dar fara rezultat bun ptr.mine.Acum mai astept un raspuns tot de la ANAF.

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#4 Mesaj de sacuiuf »

Revin cu o intrebare ; in luna mai a.c. a accesat cineva ,,dosar fiscal "" folosind certificat digital ce nu e eliberat de ANAF ?

dragomirt
Mesaje: 109
Membru din: Mar Mar 31, 2009 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#5 Mesaj de dragomirt »

Da functioneaza.
Am incercat chiar azi

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#6 Mesaj de sacuiuf »

Eu nu reusesc;dupa logare imi apare ,,THERE IS A PROBLEM WITH THIS WEBSITE"S SECURITY CERTIFICATE " dau clic pe CONTINUE TO THIS WEB SITE " prezint certificat,apare caseta ,,WINDOWS SECURITY " DAU CLIC PE ok,apare caseta ,,CARDHOLDER VERIFICATION ' completez cod pin,apoi OK ,si imi apare mesajul de incercare esuata.Nu stiu engleza si-mi e foarte greu.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#7 Mesaj de tomac »

Dacă folosești Internet Explorer 8 sau 9 dă click pe butonul de Compatibility View
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#8 Mesaj de sacuiuf »

multumesc frumos d-l Tomac;problema grea ptr.ca nu ma pricep la calculatoare;am explorer 8,windows 7,addobe reader 9;in tools am compatibility view settings,la add this website am google.ro,la website you"re addes to compatibility view am anaf.ro si jos am activat display intranet sites in compatibility view.Programul a fost instalat de cineva care ma ajuta cand poate;este navetist si nu lucreaza in oras cu mine;in plus si in varsta si sunt din provincie,o pensionara cu greutati dar si cu ambitie;va multumesc de ajutor;cu stima,sacuiuf.

mihalai
Mesaje: 166
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#9 Mesaj de mihalai »

nici eu nu reusesc sa intru pe dosar fisscal

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#10 Mesaj de paturcai »

Compatibility view este un buton care in Internet Explorer 8 se gaseste in dreapta langa un semn de intrebare incadrat intr-un cerc albastru inchis. Apasati pe TOOLS si bifati compatibility view.
Ce faceti ca nu veti lua examenul la Inspector de resurse umane...va trebuie diploma de folosire a computerului....
:wink:
Daca aveti Windows7 exista deja pe site-ul lui Microsoft versiunea Internet explorer 9, care e mai frumusica un pic si rste mai imbunatatita.
Trebuie sa aveti prin preajma un "bun-la-toate" care sa va ajute sa treceti râul.
Dosarul fiscal se poate vedea - deocamdata - numai cu Internet Explorer (exista tentative in ultimele zile ca sa se poata vedea si cu Firefox, dar se pare ca este de durata).
Dupa ce v-ati dus pe site-ul ANAF, in dreapta sus in coltul site-ului exista o lupa. (LOGARE) Apasati pe ea si urmati instructiunile. Veti ajunge ca in partea stanga sa vedeti DOSAR FISCAL, si apoi Acces controlat la dosarul fiscal al contribuabilului.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#11 Mesaj de sacuiuf »

multumesc frumos d-l paturcai;am un atestat ptr.cursuri de calculatoare,numai ca am reusit sa-mi iau calculator dupa vreo 5 ani si de vreo inca 5 ani lucrez in continuare tot contabilitate ,adica ce am facut 36 ani la serviciu.Daca e vreo problema .firmele vor lua masuri,adica vor lucra si cu cineva ptr.resurse umane,sau,poate voi iesi cu adevarat la pensie,ca de cei cu varsta mea nu orea mai e nevoie,nu prea mai au loc...ce sa fac,,am contracte de munca cu timp partial,lucrez de nevoie,dar cu placere ptr aceasta meserie;am sunat iar la Anaf,astept raspunsul lor ptr.logare.

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#12 Mesaj de sacuiuf »

inca o data multumirile mele ptr.sfaturi;am reusit sa ma loghez;o zi buna si La multi ani celor ce-si sarbatoresc ziua maine.
Sacuiuf

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#13 Mesaj de sacuiuf »

Iar sufar;toate mi se intampla numai mie:m-am logat ,am intrat in dosar fiscal,in situatie sintetica si dau clic pe o suma intr-o luna;imi apare:VIEW DISPLAY ERROR:odbc driver returned an error(SQLExeDirectW).,la o firma,iar la alta imi afiseaza an 2010,cum vad pe an 2011 pe luni ? ACUM CE SA MAI FAC ? Sa sun iar la Anaf ? Sa mai astept poate ca se actualizeaza mai incet? Of ,ce greu e la batranete....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#14 Mesaj de tomac »

Erorile pot fi și din cauză că nu le merge bine sistemul. Dar și din cauză că nu s-au făcut setările cerute în manualul despre dosar fiscal.
Vedeți aici cum trebuie setat Internet Explorer.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

sacuiuf
Mesaje: 79
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:00 am

Re: DOSAR FISCAL CONTRIBUABIL

#15 Mesaj de sacuiuf »

Multumesc frumos ptr.indrumari;am verificat si setarile sunt bune;voi suna la anaf din nou luni sa vad ce problema mai am.O zi buna tuturor.

Scrie răspuns