documente necesare

Mesaj
Autor
piciorusm
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

documente necesare

#1 Mesaj de piciorusm »

Pentru semnatura electronica ce documente tb depuse la finante daca ii asuma raspunderea administratorul?De pe ANAF inteleg ca statutul in original si copie si cartea de identitate.A mai depus cineva pt administrator?multumesc de ajutor

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: documente necesare

#2 Mesaj de balazse »

Citeste aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... pie#p89063
Cel mai usor ar fi fost sa utilizezi butonul de cautare.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: documente necesare

#3 Mesaj de vinczellero »

daca certificatul digital este in numele administratorului nu ai nevoie de nicio imputernicire ....ai nevoie sa atasezi la formularul 150 actul constitutiv din care sa reiese faptul ca persoana respectiva este administratorul , cu adevarat :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: documente necesare

#4 Mesaj de balazse »

Imputernicire trebuie pentru orice persoana, chiar daca ii administratorul societatii sau nu.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: documente necesare

#5 Mesaj de vinczellero »

nu prea cred asa ceva ! Iata un extras de pe site-ul ANAF :
5. Privind împuternicirea de la contribuabil: în situaţia în care titularul certificatului calificat nu are calitatea de reprezentant legal al contribuabilului reprezentat, se prezintă documentul de împuternicire, autentificat de notarul public, din care rezultă dreptul titularului certificatului calificat de a semna declaraţiile fiscale pentru contribuabil. Dacă există calitatea titularului certificatului calificat de reprezentant legal al contribuabilului, se prezintă documentul, în original şi copie, care atestă această calitate (acest document poate fi Hotărârea Adunării Generale a Acţionarilor sau Statutul societăţii comerciale);

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: documente necesare

#6 Mesaj de paturcai »

Din nefericire BalazsE are dreptate: la unele administratii ii doare-n-ghete ca esti administrator ei tot vor inca o hartie in plus.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: documente necesare

#7 Mesaj de vinczellero »

pai domnii functionari doar au auzit de o ,,imputernicire'' care se cere ....dar pentru ei nu mai conteaza cine face imputernicirea si pentru cine ! e ABSURD sa ceri imputernicire pentru administrator :lol:
Poate e normal pentru un contabil o imputernicire data de angajator ,dar administratorul sa aiba nevoie de imputernicire atat timp cat el e trecut in actul constitutiv ca reprezinta societatea in orice relatii cu tertii ......mi se pare strigator la cer !!!
Nu va mai lasati la mana lor (a functionarilor) ca multi vb din ce aud si ei sau bazandu-se pe zvonuri ! imi vine sa rad :lol: :lol: :lol: :lol:
tot functionarii in loc de formular 150 ei zic 050 sau 50-50 , 0050 asa ca nu ma pot lua dupa ei....am auzit eu cu urechile mele ,care fiind asa mai mari aud fel si fel de lucruri ! :lol:
Si daca va uitati bine pe site-ul ANAF prezentat atat de grandios , scrie ca formularul impreuna cu documentele respective se depun la orice unitate fiscala
Le-am aratat acest lucru , ca de altfel si faptul ca admin. nu are nevoie de imputernicire si mi-au zis ca ei asa s-au obisnuit sa ceara fara sa citeasca nimic !!! groaznic si descurajator !
Oricum eu am inceput sa nu mai fac fata acestor modificari ...chiar si atunci cand sunt sigur si citesc cu ochisorii mei verzi , negru pe alb toul i-a o intorsatura ciudata bazata pe o logica stramba si distorsionata presarate asa in exces cu mult ZVON.
PS : partea amuzanta a acestei observatii e faptul ca am ochii verzi si urechile mai marisoare :oops: :lol: :lol: :lol: ....si asta e tot un ZVON ! :D

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: documente necesare

#8 Mesaj de balazse »

Referitor la extrasul de pe ANAF deja am trimis mail celor de la ANAF (avand ca baza cele postate de TomaC pe forum, cu aceasta ocazie vreau sa-i multumesc pentru informatiile si noutatile primite de la el), precum am primit si raspuns in care faceau referire la Ordinul 2520/2010 care sunt aplicabile pentru contribuabili mari si mijlocii si nu pentru contribuabilii mici.
Un extras din raspuns:
Potrivit art.2 alin.(4) din Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr.2520/2010 privind depunerea declaratiilor fiscale prin mijloace electronice de transmitere la distanta de catre contribuabilii mari si mijlociit cu modificarile si completarile ulterioare, documentul de imputernicire, autentificat de notarul public din care rezulta dreptul titularului certificatului calificat de a semna declaratiile fiscale pentru contribuabil, se depune numai In situatia in care titularul certificatului calificat nu are calitatea de reprezentant legal al contribuabilului reprezentat.
Din pacate doar pentru contribuabilii mari si mijlocii nu au nevoie de imputernicire reprezentantii legali. Totusi in extrasul de pe site-ul lor acest lucru nu apare.
Acum as putea comenta mult, dar mai bine ma abtin, mai bine astept noul raspuns de la finante referitor la "lucrurile" trimise.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: documente necesare

#9 Mesaj de vinczellero »

eu sunt convins ca au facut o greseala in formulare si trebuia sa fie vorba si de cele mici , dar acum ce sa faca ? doar nu vor modifica , ar fi culmea ...si merg inainte cu greseala ! ce frustrant auzi acolo : pentru cele mici ai nevoie de imputernicire , ca reprezentantul legal e mai cu coarne !!! pacat ca traim aici in rahatul asta de tara !

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: documente necesare

#10 Mesaj de vinczellero »

am depus actele fara probleme , daca semnatura e a administratorului nu trebuie imputernicire ci statutul societatii !!! si are si logica totusi :lol:

Scrie răspuns