avans spre decontare

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

avans spre decontare

#1 Mesaj de ciobanum »

Care este suma maxima pe care o poate lua administratorul firmei ca avans spre decontare intr`o zi? termenul de decontare este 3 zile? Multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: avans spre decontare

#2 Mesaj de eugen01 »

balazse scrie:
NORME METODOLOGICE
pentru aplicarea prevederilor art. 5 si 6 din Ordonanta Guvernului nr. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare

1. Operatiunile de incasari si plati intre persoanele juridice se efectueaza numai prin instrumente de plata fara numerar, cu exceptiile prevazute la art. 5 alin. 2 lit. a), b) si c) din Ordonanta Guvernului nr. 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 131/1996, cu modificarile ulterioare, denumita in continuare ordonanta.
2. Prin plafon zilnic maxim de plati, prevazut la art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanta, se intelege totalitatea platilor efectuate in numerar de o persoana juridica intr-o singura zi, respectiv 100.000.000 lei.
3. De la prevederile art. 5 alin. 2 lit. c) din ordonanta sunt exceptate urmatoarele operatiuni:
a) depunerile de numerar facute de persoane juridice in conturile furnizorilor de bunuri si servicii, in baza documentelor justificative legal intocmite;
b) cheltuielile de deplasare in interes de serviciu, in limita sumelor cuvenite pentru plata transportului, a diurnei, a indemnizatiei si a cazarii pe timpul deplasarii, precum si a cheltuielilor neprevazute efectuate in acest sens de catre salariatii aflati in deplasare;
c) cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferinte, simpozioane si de alte asemenea actiuni, in conditiile baremurilor stabilite de normele legale in vigoare.
Platile enumerate la lit. a) - c) nu intra in plafonul zilnic maxim de plati.

se pare ca ..."fara numar"

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: avans spre decontare

#3 Mesaj de apetrem »

Depinde de scopul avansului spre decontare:
- daca este luat in vederea efectuarii unei plati cf. pct. a)-c) de mai sus, atunci e "fara numar";
- daca este luat în scopul efectuării de plăţi către persoane juridice, arunci intra in plafonul de plati. (OG.15, art.5 al.4)
Termenul de decontare nu este reglementat.
Marian Apetre

chintovanf
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: avans spre decontare

#4 Mesaj de chintovanf »

Buna ziua.Avansul spre decontare trebuie decontat in 3 zile?Contabila asa mi-a zis.Este corect?Multumesc de raspouns

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: avans spre decontare

#5 Mesaj de fagarasa176 »

Ai primit raspuns AICI
Nu este nevoie sa umplii formul cu aceeasi intrebare :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns