Monografii contabile

Mesaj
Autor
dascalun
Mesaje: 22
Membru din: Joi Aug 20, 2009 12:00 am

Monografii contabile

#1 Mesaj de dascalun »

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva, va rog frumos, cu niste inregistrari pentru o pastravarie? Se face raport de productie? Cum se inregistreaza sporul de greutate?
Multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Intreb si eu: si cum se face cantarirea pentru a vedea daca au luat sau nu in greutate?
Este doar o parere....
Daca gainile le pot cantari si numara si pe vaci la fel, etc, etc cum intr-o pastravarie sa aflu cat au luat in greutate pastravii?
Eu vad asa:
Trec integral pe costuri hrana pentru pastravi iar ceea ce se "pescuieste" si se vinde, integral pe venituri.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#3 Mesaj de teodorg133 »

si eu cred ca tot inreg. ca pt productie trebuie sa fie...

Poate te ajuta aceasta monografie. Conturile nu stiu daca sunt de actualitate la animale(nu lucrez cu asa ceva).
..conteaza prea putin...au denumire iar simbolul, daca nu mai corespunde, il inlocuiesti.

1.cumparare: % = 401 „Furnizori“ 361 „Animale si pasari“ 368 „Diferente de pret la animale si pasari“ 4426 „TVA deductibila“

2Intrari de animale si pasari din productia proprie si inregistrarea sporului de crestere in greutate: % = 711 „Venituri din productia stocata“ 361 „Animale si pasari“ 368 „Diferente de pret la animale si pasari“

3.Facturarea vanzarilor de animale si pasari din productia proprie: 411 „Clienti“ = % 701 „Venituri din vanzarea produselor finite“ 4427 „TVA colectata“ Si concomitent, descarcarea gestiunii cu marfa livrata: 711 „Venituri din productia stocata“ = % 361 „Animale si pasari“ 368 „Diferente de pret la animale si pasari“

4. Facturarea si vanzarea de animale si pasari cumparate anterior: 411 „Clienti“ = % 701 „Venituri din vanzarea produselor finite“ 4427 „TVA colectata“ Si concomitent, descarcarea gestiunii cu marfa livrata care a facut obiectul unei achizitii anterioare: 606 „Cheltuielile cu animalele si pasarile“ = % 361 „Animale si pasari“ 368 „Diferente de pret la animale si pasari“

5.Sacrificarea animalelor si pasarilor in centre
specializate (abator): - pentru cele provenite din productie proprie: 711 „Venituri din productia stocata“ = % 361 „Animale si pasari“ 368 „Diferente de pret la animale si pasari“ - pentru cele achizitionate prin cumparare: 606 „Cheltuielile cu animalele si pasarile“ = % 361 „Animale si pasari“ 368 „Diferente de pret la animale si pasari“

6 Obtinerea de produse finite dupa sacrificare: % = 711 „Venituri din productia stocata“ 345 „Produse finite“ 346 „Produse reziduale“ Vanzarea produselor obtinute prin sacrificare: 5311 „Casa in lei“ = % 701 „Venituri din vanzarea produselor finite“ 703 „Venituri din vanzarea produselor reziduale“ 4427 „TVA colectata“ Si concomitent, descarcarea gestiunii cu produsele vandute si obtinute prin sacrificare: 711 „Venituri din productia stocata“ = % 345 „Produse finite“ 346 „Produse reziduale“

8.Inregistrarea mortalitatii animalelor si pasarilor: - din productie proprie: 711 „Venituri din productia stocata“ = % 361 „Animale si pasari“ 368 „Diferente de pret la animale si pasari“ - provenite prin achizitionare: 606 „Cheltuielile cu animalele si pasarile“ = % 361 „Animale si pasari“ 368 „Diferente de pret la animale si pasari“ Imputarea animalelor si pasarilor disparute: 461 „Debitori diversi“ = % 758 „Alte venituri din exploatare“ 4427 „TVA colectata“ Incasarea deciziilor de imputatie: 5311 „Casa in lei“ = 461 „Debitori diversi“

9 Obtinerea de produse (ex.: lapte, oua, miere): 345 „Produse finite“ = 711 „Venituri din productia stocata“

10.Obtinerea de produse prin sacrificarea animalelor (ex.: piei): 341 „Semifabricate“ = 711 „Venituri din poductia
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

dascalun
Mesaje: 22
Membru din: Joi Aug 20, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de dascalun »

Multumesc pentru raspunsuri! :)
Pentru a vedea cat au luat in greutate se cantaresc cateva kg o data pe luna, se numara cati sunt, se afla greutatea/bucata, se stie cate bucati sunt in bazin, se stie cat au avut initial si se poate determina. Oricum multumesc mult pentru raspunsuri!

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: Monografii contabile

#5 Mesaj de analiza »

Am si eu o rugaminte : puteti sa-mi spuneti care este pretul de inregistrare in conta a produselor obtinute de la animalele din patrimoniul societatii ? Miere, ceara, oua.. acestea nefiind achizitionate ci produse de animale. Si ce document trebuie intocmit pt intrarea in gestiunea de produse ?

Multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Monografii contabile

#6 Mesaj de eugen01 »

1.Ca si document...Bon de Predare,Transfer,Restituire mai cunoscut ca si Bon de Predare/Primire (cod 14-3-3A;il gasim in Formulare Grupa III-Bunuri de natura stocurilor )
2.Ca si pret.
tomac scrie:Aș înregistra la preț prestabilit nu la preț de cost. Și pot calcula abaterile calculând procentual în funcție de suprafața de pe care se recoltează și de cantitatea recoltată, la finele lunii. Eu am spus ce aș face eu. Altfel, planul de conturi e la dispoziția fiecăruia și fiecare poate să adopte orice politică în contabilitatea sa pe care să o aplice după cum dorește.

analiza
Mesaje: 192
Membru din: Lun Oct 19, 2009 12:00 am

Re: Monografii contabile

#7 Mesaj de analiza »

Multumesc pentru raspuns. In ce priveste pretul de inregistrare in gestiune nu sunt foarte lamurita..mai caut. Multumesc.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Monografii contabile

#8 Mesaj de eugen01 »

Citatul respectiv l-am luat din acest topic:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... grafie+711
Explicatii mai gasim si aici
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=472

Ca si "teorie" citim omfp 1826/2003, art.52 din anexa la omfp 3055 (s.a.) si cautam despre metode de calculatie a costurilor.
Metodologia e simpla (in teorie!)...pur si simplu folosim un pret de inregistrare pe tot parcursul anului.La fiecare sfarsit de luna calculam (extracontabil) cheltuielile strict aferente productiei (costul de productie).Caculam Costul/pretul unitar.In mod sigur vom avea diferente (acele abateri semnalate de Tomac) pe care le vom inregistra prin NC 348 = 711. In urma vanzarii (iesirii din gestiune) vom avea grija sa scadem diferenta de pret aferenta produselor vandute.
Pretul de inregistrare in gestiune (pretul prestabilit) il decidem numai extracontabil, ori pe baza productiei din anul trecut, ori ca medie ponderata a productiei vandute etc...nu exista o reteta standard.Important este ca odata stabilit, sa fie folosit pe toata durata unui exercitiului financiar, cu inregistrarea diferentelor de pret aferente la intrari si iesiri.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: Monografii contabile

#9 Mesaj de marianam80 »

Buna dimineata!
are cineva idee despre o monografie contabila pentru niste mostre de produs? inainte de a se lansa productia se fac niste mostre pentru care se consuma materiale; nu stiu daca se inregistreaza aceste mostre pe conturile de stocuri.

Scrie răspuns