sporuri si iar sporuri

Mesaj
Autor
comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

sporuri si iar sporuri

#1 Mesaj de comand279 »

Am o angajata (in domeniul comert) care lucreaza de Marti pana Vineri 9 ore zilnic, Sambata 6 ore iar Duminica si Luni are liber. Astfel calculand orele lucrate saptamanal rezulta ca lucreaza 42 ore din care 2 ore peste timpul normal de lucru (9ore x 4 zile + 6 ore sambata=42 ore). Intaleg ca trebuie sa o platesc asa: 40 ore normale+2 ore suplimentare x 100% + spor de weekend.
Nelamurirea consta in faptul ca facand pontajul spre ex pe luna iunie imi iese ca a lucrat 186 ore adica cu 18 ore mai mult decat normalul iar eu in stat o trec cu 168 ore normale + 8 ore suplimentare x 100% + spor weekend (eu calculand orele suplimentare pe fiecare saptamana adica ce depaseste 40 ore pe sapt trec la ore suplimentare) astfel ca pontajul nu bate niciodata cu statul. De asemenea daca in Saga la timp lucrat pun 168 ore atunci la ore suplimentare n-ar trebui sa trec 8 ore x 200%? Vreau sa intaleg cum este corect, cat trebuie sa trec la timp lucrat si cat la ore suplimentare. Va rog sa ma ajutati! Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sporuri si iar sporuri

#2 Mesaj de tomac »

În stat trebuie să aveți exact atâtea ore câte sunt și în pontaj. Nu se poate să existe diferență.
Dacă are ore suplimentare le plătiți 100%.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: sporuri si iar sporuri

#3 Mesaj de comand279 »

Nelamurirea mea e asta: plata orelor suplimentare se face raportat la sapt de 40 ore sau se face raportat in mod global la norma de ore din luna (168 ore in iunie)?Dupa cum ati scris dvs intaleg ca raportat global la luna dar din codul muncii eu intaleg (daca intaleg bine) ca orele suplimentare se raporteaza la ce depaseste 40 ore saptamanal dar nu mai mult de 48 ore.
Ptr ca in varianta globala trebuie sa platesc 18 ore suplimentare iar in varianta raportarii la ce depaseste 40 ore saptamanal trebuie sa platesc 8 ore suplimentare, ori este o mare diferenta.

Rog mult un raspuns. Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sporuri si iar sporuri

#4 Mesaj de tomac »

Se face raportat la întreaga lună. Cele 8 ore pe săptămână reprezintă numărul maxim de ore suplimentare, săptămânal, ce pot fi lucrate de către un angajat. Chiar dacă un salariat lucrează spre exemplu 20 de ore suplimentare într-una sa mai multe săptămâni, nu e o problemă, dacă media orelor a 4 luni duc la o medie săptămânală de până la 48 ore.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

comand279
Mesaje: 129
Membru din: Mie Iul 04, 2007 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: sporuri si iar sporuri

#5 Mesaj de comand279 »

Mai am o intrebare.

Daca un salariat efectueaza intr-o sapt 48 ore de munca iar in cadrul aceleasi luni in alta sapt efectueaza sub 40 ore de munca (din varii motive neimputabile lui) iar la sf lunii realizeaza un total de ore lucrate mai mic sau egal cu norma de ore din luna, cele 8 ore din sapt cu 48 ore lucrate intaleg ca nu se platesc, este corect?(pentru ca tot timpul ma raportez global la luna).
Iar daca are mai putine ore decat norma lunara eu o sa-i trec norma lunara, nu? Ca sa-i iasa salariul net, corect?

Va multumesc frumos pentru raspunsuri, d-nule Toma!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: sporuri si iar sporuri

#6 Mesaj de tomac »

Da, este corect.
Orele suplimentare se compensează, în principal, cu timp liber și se plătesc numai dacă nu este posibil acest lucru.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gondorg56
Mesaje: 31
Membru din: Joi Iun 12, 2008 12:00 am

Re: sporuri si iar sporuri

#7 Mesaj de gondorg56 »

in cazul orelor suplimentare este corect ca nu se pot aduna la norma pe luna pe statul de salarii?singura p0sibilitate este sa le trecem la detalii in dreptul fiecarui angajat si sa le trecem cu un spor de cel putin 175%?astept pareri...va multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sporuri si iar sporuri

#8 Mesaj de balazse »

Orele suplimentare se trec la "detalii" la una dintre rubrici "ore suplimentare". Casuta "timp lucrat" nu trebuie modificat manual, aceasta se modifica automat la introducerea altor informatii (ex: concediu odihna, concediu medical, concediu fara plata, absente etc.).

barbulescugs
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iun 10, 2011 4:31 pm

Re: sporuri si iar sporuri

#9 Mesaj de barbulescugs »

buna ziua,

in cazul modificarii sporurilor prin act aditional, care este termenul de transmitere in revisal?

multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sporuri si iar sporuri

#10 Mesaj de balazse »

Extras din anexa la Ordin nr. 1918/2011 pentru aprobarea procedurii si actelor pe care angajatorii sunt obligati sa le prezinte la inspectoratul teritorial de munca pentru obtinerea parolei, precum si a procedurii privind transmiterea registrului general de evidenta a salariatilor in format electronic:
CAPITOLUL IV - Mentiuni cu privire la transmiterea registrului general de evidenta a salariatilor
18. Termenele de completare, respectiv inregistrare in registru a elementelor prevazute in hotarare sunt stabilite dupa cum urmeaza:
c) cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare prevazut de lege, de la data aparitiei modificarii elementelor prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) din hotarare, cu exceptia situatiilor in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora.
Extras HG.500/2011
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
g) salariul, sporurile si cuantumul acestora;

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sporuri si iar sporuri

#11 Mesaj de herganiec »

balazse, adica ? (Aşa pe româneşte .... să înţeleagă şi nea Caisă ce să înţeleagă din citatele acelea...)

cu câte zile lucrătoare înainte ? 24 ore sau 20 de zile ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sporuri si iar sporuri

#12 Mesaj de balazse »

Extras din Codul Muncii (adica legea mentionata in Ordin nr. 1918/2011):
Art. 17. - (1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.
...
(3) Persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, va fi informata cu privire la cel putin urmatoarele elemente:
a) identitatea partilor;
b) locul de munca sau, in lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa munceasca in diverse locuri;
c) sediul sau, dupa caz, domiciliul angajatorului;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative, precum si fisa postului, cu specificarea atributiilor postului;
e) criteriile de evaluare a activitatii profesionale a salariatului aplicabile la nivelul angajatorului;
f) riscurile specifice postului;
g) data de la care contractul urmeaza sa isi produca efectele;
h) in cazul unui contract de munca pe durata determinata sau al unui contract de munca temporara, durata acestora;
i) durata concediului de odihna la care salariatul are dreptul;
j) conditiile de acordare a preavizului de catre partile contractante si durata acestuia;
k) salariul de baza, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum si periodicitatea platii salariului la care salariatul are dreptul;
l) durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si ore/saptamana;
m) indicarea contractului colectiv de munca ce reglementeaza conditiile de munca ale salariatului;
n) durata perioadei de proba.
...
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.
Din cate am inteles eu (dar din pacate nu sunt destul bun in interpretarea actelor normative) daca fac modificari un contract de munca la articolele mentionate la alin.(3), am termen de 19 de zile lucratoare (adica aproape o luna, daca nu prevede altfel legea) ca sa intocmesc un act aditional, asta inseamna ca daca am o modificare incepand cu 01.08.2011 pot transmite modificarea pana in data de 26.08.2011 (avand in vedere ca 15.08.2011 a fost zi nelucratoare).
Astept si parerile voastre.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sporuri si iar sporuri

#13 Mesaj de herganiec »

eu am inteles ca toate modificarile intervenite la un salariat se transmit cu cel putin 1 zi lucratoare(24 de ore) inainte de intrarea in vigoare.
ex. schimb salariul la un angajat cu 01.09.2011, atunci in 31.08.2011(fiind ultima zi lucratoare inainte 01.09) trebuie sa transmit modificarea.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: sporuri si iar sporuri

#14 Mesaj de balazse »

Din care parte ai inteles astea? :)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: sporuri si iar sporuri

#15 Mesaj de herganiec »

de la revisal care prevede sa trimiti la ITM cu o zi lucratoare inainte de aplicarea modificarilor.

citeste si aici http://www.itmtimis.ro/hg37_2010.pdf
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns