cheltuieli deductibile, contract de comodat

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

cheltuieli deductibile, contract de comodat

#1 Mesaj de ciobanum »

O societate comerciala doreste sa amenajeze un spatiu detinut de o persoana fizica in vederea desfasurarii unei activitati economice. Administratorul societatii doreste sa faca contract de comodat cu persoana fizica, acesta fiind cu titlu gratuit, deci nu va plati chirie. COntractul de comodat trebuie facut de un notar? Dupa intocmirea contractului de comodat, firma poate inregistra in contabilitate cheltuieli deductibile cu amenajarea spatiului, dotarea spatiului (materiale de constructie, sanitare, electrice)? Acest spatiu fiind in afara Bucurestiului, unde este sediul social al firmei, cheltuielile cu combustibilul sunt deductibile, reparatiile auto, daca firma face un comodat pentru un autoturism cu o persoana fizica?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cheltuieli deductibile, contract de comodat

#2 Mesaj de balazse »

Eu as sugera contract de inchiriere (chiar si pentru 5 lei/luna) pentru ambele cazuri.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli deductibile, contract de comodat

#3 Mesaj de vinczellero »

puteti deduce cheltuielile aferente cladirii si masinii prin contract de comodat , dar numai acele cheltuieli de functionare si intretinere :
-pentru cladire ,de exemplu gaz , apa , canal , curent , poti sa schimbi un bec ars :wink: (sa fie facturate pe societate)
-pentru masina : -combustibil doar daca masina se incadreaza in 34/2009 (si cu bon fiscal si/sau cu factura)
- piese de schimb pentru buna functionare, de exemplu filtru ,volan :lol:,ulei (doar cu factura)
- tva doar daca se incadreaza in 34/2009
Pentru alte cheltuieli mai mari , reparatie capitala masina , modernizari si amenajari cladiri ar trebui sa fie ori contract de vanzare-cumparare si cladirea in patrimoniul societatii , ori contract de inchiriere !
Si ai putea totusi sa il intrebi pe administrator cum vrea ca doar el raspunde , in lege fiind interpretabil dar cuvantul comodat nu o sa il gasesti in codul fiscal :D

art.21 ,alin.3 lit.m) si n) Cod Fiscal :
m) cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente unui sediu aflat în locuinţa proprietate personală a unei persoane fizice, folosită şi în scop personal, deductibile în limita corespunzătoare suprafeţelor puse la dispoziţia societăţii în baza contractelor încheiate între părţi, în acest scop.
NORME :
37. În cazul în care sediul unui contribuabil se află în locuinţa proprietate a unei persoane fizice, cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente sediului sunt deductibile în limita determinată pe baza raportului dintre suprafaţa pusă la dispoziţie contribuabilului, menţionată în contractul încheiat între părţi, şi suprafaţa totală a locuinţei. Contribuabilul va justifica cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii aferente sediului cu documente legale, cum sunt contractele încheiate cu furnizorii de utilităţi şi alte documente.
n) cheltuielile de funcţionare, întreţinere şi reparaţii, exclusiv cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite de persoanele cu funcții de conducere şi de administrare ale persoanei juridice, deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecărei persoane cu astfel de atribuţii.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: cheltuieli deductibile, contract de comodat

#4 Mesaj de promovest96 »

vinczellero scrie:puteti deduce cheltuielile aferente cladirii si masinii prin contract de comodat , dar numai acele cheltuieli de functionare si intretinere :

- piese de schimb pentru buna functionare, de exemplu filtru ,volan :lol:,ulei (doar cu factura)
.
Buna
Puteti sa-mi spuneti unde anume e mentionat ca daca primesc BF cu piese de schimb la o masina aflata la noi prin contract de comodat, nu pot deduce cheltuiala ?

Va multumesc!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cheltuieli deductibile, contract de comodat

#5 Mesaj de eugen01 »

ehh...presupun ca intrebarea dvs se refera la Bon Fiscal ca si document.Este nevoie de factura pentru a putea deduce TVA-ul.
http://www.sagasoft.ro/forum/search.php ... C4%83utare

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: cheltuieli deductibile, contract de comodat

#6 Mesaj de promovest96 »

Da, pt TVA stiu ca imi trebuie factura sa-l pot deduce, am crezut ca e vorba de cheltuiala cu piesa de schimb pe care sa nu o pot deduce la un contract de comodat....

Multumesc

dragoin404
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mai 30, 2011 11:33 pm

Re: cheltuieli deductibile, contract de comodat

#7 Mesaj de dragoin404 »

Buna seara,
administratorul unei societati vrea sa schimbe sediul social al acesteia in propriul apartament si sa incheie un contract de comodat.
Ma puteti ajuta cu un model de contract de comodat intre persoana fizica si persoana juridica, pentru ca nu am gasit pe internet nimic sa se potriveasca.

Multumesc

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: cheltuieli deductibile, contract de comodat

#8 Mesaj de scortarum819 »

@dragoin404 da-mi un email/fax

dragoin404
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mai 30, 2011 11:33 pm

Re: cheltuieli deductibile, contract de comodat

#9 Mesaj de dragoin404 »

nicoleta_dragoi@yahoo.com

Multumesc anticipat

scortarum819
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Apr 11, 2009 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: cheltuieli deductibile, contract de comodat

#10 Mesaj de scortarum819 »

Am trimis

dragoin404
Mesaje: 73
Membru din: Lun Mai 30, 2011 11:33 pm

Re: cheltuieli deductibile, contract de comodat

#11 Mesaj de dragoin404 »

Multumesc frumos, mi-a fost de mare ajutor.

O seara buna

Scrie răspuns