gestiune en gross

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

gestiune en gross

#1 Mesaj de chiritam940 »

Va rog sa ma ajutati cu un sfat: am o societate setata pentru comert en gross, Am observat ca dupa descarcare , inchidere luna , rulajul lui 607 este egal cu 707!!!!! Unde gresesc? La intrare marfa este necesar sa se treaca pretul de vanzare???

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: gestiune en gross

#2 Mesaj de eugen01 »

1.Presupun ca dintr-o eroare de editare s-a introdus pretul de vanzare in rubrica aferenta Pretului de Achizitie (Pret Unitar).Altfel nu imi explic cum cheltuielile pot fi egale cu veniturile.Urmariti tutorialele :
http://www.sagasoft.ro/tutoriale.php poate ma insel eu, si reveniti cu amanunte despre configurare.
2.Pretul de Vanzare este absolut necesar in cadrul evidentei global-valorice.

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: gestiune en gross

#3 Mesaj de chiritam940 »

La intrari se introduce pretul de achizitie din factura , la pretul de vanzare nu introduc nimic , iar la vanzare , total factura de vanzare la total cu tva aferent . Nu stiu de ce se intampla asa. La rubrica pret vanzare ar trebui introdusa o valoare??? Care , la fel cu cea de intrare???

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: gestiune en gross

#4 Mesaj de balazse »

Ar trebui sa ne dai mai multe despre tipul de gestiune, ii cantitativ-valoric sau global-valoric, evidenta tii la pret de achizitie sau pret de vanzare?

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: gestiune en gross

#5 Mesaj de chiritam940 »

evidenta este global valorica iar alte setari nu am mai facut deoarece am dezactivat ecranul de stocuri, doar am setat gestiune en gross tinand cont ca vanzarile sunt doar catre persoane juridice iar preturile de vanzare nu sunt fixe.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: gestiune en gross

#6 Mesaj de balazse »

La configurare societati apare "evaluare marfuri la pret de vanzare fara TVA (vanzari en-gros)".
Ca urmare asa cum a zis si EugeN01:
2.Pretul de Vanzare este absolut necesar in cadrul evidentei global-valorice.
De aici vine problema, adica nu s-a introdus pretul de vanzare.
Manual Saga:
Evaluarea la preţ de vânzare fără TVA
· metodă recomandată societăţilor ce desfăşoară activitate de comerţ cu amănuntul, alimentaţie publică, sau en-gross care întrunesc cumulativ următoarele condiţii minime:
· au o singură gestiune, nu doresc urmărirea în analitic pe gestiuni a intrărilor/ieşirilor şi nu utilizează contul 4428
· metoda de evaluare este - global-valorică
· utilizează o singură cotă de TVA

mariuspaloaie0103
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 14, 2011 10:03 am

Re: gestiune en gross

#7 Mesaj de mariuspaloaie0103 »

Deci sa inteleg ca la pret vanzare voi introduce doar pretul de achizitie fara tva inmultit cu , cota de adaos , iar la casuta tva la vanzare va apare zero??? In cazul acesta trebuie sa stabilesc o cota medie de adaos , deoarece la vanzare nu este un pret fix. Corect?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: gestiune en gross

#8 Mesaj de herganiec »

poti pune un prede vanzare (cel mai mare, sa zicem) si apoi la care vinzi cu mia putin, faci prin discount.
ex.
mere 1 kg ati vandut cu 2 lei/kg, cu 2.5 lei kg, cu 4 lei kg

la intrare poti introduce pret de vanzare 4 lei/kg cand vei vinde la altii cu mai putin, lasi pretul de 4lei dar vei face reducerea prin discount.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

mariuspaloaie0103
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 14, 2011 10:03 am

Re: gestiune en gross

#9 Mesaj de mariuspaloaie0103 »

Sincer eu chiar nu inteleg. Din cate stiu eu la comertul en gross nu apare 378 si 4428. Daca eu introduc pretul de vanzare , automat in nota apare 378. Singura solutie este ca la vanzare sa punem acelasi pret de achizitie fara tva din factura.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: gestiune en gross

#10 Mesaj de bogeanua »

Am si eu o asemenea firma.La intrari inregistrez facturile fara pret de vanzare.Este acelasi lucru daca as trece PV=PA fara tva.Faceti o simulare si veti vedea ca NC nu difera.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: gestiune en gross

#11 Mesaj de eugen01 »

Neintelegerea (a mea) pleaca de la faptul ca vorbim de un "hibrid" ca sa zic asa, precum in cazul evidentei Cantitativ Valorice la Pret de Vanzare.In cazul evidentei global valorice, ar trebui verificat si controversatul Raport de Gestiune.De acord ca nu trebuie implicat contul 378 (in cazul de fata), dar atunci intrebarea lui chiritam este legitima, unde apare diferenta dintre costul de achizitie, si pretul de vanzare (strict pentru cazul de fata) ? :oops:
(recunosc, eu sunt fan cantitativ valoric)

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: gestiune en gross

#12 Mesaj de chiritam940 »

Sincer eu nu mai inteleg cum trebuie lucrat corect in cazul gestiunilor global valorice en-gross. Va rugam pregatiti un tutorial si pentru acet tip de gestiuni. Dar pana atunci astept totusi o sugestie din partea suportului saga!!!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: gestiune en gross

#13 Mesaj de herganiec »

ar fii bine sa le scrii direct.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: gestiune en gross

#14 Mesaj de herganiec »

si eu am un depozit legume fructe en-gross, en gros insemnand ca vinde doar la firme si doar la lazi nu la kg si nu la ps fizice.
Acest depozit face receptia cu adaos si lucreaza cum am scris mai sus.
...
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: gestiune en gross

#15 Mesaj de chiritam940 »

Pt Herganiec: si la receptie , cu pret vanzare , nu implica contul 378???? Te_ai uitat in nota contabila??? Eu zic ca nu e bine . ceva nu e corect acolo!!!!!!!

Scrie răspuns