AJUTOR URGENT: DIURNA ASOCIAT UNIC/ADMINISTRATOR

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
alexandrud567
Mesaje: 19
Membru din: Mar Ian 09, 2007 1:00 am
Localitate: Bucuresti, Sector 6

AJUTOR URGENT: DIURNA ASOCIAT UNIC/ADMINISTRATOR

#1 Mesaj de alexandrud567 »

Ma poate ajuta cineva cu legislatia dar si doar cu opinii privitoare acordarii diurnei unui asociat unic care este si administrator in firma cu angajati, el nefiind angajat sau inregistrat cu contract de management?...e urgent, please!!!

P.S.: am cautat prin toate mesajele scrise pe forum pana acum, insa, ori nu sunt suficient de buna in '' search''-uri, neavand rabdare, ori nu exista ceva specific..

Va multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Diurna se poate acorda doar salariatilor unei societati. Citeste art.21 alin.3 lit.b din codul fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ionetei153
Mesaje: 445
Membru din: Lun Aug 28, 2006 12:00 am
Localitate: prahova

#3 Mesaj de ionetei153 »

Eu am discutat cu cei de la Finante Ploiesti si ziceau ca daca administr.consuma bani ptr diurna si nu este angajat se considera ca o chelt.de numerar din casa dar nu este deductibila la calculul impoz.pe profit.In cazul acesta am creat doua conturi:6251 ,,ch.de deplas deductib,, si altul 6252 ,,ch.de deplas nededuct,,ca sa fie usor la calc impoz.

vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

#4 Mesaj de vranceam »

Pt administratori sunt deductibile doar ch cu transportul si cazarea cf art 21 al 2 lit e) din cod fiscal.Contractul de asigurare pt asoc unici nu il face sa intre in categoria salariati.?!?!

Avatar utilizator
mihaelam
Mesaje: 39
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#5 Mesaj de mihaelam »

Contractul de asigurare pt asoc unici nu are nici o legatura cu categoria salariati.

Scrie răspuns