boala

Mesaj
Autor
horvaya687
Mesaje: 208
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am
Localitate: Satu Mare
Contact:

boala

#1 Mesaj de horvaya687 »

Buna seara. Situatia care ma framinta este urmatoarea.:
Firma are o angajata care revine din cresterea copiluui pina la 2 ani, dar vrea sa mearga in concediu de boala. Pina acum e clar. Dilema mea este ca bani de concediu de boala se calculeaza la salarul de incadrare sau la indemnizatia de crestere a copilului?

Mie mi se pare ca dupa salarul de incadrare. daca gresesc corectati-ma fara mila !
multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: boala

#2 Mesaj de balazse »

Acum, asa faci de parca am lua capetele fara mila pe aici (sa ma anuntati si pe mine unde trebuie stat la rand dupa o drujba). :mrgreen:

In baza de calcul pentru concediul medical intra acele sume pentru care s-a platit CCI.
Extras din Ordin 158/2005 (care il gasesti si aici:http://www.cnas.ro/legislatie/concedii- ... i-medicale):
ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
(2) In situatia in care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul al indemnizatiilor se utilizeaza perioadele asimilate stagiului de cotizare prevazute la art. 8 alin. (2) si (3), veniturile care se iau in considerare sunt:
a) indemnizatiile de asigurari sociale de care au beneficiat asiguratii, prevazute la art. 8 alin. (2);
b) salariul de baza minim brut pe tara din perioadele respective, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (3) lit. a) si b);
c) indemnizatia lunara pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv indemnizatia pentru cresterea copilului cu handicap cu varsta cuprinsa intre 3 si 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (3) lit. c).

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: boala

#3 Mesaj de herganiec »

balasza a vut sa zica ca baza e 6 luni din punctul c) indemnizatia lunara pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani.

:)))
dar el a vrut sa ai si baza legala.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

horvaya687
Mesaje: 208
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: boala

#4 Mesaj de horvaya687 »

Buna ziua.
Revin in acest topic(?) asupra problemei reletatede mine mai sus.
Deci angajata revine din concediu de cresterea a colpilului pina 2 ani in 24 august si intra in concediu de boala (cod 09) din 25 august. Baza de calcul este indemnizatia de cresterea copilului. Ok.
Problema este urmatoarea: In momentul generarii statului de plata imi apare catimp lucrat 136 ore, si concediu de boala 40 ore. Intevi si sterg cele 136 ore pe care de fapt nu le-a lucrat. imi ramin cele 40 ore la care se calculeaza indemnizatia.OK
Validez si generez d112. Si aici incepe tensiunea nervoasa. Initiez validarea, dar imi afiseaza un mesaj prin care ma avertizeaza sa vad erorile din fisierul atasat. Dar fisierul este de negasit, si nu mi se valideaza d112. Formularul nevalidat nu este acceptat la preluare.
Am cautat am citit si nu dau de capat.
Va rog ajutati-ma.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: boala

#5 Mesaj de eugen01 »


horvaya687
Mesaje: 208
Membru din: Mar Ian 05, 2010 12:00 am
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: boala

#6 Mesaj de horvaya687 »

Va multumesc pentru ajutorul acordat. Sunt profund recunoscator !

Scrie răspuns