Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Sâm Oct 25, 2014 1:49 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Oct 21, 2011 2:19 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 27, 2006 11:00 pm
Mesaje: 253
Localitate: prahova
La 14.05.2010 SC nr.1 mi-a desfacut c.i.m. cu art 65 alin 1 ,, desfiintarea postului,,
In urma procesului si a recursului judecat de CA Ploiesti mi-a anulat decizia de concediere
pe motiv ca desfiintarea postului nu a fost efectiva,reala si serioasa.
Decizia fiind definitiva si irevocabila am facut notificare la societate si am solicitat punerea in
aplicare a Deciziei si plata despagubirii egala cu cv.salariilor si a tuturor drepturilor de care am
fost lipsit timp de 14 luni de zile, suma urmand a fi majorata ,indexata si actualizata pana
la data reincadrarii mele ( care pana azi nu a avut inca loc)

Intrebari :

1.-deoarece instanta a decis plata unei despagubiri egala cu...., este corect ca suma platita
salariatului sa fie inregistrata in 6581 ,,despagubiri,amenzi,penalizari,, ? Stiind ca conform
cod.muncii salariul reprezinta cv.muncii prestate efectiv de o persoana in baza unui contract de
munca, eu consider ca aceasta suma care se va plati salariatului nu este tocmai un salariu al
muncii prestate ci este in realitate o despagubire ptr.ca a stat acasa din vina directorului care
l-a concediat nelegal, si de aceea cred ca trebuie inregistrata in 6581 in loc de cont 641.
Deci opinnez sa spun ca ar trebui inregistrat:
Debit 6581 = credit 421,431,437,444
2.-in conformitate cu C.C.M. al unitatii salariatul a solicitat in instanta plata a 5 salarii brute
compensatorii ca urmare a concedierii, dar inca nu s-a dat o solutie definitiva.Cererea a fost
admisa, expertiza contabila a confirmat ca salariatul are dreptul sa primeasca compensatia,
urmeaza a se pronunta instanta.Directorul societatii a afirmat ca daca salariatul va castiga si
compensatia va face recurs.
Parerea mea este ca ,chiar daca salariatul a castigat reincadrarea pe functia anterioara
conform art.78 alin.2 din cod.muncii, inclusiv plata despagubirilor echivalente cu salariile din
perioada cat a statacasa,consider ca este indreptatit sa primeasca si cele 5 salarii compensatorii,
deoarece :
- cele 5 salarii reprezinta o compensatie pt.ca a fost concediat, iar in urma acestui
act de concediere a stat acasa 14 luni de zile;
-despagubirea pe care societatea i-o va plati reprezinta pur si simplu o despagubire
in adevaratul inteles al cuvantului ptr.ca a fost concediat nelegal, nicidecum nu se poate interpreta
ca a primit salariul retroactiv, nefiind vorba de un salariu deoarece nu a prestat munca efectiva
in cadrul societatii.Codul Muncii spune clar:salariul este echivalentul muncii prestate. Curtea de Apel
a decis ca salariatul sa primeasca o despagubire pentru ca el nu a muncit efectiv, iar aceasta despagubire
constituie o pedeapsa, o paguba pentru societate.
Din p.d.v. juridic, toate sumele pe care salariatul le va primi conform solutiilor instantelor
de judecata reprezinta o paguba pentru societate, deoarece au fost generate de concedierea nelegala
a salariatului, din culpa exclusiva a directorului care in final va trebui sa raspunda direct si
personal .

Doresc si parerea voastra care , probabil, ati avut astfel de situatii.

_________________
Daca pot sa ajut si nu o fac,degeaba exist.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Oct 21, 2011 10:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am
Mesaje: 5049
Problema:
In cazul in care in baza hotararii judecatoresti se dispune reincadrarea in munca a unor persoane (se anuleaza decizia de concediere), trebuie facute declaratii rectificative la 100, respectiv 102 (aferente anului 2010) sau se inregistreaza in contabilitate, se declara la data platii/primirii hotararii si se fac rectificative doar la Casa de sanatate/pensii?

Solutie:
Pentru drepturile salariale ce trebuie platite retroactiv se procedeaza astfel:

- se calculeaza contributiile sociale obligatorii pe baza cotelor in vigoare in perioada pentru care s-au acordat drepturi salariale retroactive, aplicate la drepturile aferente fiecarei luni din perioada de calcul (pct. 27 si pct. 28 din Normele metodologice date in aplicarea Titlului IX2 din Codul fiscal );

- se calculeaza impozitul pe veniturile din salarii, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului net din salarii stabilit ca diferenta intre total drepturi salariale cuvenite si total contributii sociale retinute, conform art. 57 alin. 2 si alin. 21 din Codul fiscal;

- impozitul pe veniturile din salarii se declara in declaratia unica 112 aferenta lunii in care s-au platit drepturile salariale stabilite in baza hotararii judecatoresti, fara a se depune declaratie rectificativa;

- in schimb, pentru contributiile sociale obligatorii se intocmesc declaratii rectificative corespunzatoare fiecarei luni (declaratii nominale pentru fiecare tip de contributie si declaratia 102 pentru diferentele de drepturi aferente perioadei de pana la 31 decembrie 2010, inclusiv, respectiv declaratia unica 112 pentru diferentele aferente perioadei de raportare incepand cu luna ianuarie 2011), asa cum se precizeaza expres la pct. 2.6-2.8 din Instructiunile de completare a formularului 112 aprobate prin HG 1397/2010.

De mentionat ca, in cazul contributiilor sociale aferente diferentelor de drepturi salariale stabilite retroactiv, art. 29618 din Codul fiscal nu prevede ca termen de plata data de 25 a lunii urmatoare celei in care se platesc aceste diferente, spre deosebire de impozitul pe veniturile din salarii, unde art. 57 alin. 21 din Codul fiscal prevede acest lucru in mod expres.

Astfel, deoarece procedura prevede depunerea de declaratii rectificative pentru contributiile sociale obligatorii, platitorul de venit este pus in situatia de a-si suplimenta retroactiv obligatiile fiscale declarate initial, ceea ce conduce automat la generarea accesoriilor aferente, desi hotararea judecatoreasca ce a determinat aceasta situatie este ulterioara perioadelor initiale de declarare
Sursa:
http://fiscalitatea.manager.ro/reincadr ... atii-1974/

_________________
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Oct 22, 2011 11:45 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 154
Localitate: BOZOVICI
Si eu am un caz similar,am cerut raspuns oficial la Ministerul MUNCII dar nu am primit.In hotararea jud se precizeaza "anularea deciziei cu repunerea salariatului in situatia anterioara" care ar insemna si plata salariilor.Decizia a ramas definitiva in iulie,salariatul a venit la convocarea comisiei de diciplina ulterior si a spus ca nu doreste inceperea activitatii ci numai banii.In acest caz datoram numai pana la reincadrare refuzata sau pana la zi desi angajatul refuza locul de munca,acelasi,demersul lui facandu-se pt bani iar decizia s-a anulat din mijloace procedurale neconforme(netransmitere in termen)?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Oct 22, 2011 1:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am
Mesaje: 5049
Hotararea trebuie pusa in aplicare asa cum a fost ea formulata.
Refuzul salariatului nu-l pot trece in contabilitate, dar trebuie sa am o hartie scrisa de la el care sa fie echivalentul unui concediu fara salariu, pana la data Deciziei de incetare a contractului individual de munca.
sau:
Contractul de munca inceteaza prin acordul partilor si va semna retroactiv ca este de acord cu incetarea raporturilor de munca cu 55 lit. b).

_________________
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România