subventii APIA

Mesaj
Autor
vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

subventii APIA

#1 Mesaj de vinczellero »

cum inregistrez subventia pe teren de la APIA ? veniturile de la APIA sunt impozabile ???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventii APIA

#2 Mesaj de tomac »

Dacă e vorba de societăți comerciale, nu pe PFA/II/IF.
Dacă subvenția este pentru perioade următoare:
4451 sau 4452=472
5121=4451/4452
pe măsură ce se înregistrează consumuri:
472=741x

Dacă subvenția este primită pentru că s-a cultivat deja terenul
445x=741x
5121=445x

Da, sunt venituri impozabile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vinczellero
Mesaje: 692
Membru din: Joi Mar 26, 2009 12:00 am

Re: subventii APIA

#3 Mesaj de vinczellero »

multumesc !

morosana
Mesaje: 41
Membru din: Mie Apr 20, 2011 2:17 pm

Re: subventii APIA

#4 Mesaj de morosana »

Dar daca subventia e primita de o I.I unde contabilitatea se tine in partida simpla ? Este impozabila ?

ivana91
Mesaje: 352
Membru din: Mie Noi 26, 2008 12:00 am

Re: subventii APIA

#5 Mesaj de ivana91 »

Am si eu PFA-uri care incaseaza subventii de la APIA dar in extrasul de cont nu apare daca este pe teren sau pe animale. Am si cu incasari pe masura 141 si 121, respectiv 1500 euro pe an timp de 3 ani sau 5 ani in cazul extinderii exploatatiei, si avansul la 25000 euro respectiv echivalentul in lei la 15000 euro. M-ar interesa si pe mine daca incasarile de la APIA sunt considerate venituri impozabile pentru PFA ( partida simpla ) dar si pentru SC care incaseaza subventii.

sumanariua
Mesaje: 345
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

Re: subventii APIA

#6 Mesaj de sumanariua »

Deci pana la urma este sau nu este impozabila suma primita ca subventie de la APIA? Ma refer si eu la contabilitatea unui PFA, in partida simpla.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventii APIA

#7 Mesaj de tomac »

Pentru un PFA, II, IF nu este impozabilă. Pentru o societate comercială este un venit ce stă la baza determinării profitului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

purcarium
Mesaje: 17
Membru din: Mar Dec 23, 2008 12:00 am

Re: subventii APIA

#8 Mesaj de purcarium »

Cum se face inregistrarea in contabilitate, pentru retragerea sumelor din banca primite ca subventie de la APIA(fond nerambursabil), de catre cei membrii unei cooperative agricole apicole?
Adica:
-primirea subventiei 5121=445
-retragerea sumei de catrei fiecare membru , din banca..581=5121
5311=581
????=5311
-plata furnizorilor de catre fiecare din membrii...401=????
Pe ce cont trec retragerea de catre fiecare dintre membrii cooperativei a sumelor cuvenite?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventii APIA

#9 Mesaj de tomac »

Puneți problema astfel: ce reprezintă acele sume distribuite de o persoană juridică unor persoane fizice? Redevențe? Dividende? Plată în natură? Dacă da, se înregistrează corespunzător. Și se reține impozitul legal dacă este cazul.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

urs
Mesaje: 49
Membru din: Joi Ian 19, 2012 9:07 am

Re: subventii APIA

#10 Mesaj de urs »

Subventia este neimpozabila in cazul PFA,II.etc.:
L571/2003

ART. 42 Venituri neimpozabile
În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
r) subvenţiile primite pentru achiziţionarea de bunuri, dacă subvenţiile sunt acordate în conformitate cu legislaţia în vigoare;


Atentie insa la cheltuielile corespunzatoare veniturilor neimpozabile, sunt nedeductibile:
L571/2003
ART. 48 Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă
7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
b) cheltuielile corespunzătoare veniturilor neimpozabile ale căror surse se află pe teritoriul României sau în străinătate;

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventii APIA

#11 Mesaj de tomac »

Da, dar cu o condiție: să fie primită subvenția direct de către persoana fizică. Aici subvenția a fost încasată de cooperativă, o persoană juridică, iar aceasta nu acordă subvenții membrilor săi. Nu are importanță de unde primește banii firma.
E ca și cum ai spune că o societate comercială ce primește subvenții și obține profit, nu ar impozita dividendele pe motiv că banii aceia provin din subvenții.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

urs
Mesaje: 49
Membru din: Joi Ian 19, 2012 9:07 am

Re: subventii APIA

#12 Mesaj de urs »

Raspunsul meu era la intrebarea daca in cazul PFA,II,etc subventiile sunt neimpozabile(intrebarea pusa de "sumanariua") , si nu la intrebarea adresata de "purcarium".

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: subventii APIA

#13 Mesaj de tomac »

:D
Păi pune la începutul mesajului un @nume_utilizator să se știe cui te adresezi. Altfel se înțelege că răspunzi la mesajul anterior.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

urs
Mesaje: 49
Membru din: Joi Ian 19, 2012 9:07 am

Re: subventii APIA

#14 Mesaj de urs »

@tomac
ok.....ai dreptate......
:idea:

petrovicif952
Mesaje: 447
Membru din: Dum Feb 01, 2009 2:00 am

Re: subventii APIA

#15 Mesaj de petrovicif952 »

Deci ca sa iti poti deduce cheltuielile la PFA ar trebui sa consideri subventia APIA venit impozabil??

Am gasit aici un articol interesant http://fiscalitatea.manager.ro/Subventi ... ilor-4308/


In data de 25 ianuarie 2012 Hotararea 50 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare Legea 571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin H.G. nr. 44/2004 aduce noi precizari prin completarea si adaugarea art. 41 in sensul ca:
"41. In categoria veniturilor neimpozabile se cuprind si formele de sprijin acordate din bugetul de stat si din fonduri externe nerambursabile in conformitate cu legislatia interna si reglementarile europene, de exemplu:
- ajutoarele de stat acordate producatorilor agricoli, in conformitate cu prevederile O.G. nr. 14/2010 privind masuri financiare pentru reglementarea ajutoarelor de stat acordate producatorilor agricoli, incepand cu anul 2010, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 74/2010 cu completarile ulterioare, potrivit actelor normative de aprobare a respectivelor ajutoare de stat;
- sprijinul acordat producatorilor agricoli sub forma schemelor de plati directe si plati nationale directe complementare potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 125/2006 pentru aprobarea schemelor de plati directe si plati nationale directe complementare, care se acorda in agricultura incepand cu anul 2007, si pentru modificarea art. 2 din Legea nr. 36/1991, cu modificarile ulterioare, si actelor normative date in aplicarea acesteia;
- sprijinul nerambursabil acordat potrivit Programului National pentru Dezvoltare Rurala, aprobat prin Decizia Comisiei Europene nr. C(2008) 3.381 din 16 iulie 2008, prin axa 1 - Imbunatatirea competitivitatii sectoarelor agricol si forestier, prin masurile 112 - Instalarea tinerilor fermieri si 141 - Sprijinirea fermelor agricole de semi-subzistenta."

In consecinta, consideram ca veniturile din subventii se includ in totalul veniturilor impozabile pentru anul 2011 (urmand ca in anul 2012 acestea sa fie considerate neimpozabile) si se declara in declaratia 200. In contrapartida, cheltuielile efectuate din aceste subventii (de ex. cheltuielile cu combustibilul), in masura in care sunt efectuate in vederea realizarii venitului si sunt justificate cu documente, vor fi si ele declarate in declaratia 200 (rd. 2. Cheltuieli deductibile).

Scrie răspuns