tva prestari servicii, declaratii

Mesaj
Autor
comanm949
Mesaje: 70
Membru din: Joi Iun 18, 2009 12:00 am

tva prestari servicii, declaratii

#1 Mesaj de comanm949 »

O firma din Romania inregistrata ca neplatitoare de TVA, presteaza servicii IT, mai precis streaming video catre firme intracomunitare. As dori sa stiu ce implica acesta activitate din punct de vedere a TVA-ului. Cum pot factuara aceste servicii? Ce inregistrari contabile trebuiesc facute? Ce decalartii trebuie sa depun? Sunt diferente in situatia in care partenerul din UE este sau nu inregistrat ca platitor de TVA?
Multumesc anticipat .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Daca se incadreaza la art.133 alin.2 se declara in D390
Daca locul prestarii e in RO se factureaza cu TVA
Da, are importanta daca e inregistrat in scopuri de TVA.

4111=704 pentru servicii
4111=4427 cu TVA daca e cazul sa se factureze cu TVA

Art.133 alin.2 defineste regula generala.Serviciile ce se incadreaza in aceasta
regula, daca se cumpara li se aplica taxare inversa iar daca se factureaza se factureaza fara TVA si fie ca sunt cumparate fie sunt prestate, se declara in D390
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

luciana
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 06, 2006 12:00 am

#3 Mesaj de luciana »

Buna seara !
Si eu am aceiasi nedumerire ca si D-l/D-na Comanm 949 cu prestari servicii pe care le executa firma neplatitoare de TVA din Romania pentru o firma platitoare de TVA din UE.
Va rog frumos sa ne scoateti din bezna asta a TVA-lui.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Daca prestarile de servicii facute de firma din Ro catre firma din UE:
- sunt prestate de persoane impozabile din alt stat membru UE care imi da cod de TVA si adresa din UE
- nu au sediu fix in RO si chiar daca au, demonstrez ca prestarea este in beneficiul direct al sediului economic al activitatii firmei respective din alt stat membru decit RO
- se incadreaza la art.133 alin.2 - adica nu se incadreaza la exceptii
Atunci persoana obligata la plata este clientul, facturez fara TVA, clientul avind obligatia sa aplice taxare inversa. Aceste prestari se declara in D390.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

luciana
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 06, 2006 12:00 am

#5 Mesaj de luciana »

Va multumesc frumos D-le Tomac pentru raspunsul rapid si clar.Dar la noi la finante cand depunem declaratia 390 si 300,
verifica daca exista corelatia intre cele doua declaratii si anume daca
corespund sumele,in cazul in care sumele nu sunt egale nu le primeste.
Daca firma din Romania nu este inregistrata in vectorul fiscal ca platitoare de TVA,deci nu are obligatia sa depuna declaratia 300,finantele noastre nu o sa-mi primeasca declaratia 390,sau suntem obligati sa ne inregistram ca platitor de TVA,chiar daca nu avem cifra de afaceri de 35000 euro

Va multumesc pentru amabilitate si profesionalism cu care ne raspundeti.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

Imi cer scuze. O precizare. Ceea ce am scris se refera la ceea ce trebuie sa faca o persoana impozabila din RO inregistrata in scopuri de TVA in RO, daca efectueaza o prestare pentru o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in alt stat.

Daca cel din RO, este PRESTATOR si nu este inregistrat in scopuri de TVA in RO, atunci va emite factura fara TVA normal.Persoana obligata la plata este clientul. Cel din RO trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA conform art.153^1. Nu depune decont (D300) ci recapitulativa (D390).

Daca o persoana impozabila din RO neinregistrata in scopuri de TVA in RO ar primi un serviciu de la o persoana impozabila din UE, fiind BENEFICIAR al unui serviciu, atunci ar trebui sa se inregistreze in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare, caz in care va aplica regulile de la art.133 alin2, de la prima achizitie de servicii (nemaiexistind plafon ca in cazul AIC de bunuri).Va depune D301 - decont special, D390 pentru servicii primite, altele decit cele de la exceptii si va plati TVA in RO.
Ultima oară modificat Mie Feb 10, 2010 11:20 pm de către tomac, modificat 1 dată în total.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

boloajar
Mesaje: 21
Membru din: Mar Feb 09, 2010 12:00 am

tva-transport intracomunitar-modalitate de facturare

#7 Mesaj de boloajar »

Sunt nou pe forum, va urmaresc demult-Va rog ajuta-ti-ma: firma la care lucrez efectueaza transport intracom -prestari servicii- ex: eu prestator-platitor de tva in Rom, fac transport la comanda(exista comanda-contract) unei firme din Germania(-ruta:Buc-Berlin) =am comunicat de catre firma codul valid de tva=
Pana anul trecut facturam fara tva-neimpoz in Rom
Acum cum intocmesc factura? si daca o raportez in 390!
Va rog mult!
multumesc

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: tva-transport intracomunitar-modalitate de facturare

#8 Mesaj de apetrem »

boloajar scrie:Acum cum intocmesc factura?
Ca si pana acum.
boloajar scrie:si daca o raportez in 390!
Da.
Marian Apetre

dragans980
Mesaje: 164
Membru din: Vin Iul 03, 2009 12:00 am

#9 Mesaj de dragans980 »

Buna ziua
Rog o confirmare daca am incadrat bine .
' software la comanda pt telefonie mobila" NON-UE,anul trecut am incadrat la"neimpozabile in Romania" conform art.133.al.(2) lit.g) pct.12) Cod Fiscal. In 2010 trec art.133.al.(2)Cod Fiscal(e corect?) tot cu mentiunea "neimpozabil in Romania" ?
Ane
Intre timp amb aflat :art.133 al.(2)" neimpoz.in Romania"
Ultima oară modificat Joi Feb 11, 2010 5:11 pm de către dragans980, modificat de 3 ori în total.

vladescue78
Mesaje: 60
Membru din: Vin Apr 24, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de vladescue78 »

am si eu o intrebare.firma platitoare de tva trimestrial factureaza din ianuarie 2010 servicii catre firma din italia.am inteles ca trebuie sa fac D390 dar D300 imi ramane trimestrial?cei de la finante vor vedea corelatia cu decontul abia in aprilie?

Avatar utilizator
vesaa
Mesaje: 105
Membru din: Joi Mai 17, 2007 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

#11 Mesaj de vesaa »

tomac scrie:Imi cer scuze. O precizare. Ceea ce am scris se refera la ceea ce trebuie sa faca o persoana impozabila din RO inregistrata in scopuri de TVA in RO, daca efectueaza o prestare pentru o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in alt stat.

Daca cel din RO, este PRESTATOR si nu este inregistrat in scopuri de TVA in RO, atunci va emite factura fara TVA normal.Persoana obligata la plata este clientul. Cel din RO nu are nicio obligatie in acest caz. Nu depune decont (D300) si nici recapitulativa (D390).
@tomac,
La ce se refera D091 asta??

Formular 091 Declaraţia se depune de către:
2) persoana impozabilă care are sediul activităţii în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153, care nu este deja înregistrată conform art. 153 ^1 alin. (1) lit. a) sau c) ori art. 153^1 alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;

ART. 1531

Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii

(1) Are obligaţia să solicite înregistrarea în scopuri de TVA, conform prezentului articol:
b) persoana impozabilă care are sediul activităţii economice în România, neînregistrată şi care nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau c) sau a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art. 150 alin. (2), înainte de prestarea serviciului;

Art. 133 (2): (2) Locul de prestare a serviciilor către o persoană impozabilă care acţionează ca atare este locul unde respectiva persoană care primeşte serviciile îşi are stabilit sediul activităţii sale economice.
Tudor Ionescu

Sync your files online and across computers with @Dropbox. 2GB account is free! http://db.tt/tKYjpdq

http://www.ajutorcontabil.tk
http://www.webtags.tk

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#12 Mesaj de tomac »

Un neplătitor de TVA în RO va trebui să se înregistreze conform art.153^1 pentru un serviciu ce urmează să-l presteze, dacă acel serviciu se va încadra în art.133 alin.2, pentru că va avea obligația depunerii D390.
Obligația înregistrării apare și dacă achiziționează un serviciu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
vesaa
Mesaje: 105
Membru din: Joi Mai 17, 2007 12:00 am
Localitate: Constanta
Contact:

#13 Mesaj de vesaa »

Asta inseamna ca raspunsul la intrebarea celui care a initiat acest subiect (O firma din Romania neplatitoare de TVA, presteaza servicii IT,... ) este ca trebuie sa se inregistrze ca platitor de TVA numai pt prestari servicii si sa depuna D390 in lunile in care are astfel de operatiuni.

Si cum art. 133 (2) spune ca locul prestarii unui serviciu este locul unde este stabilit clientul, exceptiile fiind foarte putine, inseamna ca mai toate firmele neplatitoare de TVA care presteaza servicii intracomunitare trebuie sa depuna 091 INAINTE de prestarea serviciului si 390...
M I N U N A T!
Tudor Ionescu

Sync your files online and across computers with @Dropbox. 2GB account is free! http://db.tt/tKYjpdq

http://www.ajutorcontabil.tk
http://www.webtags.tk

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#14 Mesaj de tomac »

Corect. Am rectificat si raspunsul pentru ca era eronat.Multumesc de atentionare.

@luciana
Nu plafonul de 35000 EUR conteaza. Inregistrarea se face ca la cei ce sunt neplatitori de TVA in RO dar au AIC de bunuri mai mari de 1000 EUR .
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

barbierug110
Mesaje: 86
Membru din: Mie Mai 13, 2009 12:00 am

#15 Mesaj de barbierug110 »

Buna ziua.
Am inteles ce se intampla cu achizitiile/livrarile de bunuri si servicii, dar nu este cumva o limita minima pt ca ele sa fie depeclarate in D390?
Mersi

Scrie răspuns