mijloc fix

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
iordachec801
Mesaje: 20
Membru din: Lun Feb 11, 2008 12:00 am

mijloc fix

#1 Mesaj de iordachec801 »

Am un mijloc fix cu amortizare accelerata. Cum il inregistrez in imobilizari?Campul cu ,,amortizare lunara" nu poate fi modificat.Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Nu exista suport automat pentru amortizare accelerata. Se poate face o smecherie:
- setati durata la 2 ani
- dupa primul an, modificati durata de utilizare si cea ramasa in asa fel incit sa corespunda realitatii.
Totusi trebuie sa aveti in vedere faptul ca o societate, trebuie sa aplice unitar un singur regim de amortizare pentru toate imobilizarile corporale amortizabile pe care le detine in patrimoniu. Nu se poate ca pentru un mijloc fix sa utilizezi amortizare liniara iar pentru altul amortizare accelerata.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: mijloc fix

#3 Mesaj de davidb107 »

Nu stiu daca s-a schimbat ceva in Saga cu privire la evidentierea amortizarii accelerate.
Eu am facut altfel, nu stiu cat e de corect: am modificat in registru val. de intrare la jumatate si durata am setat-o pe un an ( e vorba de un utilaj). Am observat ca registrul e doar o modalitate de generare automata a notelor contabile privind amortizarea. Cata vreme suma lunara e corecta, nu ma afecteaza situatia din registru.
Insa la Nota explicativa din bilant, preia valoarea setata de mine. Trebuie sa modific manual? Mai influenteaza ceva in bilant? :?:
In alta ordine de idei, nu mi se pare corect sa aplici acelasi sistem de amortizare la toate mijl. fixe. Pentru mijloacele fixe existente in patrimoniu, se poate calcula amortizarea prin oricare dintre cele trei regimuri de amortizare, la punerea in functiune. Regimurile de amortizare se pot utiliza concomitent, pentru mijloace fixe diferite, respectand principiul permanentei metodei si regulile stabilite pentru fiecare regim. de amortizare.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mijloc fix

#4 Mesaj de eugen01 »

1. "Metoda de amortizare se aplica de o maniera consecventa pentru toate activele de aceeasi natura si având conditii de utilizare identice, în functie de politica contabila adoptata."(art.112 alin.3 omfp 3055).
Presupun, ca acesta este articolul incriminat.
2. Acuma...depinde daca registrul imobilizarilor reflecta ...realitatea (fisa mijlocului fix etc...).Mai corespunde valoarea de intrare cu valoarea din factura de achizitie? :roll:

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: mijloc fix

#5 Mesaj de davidb107 »

Interesant, nota explicativa se ,,inspira" din registru, dar F40 preia suma corecta, adica valoarea de intrare...

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: mijloc fix

#6 Mesaj de josand »

Buna ziua!
Am un mijloc fix cu valoare de 2840 euro la care se acorda un discount de 40%, rezultand un pret de vanzare de 1704 euro.Intrebarea este la amortizare intra valoarea de 2840 sau cea de 1704? Dupa parerea mea ar trebui sa intre valoarea mai mare, nu cea de dupa discount.
Multumesc pentru raspunsuri,
Dana

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: mijloc fix

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Eu zic ca cea de 1704.
Pt ca de fapt 1704 ai platit pe el nu 2840
daca introduci la valoarea 2840 eur amortizarea va fi mai mare
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: mijloc fix

#8 Mesaj de josand »

Da si cum fac inregistrarea? doar 2131=404 la valoarea de dupa discount? fara sa mai am discountul evidentiat separat (adica in 767)?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: mijloc fix

#9 Mesaj de fagarasa176 »

Ia citeste http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ura#p91227
Ordin nr. 3055 din 29/10/2009 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene scrie:ART51.(3)Reducerile comerciale acordate de furnizor şi înscrise pe factura de achiziţie ajustează în sensul reducerii costul de achiziţie al bunurilor.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: mijloc fix

#10 Mesaj de josand »

Exact, costul de achizitie este redus, nu valoarea bunului, in cazul asta mijlocul fix...

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: mijloc fix

#11 Mesaj de balteanuc692 »

Pai cum se evalueaza un mijloc fix la intrare?
La cost de achizitie, la cost de productie, la valoare de aport sau valoare justa.
In cazul acesta avem cost de achizitie.
Cat e costul de achizitie? Costul produsului minus reducerea comerciala.
Amortizarea se calculeaza la costul de achizitie.

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: mijloc fix

#12 Mesaj de josand »

Nu este corect asa. Valoarea unui kil de cartofi este 3 lei, si furnizorul imi ofera un discount de 2 lei. Eu platesc in final 1 leu. Valoarea kilului este 1 leu sau 3 lei? Acelasi lucru si aici. Am valoare de 5 lei, furnizorul este amabil si da discount 2 lei, eu platesc 3 lei. Valoarea mf este de 5 lei sau de 3 lei? Cum sa consider discountul in valoarea mf? Daca era factura cu valoarea de 5 lei si randul urmator 2 lei discount, nu inregistrez separat mf si discount?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: mijloc fix

#13 Mesaj de fagarasa176 »

josand scrie: Daca era factura cu valoarea de 5 lei si randul urmator 2 lei discount, nu inregistrez separat mf si discount?
Nu...
Ordin nr. 3055 din 29/10/2009 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene scrie:ART51.(3)Reducerile comerciale acordate de furnizor şi înscrise pe factura de achiziţie ajustează în sensul reducerii costul de achiziţie al bunurilor.
josand scrie:NValoarea mf este de 5 lei sau de 3 lei?

Cat dai atata face :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: mijloc fix

#14 Mesaj de josand »

Daca esti prea increzut, patesti ca mine.... Intradevar, daca discountul apare separat (pe alta factura) se amortizeaza valoarea totala a mf, altfel, se considera pretul negociat costul de achizitie. In privinta cartofilor am avut dreptate, dar cum aici nu era vorba despre ei (ca doar nu faceam o baterie) se aplica alt regim.
Multumesc frumos pentru raspunsuri si rabdare,
Dana

PS: Cred ca acum intind coarda, dar nu stiti cumva cum inregistrez motorul si reductorul care intra in componenta mf si care se afla pe aceeasi factura?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: mijloc fix

#15 Mesaj de fagarasa176 »

daca intra in componenta MF se cumuleaza valorile si introduci MF cu valoarea totala
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns