Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Mar Iul 22, 2014 11:15 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: naveta cadre didactice
MesajScris: Mar Mar 24, 2009 10:24 am 
Neconectat

Membru din: Vin Noi 02, 2007 12:00 am
Mesaje: 38
Buna am o intrebare daca mai sunt cazuri si poate cineva sqa ma ajute1
ca si alte unitati din judetul nostru am acordat deplasarile la si de la locul de munca de la cheltuieli de personal art 10.01.15 trezureria nu a avut nimic de obiectat dar sunt cam nedumerit si nu stiu sa nu fi factu vreo prostie
intrebare are cineva idee de vreun ordin care sa reglementeze acest lucru si care sunt inregistrarile
asa ar fi corect ?
646=7702.10/10.01.15 ?
va multumesc anticipat e


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 24, 2009 10:34 am 
Neconectat

Membru din: Vin Noi 02, 2007 12:00 am
Mesaje: 38
corectez
581=7702.10
5311=581
646=5311/10.01.15
este vorba de transportuil cadrelor didactice la si de locul de munca va rog mult daca stie cineva
va multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 24, 2009 1:34 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 10, 2006 11:00 pm
Mesaje: 217
Prin lege, naveta cadrelor didactice se deconteaza din bugetul prevazut la cheltuieli materiale, nu de la cheltuieli de personal. Eu asa am inteles, si am platit din bugetul prevazut pt. ac. cheltuieli de la Primarie, atunci cand mi-a aprobat, adica foarte rar, si parca le-am dus in 20.06.01, pentru ca acolo mi-a deschis credite Primaria prin rectificare bugetara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 24, 2009 2:43 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 2
decontatrea abonamentelor cadrelor didactice este prevazuta in legea nr.128/1997 , privind statutul cadrelor didactice, art.104


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 25, 2009 2:20 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 01, 2007 12:00 am
Mesaje: 14
Este corect cum ai inregistrat dragoss, si eu inregistrez asa de vreo 2 ani, am avut audit de mai multe ori si nu au avut nimic de obiectat.
Belibou 436, care e legea care prevede ca naveta cadrelor didactice se deconteaza de la cheltuieli materiale???
Cred ca depinde foarte mult de ordonatorul principal de credite, de
unde-ti da banii. Spre exemplu in oras la noi scolile arondate la Primarie au platiti tichetele cadou de la articolul 20.30.30. Iar scolile speciale arodate la Consiliul Judetean, au platit de la articolul 57.02.04.... Asa ca ...traim in Romania....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 28, 2009 11:50 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 10, 2006 11:00 pm
Mesaje: 217
In Statutul pers. didactic, la art. 104, al. 3, scrie: "Decontarea sau plata echivalenta costurilor de transport se va efectua de catre autoritatile administratiei publice locale din unitatea administrativ teritoriala pe raza careia se afla unitatea de invatamant.". Fondurile pentru salarii numai "se plimba" prin primarii, de la bugetul local vin clar banii pt. ch. materiale.
Nici deplasarile personalului in interes de serviciu nu se mai deconteaza de mult timp de la cheltuieli de personal, ci tot din cheltuieli materiale.
Dar, in alta ordine de idei, daca nu-i cum am inteles eu, de unde reiese clar ca se suporta din cheltuieli de personal? Mai trebuiau adaugate cateva cuvinte la fraza de mai sus: din cheltuieli de personal sau din cheltuieli materiale.
La noi, cel putin, am avut deschideri de credite pt. decontare naveta din 24650220, iar tichetele cadou tot aici la art. 20.27 - "Tichete cadou".
Dar asta nu inseamna ca e bine la noi, sau nu-i bine la voi. Cred ca fiecare primarie a facut ce-a vrut sau ce-a inteles, noi nu am mai decontat naveta profesorilor de aproape un an, nu am mai avut fonduri alocate.
Altceva: tichetele cadou le-ati impozitat?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 28, 2009 6:33 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 01, 2007 12:00 am
Mesaje: 14
In legatura cu deplasarile, la noi in judet, cheltuilelle ocazionate de deplasare (bilete calatorie, cazare hotel, etc.) se suporta de la titlul II, iar diurna zilnica de la titlul I (art.10.01.13).
Tichetele cadou nu le-am impozitat, a venit auditul si a pus aceasta problema, le-am spus sa gaseasca ei solutia tehnica de a impozita tichetele cadou, in conditiile in care banii mi-au fost alocati in cont separat la Titlul VIII si cu toti banii am platit tichetele.... Cum sa le amestec cu salariile care se dau de la titlul I...??? Au lasat-o "in aer"... Eu zic ca nu e suficient de clar reglementata treaba asta cu impozitarea tichetelor cadou....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România