Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Lun Dec 22, 2014 5:34 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: decont de cheltuieli?
MesajScris: Lun Mai 04, 2009 9:20 am 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am
Mesaje: 59
Daca administratorul a unei firme merge la strainatate la o conferinta pe o periada de 3 zile, atunci trebuie sa completeze formularul decont de cheltuieli sau ordin de deplasare in strainatate?
Daca nu este documente despre cazare, se poate deconta
35 eurx2,5x75% la o noapte?
Va multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 04, 2009 1:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am
Mesaje: 5151
Inregistrarea in contabilitate se FACE NUMAI PE BAZA DE DOCUMENTE.
In cazul in care nu exista documente, eventual i se da o diurna mai mare ca sa acopere acele chletuieli fara documente.
In situatia in care diurna depaseste cuantumul legal, se considera cheltuiala nedeductibila si se impoziteaza conform uzantelor cu 16%.

Deplasarea se face pe baza de ordin de deplasare.
Pentru ridicarea/primirea devizelor se va face si un referat in care se va mentiona de ce face calatoria, sau daca a facut-o oportunitatea acestei deplasari.
Acest referat se va aproba de catre conducere (si ce daca e asociat unic!). Referatul este baza plecarii/decontarii cheltuielilor si a diurnei.

_________________
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 04, 2009 2:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am
Mesaje: 59
paturcai scrie:
Inregistrarea in contabilitate se FACE NUMAI PE BAZA DE DOCUMENTE.


Ma gandesc si eu la fel, dar nu e complet clar HG 518/1995 ART.9 alin.3, unde scrie ca:
" In situatia in care cazarea nu poate fi asigurata la unitati hoteliere sau alte asemenea, personalul poate sa inchirieze si locuinte, insa cu plata unei sume in limita a 75% din plafonul de cazare".
Daca personalul respectiv inchirieze o locuinte de la o persoana fizica pt. ca e mai ieftin, atunci nu exista acte justificativa. In acest caz nu se poate deconta cazarea fara documente?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 04, 2009 4:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am
Mesaje: 5151
Art. 11 din Codul Fiscal e foarte ciudat in exprimare:
Organele de control POT include sau exclude CHELTUIELI in/din baza impozabila.

Ce te faci daca dai peste un cap patrat care va spune: fara dovada nu ti le pot include in baza de impozitare.

_________________
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 12, 2009 7:27 am 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 26, 2007 12:00 am
Mesaje: 3
Buna dimineata,
Eu folosesc Ordin de deplasare,iar in loc de35 trec 50EU,sa fie un mediu acceptabil pt.organe,in caz cand nu am alte facturi.Cand sant le adaug si pe acestea,Dormitul fara cazare nu e chiar clar pt.extern,si acum e cam totuna,numai sa fie acoperite cheltuielile,ca santem aranjati cu noua taxare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: decont cheltuieli
MesajScris: Lun Mai 18, 2009 10:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am
Mesaje: 8
Eu am acordat pe documentul Ordin de deplasare(delegatie) si diurna de 35 EURO x2,5 ori x75% si noaptea fara cazare dar numai in suma de 50 EURO si nu mi-a verificat nimeni din doua controale de fond la doua firme cu multe deplasari in strainatate. La firmele cu activitate transport persoane la soferii angajati am stabilit de comun acord cu administratorul sumele privind diurna si noaptea fara cazare pe care o primesc. Mai comenteaza Garda Financiara doar daca sumele sunt foarte mari.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România