iregistrarea carburantilor nedeductibili conf. OG 34

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mogosd
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 16, 2009 12:00 am

iregistrarea carburantilor nedeductibili conf. OG 34

#1 Mesaj de mogosd »

As intreba cum se inrgistreaza carburantii nedeductibili conf. O.G. 34
dar totusi consumati la autovehicule transport persoane?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de paturcai »

Bonurile de benzina se inregistreaza (inclusiv TVA):
6581 = 401
401 = 5311/5121
Unde 6581 este considerata cheltuiala nedeductibila fiscal.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

#3 Mesaj de kovacss »

Asta inseaman ca le inregistrez la intrari si apoi fac plata prin casa sau banca.Am inteles bine?Dar imi vor aparea aceste bonuri in jurnalul de cumparari cu TVA=0?Nu se vor lega finantele la rambursare cand verifica actele?
Multumesc

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#4 Mesaj de teodorg133 »

Daca la introd.b.f. puneti 0 la tva..vor aparea in jurn.de cump fara tva...
Nu se vor lega la rambursare.. :wink: pt ca le convine ca nu aveti prea mult TVA de luat inapoi !!! :wink:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

#5 Mesaj de kovacss »

Multumesc mult pt raspuns.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#6 Mesaj de balazse »

Nu ar fi corect inregistrarea astfel (stiu ca este mai complicat, dar si atunci)?
- la intrari
__%_=401
6588
4426
- si ca articol contabil
635=4426.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de paturcai »

Undeva sarim peste niste reguli:
In situatia in care bonul nu este nedeductibil fiscal atunci TVA se incorporeaza in valoarea de achizitie.
Atunci ce rost mai are totusi 635 = 4426?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#8 Mesaj de teodorg133 »

De acord cu Paturcai !
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#9 Mesaj de balazse »

In ceea ce priveste bonurile fiscale m-am gandit ca daca inregistrez cum am scris mai sus imi iese corect jurnalul de cumparari.
In cazul in care am factura pentru combustibil, si o parte este nedeductibil acea factura trebuie sa imi apara corect cu total TVA in jurnal cumparari, precum si mai tarziu in D394. Ce ziceti?

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 205
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

#10 Mesaj de lupitaa »

In cazul facturilor de combustibili ai dreptate. Pentru a nu denatura 394, trebuie inregistrat 4426 integral si apoi trecuta la nedeductibila suma stabilita conform legii. In cazul bonurilor insa, cred ca nu are rost sa ne complicam.
Totusi, in ceea ce priveste contarea operatiunilor, eu as opta pentru folosirea analiticelor la 6022 sau a grupelor (6022.01=ded. si 6022.71=neded., sau o grupa "combustibili nedeductibili"). Spun asta, deoarece fiecare operatiune trebuie inregistrata corect, conform functionalitatii conturilor. Daca e benzina, atunci avem 6022 si 3022. Din punct de vedere fiscal vom tine cont insa de nedeductibilitatea TVA si a costurilor. Riscam astfel ca bilantul sa nu reflecte corect niste cheltuieli materiale (602), trecandu-le la 658 (alte cheltuieli de exploatare).
https://adilupita.wordpress.com/

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

#11 Mesaj de avramg »

Eu am creat un analitic la 6022 si inregistrarea bonurilor de benzina nu o mai fac prin intrari ci direct prin casa 6022.analitic =5311 sau 6022.analitic=5121 atunci cind este platit cu cardul.In felul acesta nu-mi mai denatureaza nici jurnalul de cumparari mai ales ca oricum decl 394 nu cuprinde aceste bonuri.

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#12 Mesaj de iarovoim »

Conform Circularei ANAF nr. 341061/15.05.2009, nu se deduce TVA pentru achizitiile de carburanti destinate exclusiv masinilor pentru transportul persoanelor. Rezulta din textul acestei circulare ca celealte categorii de vehicule pot deduce TVA aferent combustibililor.

"

Mai jos aveti textul integral al acestei circulare.
___
In vederea aplicarii unitare a prevederilor Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 34 din 11 aprilie 2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 si reglementarea unor masuri financiar-fiscale va comunicam urmatoarele precizari:


A. In ceea ce priveste TVA:


I. Referitor la aplicabilitatea noilor prevederi privind limitarile speciale ale dreptului de deducere:

Potrivit art. 32 punctul 10 din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 34 din 11 aprilie 2009 cu privire la rectificarea bugetara pe anul 2009 si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, in Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, s-a introdus un articol nou, art. 1451 intitulat "Limitari speciale ale dreptului de deducere", potrivit caruia nu se mai permite, in anumite conditii, deducerea taxei pe valoarea adaugata aferenta achizitiilor de vehicule cu o greutate sub 3,5 tone destinate exclusiv transportului de persoane, inclusiv pentru combustibilul necesar functionarii vehiculelor aflate in proprietatea sau in folosinta persoanelor impozabile.

Aceasta masura se va aplica in perioada 1 mai 2009 – 31 decembrie 2010 si prevede si o serie de exceptii ce vizeaza in principal vehiculele utilizate exclusiv in scopul desfasurarii activitatii economice, precum si combustibilul aferent utilizarii acestora.


Sfera de aplicare

Alin. (1) al art. 1451 din Codul fiscal, prevede ca eliminarea dreptului de deducere se aplica numai pentru achizitiile de vehicule care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, cu o greutate maxima autorizata care sa nu depaseasca 3.500 kilograme si care sa nu aiba mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzand si scaunul soferului.

Mentionam ca la art. 2 lit. b) din O.U.G. nr. 109/2005 privind transporturile rutiere exista prevederi potrivit carora din constructia vehicului si din echiparea vehiculului (detalii care se regasesc in fisa vehiclului) rezulta daca acesta este destinat exclusiv pentru transportul de persoane sau, dimpotriva, are o destinatie mixta. Mentionam ca aceste prevederi referitoare la modul de definire a vehiculului destinat transportului de persoane sunt in concordanta cu jurisprudenta europeana, fiind aplicate de toate statele membre.

Prin urmare, vehiculele care prin constructie si echipare sunt destinate transportului mixt, respectiv atat transportului de persoane cat si transportului de marfuri, cum ar fi autofurgonetele, autocamioanele, autodubele, etc. nu intra sub incidenta noilor prevederi care limiteaza deducerea TVA, chiar daca din punct de vedere al greutatii si al numarului de locuri de pasageri s-ar situa in limitele prevazute de art. 1451 din Codul fiscal.

Acelasi alineat (1) mentionat mai sus prevede ca limitarea deducerii TVA se aplica si pentru combustibilul necesar functionarii vehiculelor aflate in proprietatea sau in folosinta persoanei impozabile.

La alin. (2) al art. 1451 din Codul fiscal, se precizeaza ca prin achizitie se intelege cumpararea de vehicule din Romania, importul sau achizitia intracomunitara a vehiculelor.

Rezulta ca limitarea deducerii TVA nu se aplica si pentru prestarile de servicii legate direct de vehiculele in cauza, cum ar fi serviciile de reparatii si intretinere a vehiculelor sau ratele de leasing.


Exceptii

La alin. (1) al art. 1451 sunt prevazute o serie de exceptii pentru care limitarile speciale ale dreptului de deducere nu se aplica, pentru acestea aplicandu-se regulile generale de deducere. In categoria vehiculelor exceptate de la noile reguli se inscriu: vehiculele utilizate in scop comercial, respectiv in vederea revanzarii, vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plata, vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plata, inclusiv pentru activitatea de taxi, vehiculele utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca.

Categoria de exceptii prevazuta la art 1451 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal prezinta un grad de dificultate mai ridicat in ce priveste incadrarea, motiv pentru care au fost elaborate norme de aplicare, respectiv pct. 451 din H.G. nr. 44/2004.

De subliniat faptul ca desi aceste vehicule sunt, asa cum am mentionat mai sus, numai cele destinte exclusiv transportului de persoane, daca ele sunt utilizate exclusiv pentru: interventie, reparatii, paza si protectie, curierat, transport de personal la si de la locul de desfasurare a activitatii, precum si vehiculele special adaptate pentru a fi utilizate drept care de reportaj, vehiculele utilizate de agenti de vanzari si de agenti de recrutare a fortei de munca, vor fi exceptate de la limitarea deducerii TVA stabilita de art. 1451 .

Pentru incadrarea vehiculelor in aceste categorii exceptate nu se va analiza fiecare deplasare sau utilizare in parte, tocmai datorita faptului ca legea stabileste ca utilizarea trebuie sa fie exclusiva pe destinatiile exceptate. Utilizarea vehiculului pentru mai multe categorii exceptate nu va anula incadrarea sa pe excetiile prevazute de lege. De exemplu daca acelasi vehicul este utilizat si de un agent de vanzari dar si pentru interventie sau reparatii, se va incadra in categoriile exceptate daca va rezulta ca nu mai este utilizat si in alte scopuri care nu se incadreaza pe
exceptiile prevazute de lege.

Utilizarea exclusiva a vehiculului pe activitatile exceptate de lege va rezulta din: obiectul de activitate al persoanei impozabile, dovada faptului ca persoana impozabila are personal angajat cu calificare in domeniile prevazute de exceptii, foile de parcurs din care sa rezulte ca numai personalul calificat in aceste scopuri utilizeaza vehiculele in cauza, precum si orice alte dovezi suplimentare care pot fi furnizate.

Avand in vedere prevederea expresa a legii care nu permite deducerea TVA decat in cazul in care se poate dovedi utilizarea exclusiva pe categoriile exceptate, rezulta ca acele vehicule care sunt partial utilizate pentru activitatile exceptate si partial pentru activitati care nu se regasesc pe exceptiile stipulate de lege, nu vor beneficia de deducerea TVA potrivit art. 1451 din Codul fiscal.

Utilizarea vehiculelor in cadrul contractelor de leasing, din perspectiva utilizatorului:

Regimul TVA aferent operatiunilor de leasing este prezentat in detaliu la pct.7 alin. (2) din Normele metodologice de aplicare a Titlului VI al Codului fiscal, aprobate prin H.G. nr. 44/2004, cu modificarile si completarile ulterioare, astfel:

“Transmiterea folosintei bunurilor in cadrul unui contract de leasing este considerata prestare de servicii conform art. 129 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal. La sfarsitul perioadei de leasing, daca locatorul/finantatorul transfera locatarului/utilizatorului dreptul de proprietate asupra bunului, la solicitarea acestuia, operatiunea reprezinta o livrare de bunuri pentru valoarea la care se face transferul. Se considera a fi sfarsitul perioadei de leasing si data la care locatarul/utilizatorul poate opta pentru cumpararea bunului inainte de sfarsitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni. Daca optiunea de cumparare a bunului de catre locatar/utilizator se exercita inainte de derularea a 12 luni consecutive de la data inceperii contractului de leasing, respectiv data de la care bunul este pus la dispozitia locatarului/utilizatorului, se considera ca nu a mai avut loc o operatiune de leasing, ci o livrare de bunuri la data la care bunul a fost pus la dispozitia locatarului / utilizatorului. Daca in cursul derularii unui contract de leasing financiar intervine o cesiune intre utilizatori cu acceptul locatorului / finantatorului sau o cesiune a contractului de leasing financiar prin care se schimba locatorul/finantatorul, operatiunea nu constituie livrare de bunuri, considerandu-se ca persoana care preia contractul de leasing continua persoana cedentului. Operatiunea este considerata in continuare prestare de servicii, persoana care preia contractul de leasing avand aceleasi obligatii ca si cedentul in ceea ce priveste taxa.”

Astfel, din coroborarea prevederilor mentionate mai sus cu reglementarile introduse prin art. 32 punctul 10 din O.U.G. nr. 34/2009, rezulta cu claritate faptul ca prevederile privind eliminarea dreptului de deducere a TVA nu vor fi aplicabile pentru ratele de leasing platite de utilizatori societatilor de leasing pe perioada derularii contractelor de leasing, intrucat acestea reprezinta din punct de vedere al TVA prestari de servicii in sensul art. 129 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal, dar se vor aplica pentru valoarea la care se face transferul dreptului de proprietate la sfarsitul contractului de leasing, aceasta fiind considerata o livrare de bunuri.

Subliniem faptul ca potrivit pct. 7 alin. (2) din normele de aplicare a Codului fiscal, se considera a fi sfarsitul perioadei de leasing si data la care locatarul / utilizatorul poate opta pentru cumpararea bunului inainte de sfarsitul perioadei de leasing, dar nu mai devreme de 12 luni. In acest context, atragem atentia ca daca optiunea de cumparare a bunului de catre locatar/utilizator se exercita inainte de derularea a 12 luni consecutive de la data inceperii contractului de leasing, se considera ca nu a mai avut loc o operatiune de leasing ci o livrare de bunuri de la data de la care bunul este pus la dispozitia locatarului/utilizatorului, situatie in care prevederile privind eliminarea dreptului de deducere se aplica la intreaga valoare de achizitie a vehiculului, in limitele si in conditiile prevazute de lege.

Daca optiunea de cumparare a bunului de catre locatar/utilizator se exercita dupa derularea a 12 luni consecutive de la data inceperii contractului de leasing, dar inainte de sfarsitul perioadei de leasing, se considera ca are loc o livrare de bunuri la valoarea la care se face transferul, valoare ce include si ratele care nu au ajuns la scadenta.

Dispozitii tranzitorii:

Dispozitiile tranzitorii sunt cele stipulate la art. 1451 alin. (3) din Codul fiscal, potrivit caruia „Prevederile alin. (1) - (2) nu se aplica pentru avansurile care au fost achitate inainte de data de 1 mai 2009 pentru valoarea totala sau partiala a vehiculelor rutiere motorizate, daca livrarea acestora intervine dupa data de 1 mai 2009, inclusiv.” Rezulta ca:

– Vehiculele pentru care au fost platite avansuri integral inainte de 1 mai 2009 nu vor face obiectul excluderii dreptului de deducere a TVA, chiar daca livrarea lor are loc dupa data de 1 mai;
– Daca au fost achitate partial avansuri inainte de 1 mai 2009 si livrarea are loc dupa aceasta data, TVA va fi deductibila propotional cu suma achitata inainte de 1 mai 2009;
– Vehiculele care au fost achizitionate inainte de 1 mai 2009 beneficiaza de drept de deducere integral potrivit legii, chiar daca sunt cumparate cu plata in rate care se achita si dupa 1 mai 2009, sau daca plata se face la anumite termene si dupa aceeasi data de 1 mai.


Monografia contabila

Redam mai jos monografia contabila cu privire la inregistrarile generate ca urmare a aplicarii limitarilor speciale ale dreptului de deducere pentru achizitiile de vehicule prevazute la art. 1451 din Codul fiscal:

1) In cazul achizitiilor intracomunitare de vehicule, daca TVA este integral nedeductibila rezulta ca aceasta este in totalitate o taxa nerecuperabila si devine parte a costului de achizitie. Pentru a reflecta in contabilitate aceasta operatiune se efectueaza urmatoarele inregistrari contabile:

a) daca TVA devine exigibila in aceeasi luna in care se efectueaza si receptia vehiculului

- inregistrarea TVA ca taxa colectata si taxa deductibila:

4426 = 4427 “TVA deductibila” „TVA colectata”

si concomitent,

- trecerea TVA nerecuperabila in costul de achizitie al vehiculului la data receptiei acestuia:

213 = 4426 „Instalatii tehnice, mijloace de transport, animale si plantatii” “TVA deductibila”

b) daca exigibilitatea TVA pentru achizitia intracomunitara si receptia vehiculului au loc in luni diferite:

b1) inregistrari care se efectueaza in luna in care a intervenit exigibilitatea achizitiei intracomunitare:

- inregistrarea TVA ca taxa colectata si taxa deductibila:

4426 = 4427 „TVA deductibila” „TVA colectata”

si concomitent,

- inregistrarea TVA nerecuperabila in costul de achizitie al vehiculului:

231 = 4426 „Imobilizari corporale in curs de executie" „TVA deductibila”

b2) – inregistrarea in luna in care are loc receptia bunului (ulterior lunii in care a fost declarata achizitia intracomunitara), in costul de achizitie a sumei inregistrate anterior in contul 231 „Imobilizari corporale in curs de executie”:

213 = 231 „Instalatii tehnice, mijloace de transport animale si plantatii” „Imobilizari corporale in curs de executie"

2. In cazul importurilor de vehicule, daca TVA este integral nedeductibila rezulta ca aceasta este in totalitate o taxa nerecuperabila si devine parte a costului de achizitie. Pentru a reflecta in contabilitate aceasta operatiune se efectueaza urmatoarele inregistrari contabile:

- plata TVA

4426 = 512 „TVA deductibila” „Conturi curente la banci”

si concomitent

- 213 = % „Instalatii tehnice, mijloace de transport animale si plantatii”
4426 „TVA deductibila”
404 „Furnizori de imobilizari

3. Pentru achizitiile din tara de vehicule, TVA va face parte din costul de achizitie numai daca taxa a fost integral nedeductibila. Pentru operatiunile de leasing, avand in vedere tratamentul fiscal din punct de vedere al TVA diferit fata de tratamentul contabil si cel al impozitului pe profit, se va considera ca pentru bunurile achizitionate in baza unui contract de leasing TVA nu a fost integral nedeductibila si nu va face parte din costul de achizitie al vehiculului.


Scutiri speciale aplicabile livrarii vehiculelor pentru care TVA a fost nedeductibila integral

Prin O.U.G. 34/2009, articolul 141 alineatul (2) lit. g) s-a modificat astfel:

[ ..sunt scutite de taxa...] „g) livrarile de bunuri care au fost afectate unei activitati scutite, in temeiul prezentului articol, daca taxa aferenta bunurilor respective nu a fost dedusa, precum si livrarile de bunuri a caror achizitie a facut obiectul excluderii dreptului de deducere, conform art. 145 alin. (5) lit.b) si art. 1451.

Nu pot face obiectul acestei scutiri bunurile obtinute in urma unui contract de leasing.


Paralela intre nedeductibilitatea TVA si nedeductibilitatea impozitului pe profit pentru achizitiile de vehicule destinate exclusiv transportului de persoane, inclusiv pentru combustibilul necesar functionarii acestor vehicule

Din punct de vedere al TVA:

- la cumpararea vehiculelor nu se exercita dreptul de deducere (cu exceptia utilizarii vehiculelor pe perioada derularii contractelor de leasing );
- in ceea ce priveste activitatea de exploatare: nu se deduce TVA pentru combustibilii necesari functionarii vehiculelor aflate in posesia sau in folosinta persoanei impozabile, cu exceptiile prevazute de lege;

Din punct de vedere al impozitului pe profit:

- pentru vehiculele cumparate, cheltuiala cu amortizarea este deductibila fiscal, inclusiv pentru leasingul financiar;
- in ceea ce priveste activitatea de exploatare: nu se deduce cheltuiala pentru combustibilii necesari functionarii vehiculelor aflate in posesia sau in folosinta contribuabilului, cu exceptia celor prevazute de lege;

Exista insa si dispozitii comune in ceea ce priveste faptul ca limitarea dreptului de deducere se refera numai la vehicule rutiere motorizate care au o greutate de maximum 3.500 kg, maximum 9 scaune de pasageri, destinate exclusiv transportului de persoane.


II. Referitor la modificarea perioadei fiscale pentru persoanele impozabile care au o cifra de afaceri anuala mai mica de 100 000 euro si care realizeaza achizitii intracomunitare de bunuri

Potrivit art. 32 punctul 11 din O.U.G. nr. 34/2009, la articolul 1561, dupa alineatul (6) se introduc doua noi alineate, alineatele (61) si (62), cu urmatorul cuprins:

"(61) Prin exceptie de la prevederile alin. (2) - (6), pentru persoana impozabila care utilizeaza trimestrul calendaristic ca perioada fiscala si care efectueaza o achizitie intracomunitara taxabila in Romania, perioada fiscala devine luna calendaristica incepand cu:

a) prima luna a unui trimestru calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare intervine in aceasta prima luna a respectivului trimestru;
b) a treia luna a trimestrului calendaristic, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare intervine in a doua luna a respectivului trimestru. Primele doua luni ale trimestrului respectiv vor constitui o perioada fiscala distincta, pentru care persoana impozabila va avea obligatia depunerii unui decont de taxa conform art. 1562 alin. (1);
c) prima luna a trimestrului calendaristic urmator, daca exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare intervine in a treia luna a unui trimestru calendaristic.

(62) Persoana impozabila care potrivit alin. (61) este obligata sa isi schimbe perioada fiscala trebuie sa depuna o declaratie de mentiuni la organul fiscal competent, in termen de maximum 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea achizitiei intracomunitare care genereaza aceasta obligatie, si va utiliza ca perioada fiscala luna calendaristica, fara a avea posibilitatea de a reveni la utilizarea trimestrului calendaristic ca perioada fiscala."

Aceasta masura se aplica incepand cu data de 1 mai 2009.

Prin urmare, persoanele impozabile care utilizeaza trimestrul calendaristic ca si perioada fiscala si au realizat achizitii intracomunitare de bunuri anterior acestei date (de exemplu in luna aprilie a.c.), nu isi modifica perioada fiscala.

Noile prevederi se aplica numai persoanelor impozabile care utilizeaza trimestrul calendaristic ca si perioada fiscala si care realizeaza achizitii intracomunitare de bunuri a caror exigibilitate intervine dupa data de 1 mai 2009.

Dupa efecuarea unei achizitii intracomunitare a carei exigibilitate intervine ulterior datei de 1 mai 2009, persoanele care au depus deconturi de TVA trimestrial, vor depune deconturi lunare si nu mai au posibilitatea sa depuna deconturi trimestriale, chiar daca nu vor depasi in cursul unui an
fiscal cifra de afaceri de 100.000 de euro.

In plus, dorim sa subliniem faptul ca pentru achizitiile intracomunitare efectuate pana la data de 30 aprilie 2009, inclusiv, prevederile O.U.G. nr. 34/2009 nu se aplica, decat daca mai are loc o achizitie intracomunitara ulterioara acestei date.

Exemplul 1:

Daca o persoana impozabila care depune decont de TVA trimestrial efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri a carei exigibilitate intervine in luna mai 2009, va depune un decont de TVA cumulat pe 2 luni, aprilie si mai, pana pe data de 25 iunie, urmand ca ulterior sa depuna numai deconturi lunare de TVA.

Exemplul 2:

Daca o persoana impozabila care depune decont de TVA trimestrial efectueaza prima sa achizitie intracomunitara dupa data de 1 mai 2009 in luna iulie 2009, va depune decont de TVA lunar incepand cu aceasta prima luna a trimestrului, respectiv luna iulie, pentru care decontul se depune pana pe 25 august 2009;

Daca aceeasi persoana a efectuat prima sa achizitie intracomunitara dupa data de 1 mai 2009 in luna august 2009, va depune un decont de TVA cumulat pe 2 luni, iulie si august, pana pe data de 25 septembrie, urmand ca ulterior sa depuna numai deconturi lunare de TVA;

Daca prima achizitie intracomunitara efectuata de persoana din exemplu dupa data de 1 mai 2009 a fost realizata in ultima luna a trimestrului, respectiv luna septembrie 2009, pana pe data de 25 octombrie 2009 va depune un decont cumulat pe 3 luni, iulie, august si septembrie, urmand ca ulterior sa depuna numai deconturi lunare de TVA.

Potrivit noilor prevederi, persoana impozabila care este obligata sa isi schimbe perioada fiscala trebuie sa depuna o declaratie de mentiuni la organul fiscal competent, in termen de maximum 5 zile lucratoare de la finele lunii in care intervine exigibilitatea achizitiei intracomunitare care genereaza aceasta obligatie. Exigibilitatea TVA pentru achizitiile intracomunitare de bunuri se determina potrivit art. 135 alin. (2) si (3) din Codul fiscal, aceasta intervenind in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator sau la data emiterii facturii de catre furnizor, daca aceasta este emisa anterior acestei date, inclusiv pentru avansuri.

In situatia in care, pana la data la care ar fi intervenit obligativitatea depunerii declaratiei de mentiuni prevazuta mai sus, persoana impozabila nu dispune de informatiile relevante privind exigibilitatea achizitiei intracomunitare care genereaza aceasta obligatie, precum si in orice alte situatii in care se constata ca din cauze independente de vointa persoanei impozabile, aceasta nu constata pana la respectiva data ca a intervenit exigibilitatea unei achizitii intracomunitare, obligativitatea modificarii perioadei fiscale intervine incepand cu luna in care se constata ca a intervenit exigibilitatea achizitiei intracomunitare.

Exemplu:

O persoana impozabila din Romania care depune decont de TVA trimestrial primeste in luna noiembrie 2009 o factura emisa in data de 23 septembrie 2009 de un furnizor din Irlanda pentru o livrare intracomunitara de bunuri care a avut loc in data de 14 septembrie 2009. Pana la data primirii respectivei facturi, persoana impozabila din Romania nu a primit nici bunurile livrate de firma din Irlanda si nici nu a dispus de alte informatii relevante privind respectiva achizitie intracomunitara. In acest caz, desi in mod normal persoana impozabila respectiva ar fi avut obligatia sa isi schimbe perioada fiscala incepand cu luna octombrie 2009 si sa notifice acest lucru organelor fiscale in termen de 5 zile lucratoare de la finele lunii septembrie, daca se dovedeste ca din cauze neimputabile respectivei persoane, aceasta nu a stiut ca exigibilitatea taxei pentru respectiva achizitie intracomunitara a intervenit in luna septembrie, constatand acest lucru abia in luna noiembrie, respectiva persoana isi va modifica perioada fiscala incepand cu luna noiembrie 2009 si va depune decontul pentru lunile octombrie si noiembrie pana pe data de 25 decembrie, urmand ca ulterior sa depuna numai deconturi lunare de TVA.


III. Referitor la aplicabilitatea masurilor privind cheltuielile publice prevazute la art. 26 din OUG nr. 34/2009 din punct de vedere al legislatiei in domeniul TVA

In contextul modificarilor introduse prin OUG nr. 34/2009, la art. 26 a fost reglementata o prevedere de natura bugetara care stipuleaza ca “Taxa pe valoarea adaugata dedusa potrivit legii pentru realizarea obiectivelor proprii de investitii finantate de la bugetul de stat sau de la bugetele locale, in cursul anului fiscal, se utilizeaza pentru plati aferente aceluiasi obiectiv de investitii. La incheierea exercitiului financiar, sumele deduse si neutilizate se vireaza la bugetul de stat sau la bugetele locale in conturile si la termenele stabilite prin normele metodologice anuale privind incheierea exercitiului financiar-bugetar si financiar-contabil, emise de Ministerul Finantelor Publice.”

Asa cum rezulta din cadrul legal mentionat, prevederile se refera la persoanele care au drept de deducere si vizeaza TVA dedusa efectiv potrivit legii, respectiv in conformitate cu regulile generale de deducere stabilite la art. 145 si art. 146 – 1471 din Codul fiscal.

Pentru a evita aplicarea eronata a acestor prevederi, subliniem ca investitiile proprii sunt cele care se constituie drept active corporale fixe apartinand personei impozabile. Nu se deduce taxa pe valoarea adaugata pentru obiective de investitii finantate de la bugetul de stat, dar care nu apartin persoanei impozabile, cum ar fi de exemplu: investitiile de mediu efectuate de regiile de apa, investitii efectuate de regii sau alti agenti economici care intra in proprietatea publica sau privata a statului la finalizare.


B. In ceea ce priveste impozitul pe profit:

1. In aplicarea art.107 alin. (2) coroborate cu prevederile art.18 alin. (3) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, microintreprinderile vor avea in vedere, in mod corespunzator, prevederile pct. 115, 116 si 117 din Titlul II din Hotararea Guvernului nr. 44/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare.

2. Contribuabilii care nu platesc impozit minim ca urmare a inscrierii inactivitatii temporare la Registrul comertului, nu au obligatia sa solicite si regimul de declarare derogatoriu prevazut in Ordinul ministrului finantelor nr.864/2005 pentru aprobarea Procedurii privind regimul de declarare derogatoriu.

___

Sursa circulara: ANAF"

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#13 Mesaj de danilevicis »

Am si eu o intrebare scurta: bonurile de motorina folosite la transportul marfii unui depozit en gros, sunt deductibilie, nu i asa?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#14 Mesaj de iarovoim »

da

kovacss
Mesaje: 335
Membru din: Lun Ian 12, 2009 12:00 am
Localitate: Carei
Contact:

#15 Mesaj de kovacss »

Acuma nu mai inteleg nimic.Din ce a scris Iarovoim am inteles ca se poate deduce TVA-UL pentru masinile de tyransport marfa atat la achizitie cat si la bonurile de motorina.
Am intrebat pe cei de la finante si mi-au spus ca nu se poate deduce,dar nu au avut rabdare sa-mi explice.
Ma puteti lamurii?Va rog mult pt ca nu mai inteleg nimica
MULTUMESC

Scrie răspuns