Ajustare TVA client intrat in faliment

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
vladp355
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iul 19, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Ajustare TVA client intrat in faliment

#1 Mesaj de vladp355 »

Buna seara.
Am o sentinta de deschidere procedura faliment cu data de mai 2019 aferenta unui client. Doresc sa fac ajustare TVA in baza art 287 lit d) in luna mai 2019, adica sa fac o factura de stornare care se va emite „in oglinda" cu factura initiala.
Prin aceasta factura doresc sa fac doar ajustarea TVA colectata initial nota contabila : 4118 „Clienti incerti sau in litigiu" = 4427 „TVA colectata" (cu minus).
Cum inregistrez in Saga o factura care sa genereze aceasta nota contabila?
Mentionez ca scoaterea din evidenta a restului creantei (valoare totala minus TVA) se va realiza la momentul la care exista certitudinea ca nu va mai putea fi incasata, respectiv la inchiderea procedurii procedurii de faliment.
Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#2 Mesaj de pomparaus »

Ajustarea se face numai dacă e închisă procedura de faliment în baza unei hotărâri judecătorești definitive.
Altfel nu.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#3 Mesaj de tomac »

@pomparaus - așa a fost. De anul acesta nu mai este așa. Se poate face ajustare la deschiderea procedurii. Modificarea a fost introdusă prin Legea 30/2019 parcă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#4 Mesaj de pomparaus »

Multumesc Crsiti, am citit si eu acum, asa este, cu inconvenientul ca pt.cei care intrarea în faliment a avut loc anterior datei de 1 ianuarie 2019 și nu a fost pronunțată hotărârea judecătorească definitivă/ definitivă și irevocabilă de închidere a procedurii prevăzute de legislația insolvenței până la această dată, ajustarea se efectuează în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie 2019.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#5 Mesaj de tomac »

Și la cei care au intrat în faliment, dar nu s-a pronunțat hotărârea se aplică.
Eu decid când fac ajustare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vladp355
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iul 19, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#6 Mesaj de vladp355 »

Modificarea este valabila de anul acesta si a fost introdusa prin Legea nr. 30 din 10 ianuarie 2019.
Intrebarea este cum fac in SAGA? Daca fac factura la "Iesiri" cum pot sa am nota : 4118 „Clienti incerti sau in litigiu" = 4427 „TVA colectata" (cu minus).
@tomac te rog sa ma ajuti.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#7 Mesaj de pomparaus »

Faci factura de iesire cu minus folosind contul 654, ca sa iti apara in jurnalul de vanzari si ai grija sa nu iti apara in D394 si daca vrei sa il treci la clienti incerti sau in litigiu 4118=4111.

alexev881
Mesaje: 48
Membru din: Mie Dec 10, 2008 12:00 am

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#8 Mesaj de alexev881 »

Ca sa pot inchide o factura inregistrata in "Iesiri" pt un client in faliment, stornez acea factura, ceea ce inseamna la "Iesiri" o factura cu minus, la o data curenta. Saga da facturii cu minus nr. din plaja de numere alocate in an.
Intrebari:
1. este corect sa dai facturilor storno nr. din plaja de numere alocate anului respectiv?
2. ce trebuie facut ca stornarea sa nu apara in D394 la: livrari (cu suma in rosu), nr. facturi emise, facturi stornate?
Cu alte cuvinte, concret, cum se traduc spusele lui @pomparaus "si ai grija sa nu iti apara in D394"? :)
Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4129
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#9 Mesaj de pomparaus »

Iti traduc eu : In cuprinsul D394 gasesti clientul respectiv si stergi acea pozitie cu factura (factura se emite, dar nu se transmite clientului, deci nu se declara in D394), ea va fi prinsa doar in jurnalul de vanzari si in D300.
Nu ti-a zis nimeni sa stornezi factura (in acest caz ai numere alocate din ani anteriori), faci factura de iesire cu numar din plaja facturilor alocate acestui an.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#10 Mesaj de tomac »

1. Da
2. Fie se operează pe tip document "n - Operațiuni neimpozabile" fie, mai comod, se completează la dată document data de 01.01.2006 înainte de a valida.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

alexev881
Mesaje: 48
Membru din: Mie Dec 10, 2008 12:00 am

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#11 Mesaj de alexev881 »

Daca nr. facturii de ajustare TVA este alocat din plaja de nr. a anului curent, atunci se va regasi in D394 la nr. facturi emise. Altfel, nu vor avea continuitate nr. de facturi din perioada urmatoare de raportare. Si atunci nr. facturii de ajustare ar trebui mentionat in D394. Intrebarea mea este unde se trece: la factura stornata sau autofacturare?

Daca completez la data document data de 01.01.2006 nu se denatureaza inregistrarile?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#12 Mesaj de tomac »

Nu se va regăsi în D394 dacă procedați cum am spus.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stanc94
Mesaje: 20
Membru din: Mar Iul 17, 2007 12:00 am

Re: Ajustare TVA client intrat in faliment

#13 Mesaj de stanc94 »

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu privire la modul de emitere din Saga a facturii pentru ajustarea TVA in cazul unui client incert, cu sentinta de intrare in faliment prin procedura simplificata. Eu inregistrez doar ajustarea valorii de TVA din factura initiala (4118 = 4427 cu minus), partea de creanta neincasata urmand sa fie scoasa din evidenta la o data ulterioara (654 = 4118). Multumesc!

Scrie răspuns