import servicii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
patrascanub
Mesaje: 46
Membru din: Dum Feb 12, 2017 10:10 pm

import servicii

#1 Mesaj de patrascanub »

Buna seara, o societate din Romania, platitoare de tva, achizitioneaza servicii de la o societate non UE- Serbia, neplatitoare de tva. Locul prestarii este in Romania.
Cum se inregistreaza? Pentru taxare inversa stiam ca regula este ca ambii parteneri sa fie platitori de tva. este valabila si in acest caz? Multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: import servicii

#2 Mesaj de tomac »

Ca factură. Nu cu taxare inversă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

patrascanub
Mesaje: 46
Membru din: Dum Feb 12, 2017 10:10 pm

Re: import servicii

#3 Mesaj de patrascanub »

Am gasit asta si sunt total nelamurita..

La pct. 15 alin. (7) din Normele metotodologice, se arata ca serviciile prevazute la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, prestate de prestatori stabiliti in afara Uniunii Europene catre beneficiari persoane impozabile care sunt stabiliti pe teritoriul Romaniei, urmeaza aceleasi reguli ca si serviciile intracomunitare in ceea ce priveste determinarea locului prestarii si celelalte obligatii impuse de prezentul titlu, dar nu implica obligatii referitoare la declararea in declaratia recapitulativa, conform prevederilor art. 325 din Codul fiscal, indiferent daca sunt taxabile sau daca beneficiaza de scutire de taxa, si nici obligatii referitoare la inregistrarea in scopuri de TVA specifice serviciilor intracomunitare prevazute la art. 316 si 317 din Codul fiscal.
beneficiarul serviciilor respective este societatea din Romania care este inregistrata in scopuri de TVA si are obligatia platii TVA potrivit prevederilor art. 307 alin. (2), efectuand plata prin mecanismul taxarii inverse potrivit prevederilor art. 326 alin. (2) din Codul fiscal (4426 = 4427).
Achizitiile de servicii se vor declara in Decontul de TVA la rd. 7 si 20, nu se declara in Declaratia 390, nefiind tranzactii cu parteneri din UE.

Multumesc!

Scrie răspuns