Marketline pentru al punct de lucru

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
gheorghisors
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 25, 2018 3:29 pm

Marketline pentru al punct de lucru

#1 Mesaj de gheorghisors »

Buna ziua, am un magazin alimentar si folosesc saga impreuna cu marketline. Acum mai fac un punct de lucru la care vreau sa folosesc marketline iar gestiunea sa fie separata pentru fiecare punct de lucru separat. Cum fac in saga o alta gestiune si cum o evidentiez in marketline ul din al doilea punct de lucru. Mentionez ca am produse si cu 9% si cu 19% tva dar momentan sunt neplatitor de tva. Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Marketline pentru al punct de lucru

#2 Mesaj de balazse »

Din pacate nu ai mentionat tipul de evidenta, global-valorica sau cantitativ-valorica.
Daca punctul de lucru este intr-o alta locatie, atunci si acolo va trebui sa ai un calculator pe care ai instalat MarketLine si Saga C, deoarece din cate stiu aceasta "combinatie" functioneaza doar local (este posibil sa gresesc).

gheorghisors
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 25, 2018 3:29 pm

Re: Marketline pentru al punct de lucru

#3 Mesaj de gheorghisors »

Evidenta este cantitativ valorica. Calculatorul din a doua locatie l am legat prin vpn cu serverul din prima locatie. Dar de aici nu stiu cum sa mai continui 🤦🏼‍♂️

gheorghisors
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 25, 2018 3:29 pm

Re: Marketline pentru al punct de lucru

#4 Mesaj de gheorghisors »

Stiu ca mai trebuie creeata o gestiune, si trebuiesc sincronizate articolele in gestiunea noua, iar marketline din al doilea punct de lucru o sa vada aceasta gestiune

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Marketline pentru al punct de lucru

#5 Mesaj de balazse »

Mergi la "administrare" -> "casier" -> te pozitionezi pe utilizatorul dorit si apesi pe "modific" -> la "acces gestiuni" pastrezi bifa doar pentru gestiunea dorita.

gheorghisors
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 25, 2018 3:29 pm

Re: Marketline pentru al punct de lucru

#6 Mesaj de gheorghisors »

Si eu daca fac o gestiune ca cea pe care o am …imi preia automat si articolele? Sau cum procedez?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Marketline pentru al punct de lucru

#7 Mesaj de balazse »

Din cate stiu eu da. Din pacate nu stiu daca se poate seta ca sa iti arata doar articolele cu stoc din gestiunea in cauza sau cel putin o data o receptie (asta ar trebui sa intrebi direct de la cei de la Saga, sa ne zici si noua raspunsul).

gheorghisors
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iul 25, 2018 3:29 pm

Re: Marketline pentru al punct de lucru

#8 Mesaj de gheorghisors »

Ok multumesc mult

Scrie răspuns