trimitere declaratii prin e-mail

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ancam
Mesaje: 111
Membru din: Joi Ian 25, 2007 1:00 am

#16 Mesaj de ancam »

multumesc tuturor de indrumari,am rezolvaaaaaaaat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#17 Mesaj de tomac »

Probabil nu aveai configurat client de mail în sistem ci foloseai mail de pe Yahoo!
Sau... hai că m-ai făcut curios: cum ai rezolvat? :lol:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ancam
Mesaje: 111
Membru din: Joi Ian 25, 2007 1:00 am

#18 Mesaj de ancam »

uite cum:am folosit prg.dat de achimg,si am urmat indicatiile,pt ca nu stiam sa-l instalez;acum mergeeeeeeeeeeee..

andreim781
Mesaje: 24
Membru din: Vin Feb 16, 2007 12:00 am

#19 Mesaj de andreim781 »

stie cineva daca la sanatate in timisoara se pot depune declaratiile prin email? :lol:

foltuta
Mesaje: 59
Membru din: Vin Mar 31, 2006 12:00 am

#20 Mesaj de foltuta »

eu acum am trimis fisierele on line la somaj...fara probleme...dar poate sa-mi spuna cineva...ce dovada avem ca le-am trimis?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#21 Mesaj de septimiuv »

confirmarea

munteanc
Mesaje: 53
Membru din: Lun Ian 30, 2006 12:00 am

#22 Mesaj de munteanc »

tomac scrie:Eroarea respectivă nu vine neapărat de la faptul că se utilizează Outlook sau Thunderbird. Yahoo poate fi păcălit să utilizeze POP dacă se foloseşte YahooPOP's şi merge bine. O spun din experienţă.
Eroarea vine de la fişierul ocx msmapi32.ocx şi/sau de la mapi32.dll din ceea ce am găsit eu între timp. Caută aceste fişiere pe http://www.afreeocx.com/ocx/info/msmapi32_ocx.html respectiv http://www.dll-files.com/dllindex/dll-f ... tml?mapi32 le descarci în calculator şi le copiezi în C:\Windows\System32 dacă rulezi Xp.
am incercat solutia oferita de tine si nu merge.

Am thunderbirdul 2.0 si nu merge.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#23 Mesaj de tomac »

Nu merge pentru ca Thunderbird nu poate fi lansat de Saga in mod automat. Saga incearca prin DDE o tehnologie utilizata in programarea in Visual Foxpro sa dechida o instanta a Outlook Expres sau Microsoft Outlook. Cei care folosesc Thunderbird ca client de mail au astfel de probleme. Si eu am pe un sistem un astfel de client si nici la mine nu merge automat.
Pentru a putea transmite pe mail ceea ce doresti trebuie sa creezi manual un mesaj catre destinatar si sa faci si atasarea fisierelor manual tinind seama ca:
- fisierele cu de transmis la CAS, Somaj, CCI, CASS, etc. le vei gasi in C:\Temp\destinatar_declaratii\Cod_sau_nume_firma (unde destinatar_declaratii = CAS, Somaj, CCI, etc. dupa caz)
- salvarea bazelor de date se va regasi in C:\Saga C.3.0\Salv_bd\cod_firma
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

suciuh
Mesaje: 9
Membru din: Joi Apr 10, 2014 4:33 pm

Re: trimitere declaratii prin e-mail

#24 Mesaj de suciuh »

Buna , destul de ciudat pe un computer cu windows7 64bit unde este instalat saga trimite mail cu thunderbird (NU ESTE INSTALAT OUTLOOK), iar de pe un computer cu windows 10 64bit care este in retea si lucreaza cu saga din server (computerul cun win7 64bit) nu vrea sa trimita mail si cere fisierul msmapi32.ocx ,
In windows7 64 bit am gasit fisierul in c:\\windows\SysWOW64\msmapi32.ocx pe windows 10 64 bit nu este .
Am copiat fisierul din windows 7 in windows 10 si l-am pus in c:\\windows\SysWOW64\msmapi32.ocx dar singurul lucru ce s-a intimplat este ca nu mai da eroare dar nici nu creeaza mail ...

suciuh
Mesaje: 9
Membru din: Joi Apr 10, 2014 4:33 pm

Re: trimitere declaratii prin e-mail

#25 Mesaj de suciuh »

Am vorbit la suport, functioneaza cu thunderbird , si va pot confirma ca am reusit, calculatorul de pe care doream sa trimit mail era in retea(windows10 64bit) , mi s-a spus sa instalez saga pe el si apoi sa-l sterg ... si a functionat ...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: trimitere declaratii prin e-mail

#26 Mesaj de tomac »

Acum 10 ani nu funcționa. Acum funcționează într-adevăr.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns