SUMAL, pentru cunoscatori...

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#16 Mesaj de neguraa420 »

am facut si un printscreen si am incercat sa il atasez, dar nu a vrut...imi dadea eroare ca nu s-a putut incarca...

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#17 Mesaj de davidb107 »

Deci este vorba de exploatare forestiera, sa inteleg. Ai creat o gestiune temporara de tip ,,bustean" la padurea X. In baza unui aviz emis de ocol pe toata cantitatea, te-ai incarcat cu un APV in acea gestiune si ai, sa zicem: total 300 mc din care bustean 200 si lemn de foc 100. Acuma eu nu am inteles daca lemnul a fost transportat in gestiunea permanenta de la societate sau se vinde direct din rampa sau este inca in rampa. Aceasta este situatia la sf. lui martie , sa zicem, asa cum figureaza si in Stocuri.
Sa zicem ca ati exploatat lemnul si ati constatat ca aveti doar 30 mc lemn de foc, iar restul merge la bustean.
Depozite->PV de sortare->anul 2013->luna 4-> GESTIUNEA UNDE SE AFLA CEI 300 MC (cea temporara de la padure sau in societate) -> specie Molid-> sortiment Lemn de foc-> cantitate 100->Adauga.
Selectezi cu mouse-ul ce iti apare in ecranul de sus si adaugi jos :
-Specie Molid->sortiment Lemn de foc->cantitate 30 mc->Adauga si
-Specie Molid->sortiment bustean->cantitate 70 mc->Adauga

Apoi nu uita ca la Stocuri, sa faci stocul actualizat pentru luna aprilie cu 30 mc lemn de foc. Verifici apoi prin Situatia depozitului daca ai diferente.
Sper sa-ti iasa ok.

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#18 Mesaj de neguraa420 »

greseala mea ca nu am explicat de la inceput situatia...
- da...este vb de exploatare forestiera, masa lemnoasa fiind cumparata in urma unei licitatii, pe baza de contract...si atunci eu nu mai am nevoie de gestiune temporara...am doar 2 gestiuni permanente, material lemnos si cherestea.
sortarea o fac dupa ce lemnul vine de la padure si e in depozit;
- la inceputul anului am luat la licitatie 200 mc lemn rotund, din care 60 este lemn de foc. Am inceput exploatarea si in functie de cat lemn este scos din padure il transport la depozit pt debitare, pe baza unui aviz. In functie de lemnul adus la padure, constat ca nu este chiar atat de mult de foc si trebuie sa fac sortare din lemnul de foc.
- am facut acea sortare cum mi-ati explicat si in msg anterioare si am diferenta la sfarsit,
-55mc lemn foc si
+55 mc bustean gater

asa este normal sa apara?

Multumesc pentru timpul acordat!

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#19 Mesaj de davidb107 »

O precizare: Avizul cu transportul de la padure in depozitul societatii trebuie introdus de doua ori: o data la documente de intrare, unde i se da nr. NIR, si o data la Transport -> aviz de insotire, unde la expeditor treceti nr. APV.
In al doilea rand, nu are cum sa va dea diferente, decat daca nu ati calculat sau nu ati introdus corect stocul de sfarsit de luna. Verificati inca o data situatia stocurilor din cele doua luni consecutive, pentru fiecare sortiment.
Acei 55 mc reprezinta fix cantitatea de bustean rezultata din lemnul de foc supus sortarii?

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#20 Mesaj de neguraa420 »

1. exact asa procedez cu un aviz de la padure, cum ati spus...
2. http://www.fileshare.ro/e29555608

va rog sa va uitati la acest link...am pus o copie dupa situatia depozitului...ca sa intelegeti mai bine,,,

iar pe langa sortare...eu mai fac si un proces de gaterare...unde din 55 mc bustean gater a rezultat x cherestea, y laturoaie si z rumegus, nu?
in imaginea atasata inca nu am inregistrat nimic la gaterare.

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#21 Mesaj de davidb107 »

1. Nu ati completat stocurile declarate pentru luna 4!!!
2. La lemn de foc nu aveati stoc la inceput de luna, de unde sa sortati 80 mc?
3. Aveati lemn rotund vreo 119 mc , de aici faceti sortarea, asta insemnand ca luati de aici o cantitate, o bagati in PV de sortare in ecranul de sus, apoi jos defalcati pe bustean si lemn de foc, in asa fel sa bata cantitatile rezultate cu cea de sus.
4. Apoi va apucati frumusel si DECLARATI stocurile pt. luna 4, de ex: lemn rotund cat o fi ramas dupa sortare plus ce a intrat cu aviz, bustean cat ati trecut la sortare , lemn de foc idem etc
Stocurile le calculati dumneavoastra, nu programul. El eventual va ajuta sa vedeti cat de corect ati lucrat. Respectati principiul: stoc initial +intrari-iesiri=stoc final.
Eu am fise de magazie cu toate sortimentele, pe baza lor calculez stocurile, iar programul ma ajuta sa vad daca am lucrat corect.
La diferente NU trebuie sa iti apara nimic!!!

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#22 Mesaj de neguraa420 »

daca observati la lemnul de lucru unde este 119 spune ca este total 119 mc din care 38 lemn lucru si 81 lemn foc...imi apare asa din cauza ca am inregistrat cantitatea de pe avize total lemn rotund din care am pus procentul lemnului de foc, iar programul calcula automat... de acum incolo nu voi mai face asa, ca nu este corect...

Cu toate astea...voi incerca sa inchid luna aprilie...trec stocurile, inregistrez si pe luna mai restul avizelor si voi reveni apoi daca mai am nelamuriri.

Va multumesc din suflet si sper ca nu v-am stresat prea tare...

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#23 Mesaj de davidb107 »

Cu procentul ala mai mult va incurcati. Introduceti numai lemn rotund si faceti sortarea in ce doriti dvs. Ca altfel, ce va faceti la cantitati mai mari si sortimente mai multe?
Nu m-ati stresat, am dezvoltat in timp o rezistenta la stres :lol:
Sa aveti spor!

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#24 Mesaj de neguraa420 »

aveti dreptate!!!pana acum nu am intampinat dificultati...dar uneori si mai tarziu e mai bine, decat deloc :D
asa voi face...voi introduce doar lemn rotund, iar la sortare imi va rezulta busteni gater si lemn de foc...
stiti poate daca e necesar de intocmit si alte documente inafara de procesul de sortare care se poate printa din sumal???

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#25 Mesaj de davidb107 »

Doar acel PV de sortare. Rezultatul exploatarii, situatia depozitelor, stocurile finale lunar, eventual PV de transformare. Atat listez eu.

popescuv903
Mesaje: 107
Membru din: Mie Dec 05, 2012 12:30 pm

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#26 Mesaj de popescuv903 »

Salutare,
Dragi colegi care lucrati cu lemn si utilizati SUMAL - ul, va rog sa-mi spuneti cum procedati la vanzarea produselor reziduale atunci cand se debiteaza cherestea : din 100mc bustean rezulta sa zicem 45 mc cherestea, 40 mc laturoaie si 15 mc rumegus. Acele laturoaie de fapt sunt in proportie de 95% resturi de lemn rezultate in urma spintecarii si retezarii cherestelei. Noi stocam aceste resturi fie sub forma paletizata in "cuburi" cu latura de 1m unde punem bucati mici de cherestea care cad la retezare pt. indepartarea defectelor, fie sub forma de baloturi lungi de 3-4m, diametru 1,5m unde punem fasiile lungi care ies din spintecarea cherestelei pt. tivire si indepartare defecte. La vanzarea acestor resturi eu trec pe avize primare produsul "ramasite fabricatie" si il facturez cu TI. Tot in acest mod procedeaza si alti producatori din zona. Voi cum procedati avand in vedere ca in SUMAL nu poti inregistra "ramasite fabricatie" ci laturoaie care nu se supun TI, spre deosebire de aceste ramasite rezultate in urma spintecarii si retezarii cherestelei care se supun TI.

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#27 Mesaj de davidb107 »

Cine a spus ca laturoaiele nu se incadreaza la taxare inversa?
In codul fiscal se precizeaza
"(2) Bunurile si serviciile pentru livrarea sau prestarea carora se aplica masurile de simplificare sunt:
a) deseurile si materiile prime secundare, rezultate din valorificarea acestora, astfel cum sunt definite de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 16/2001 privind gestionarea deseurilor industriale reciclabile, republicata, cu modificarile ulterioare;
b) bunurile si/sau serviciile livrate ori prestate de sau catre persoanele pentru care s-a deschis procedura de insolventa, cu exceptia bunurilor livrate in cadrul comertului cu amanuntul;
c) materialul lemnos, conform prevederilor din norme."


In norme (HG 44 /2004) se precizeaza deasemenea ca:
2) Bunurile care se incadreaza in categoria material lemnos, prevazute la art. 160 alin. (2) lit. c) din Codul fiscal, sunt masa lemnoasa pe picior, precum si materialul lemnos stabilit prin ordin al ministrului economiei si finantelor.

Ordinul care reglementeaza ce spun normele este: Ordinul nr. 1579 din 28.12.2007 pentru modificarea art. 2 din Ordinul ministrului finantelor publice nr. 172/2006 privind incadrarea produselor in categoria material lemnos pentru care se aplica taxarea inversa din care citez:
"Art. 2. - Materialele lemnoase pentru care sunt aplicabile masurile de simplificare constand in taxarea inversa, prevazute la art. 160 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt cele pentru care furnizorii au obligatia sa intocmeasca avizul de insotire pentru materiale lemnoase, prevazut de Normele privind circulatia materialelor lemnoase si controlul circulatiei acestora si al instalatiilor de transformat lemn rotund, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 427/2004, cu modificarile si completarile ulterioare. Se excepteaza masa lemnoasa pe picior, pentru care nu este obligatorie intocmirea acestui document specific.".

Pana la urma ajungem din nou la Normele privind circulatia materialelor lemnoase- HG 427/2004 unde se definesc materialele lemnoase:
Art. 2. - In sensul prezentelor norme, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii: a) materiale lemnoase - lemnul rotund sau despicat de lucru si lemnul de foc,obtinute ca rezultat al aplicarii taierilor autorizate de produse principale, secundare, accidentale si din actiuni de igienizare a padurilor, cheresteaua, precum si lemnul ecarisat sau cioplit, lemnul brut, prelucrat sau semifabricat, potrivit art. 76 alin. 2 din Legea nr. 26/1996 - Codul silvic, cu modificarile si completarile ulterioare. Pomii de Craciun sunt produse lemnoase care au acelasi regim de provenienta si circulatie ca si materialele lemnoase;

ursachii
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#28 Mesaj de ursachii »

Actualul Cod fiscal prevede in art.160:
(2) Operaţiunile pentru care se aplică taxarea inversă sunt:
.....
b) livrarea de masă lemnoasă şi materiale lemnoase, astfel cum sunt definite prin Legea nr. 46/2008 - Codul silvic, cu modificările şi completările ulterioare.
Iar Codul Silvic da urmatoarele definitii:
16. Masã lemnoasã - totalitatea arborilor pe picior si/sau doborâti, întregi sau pãrti din acestia, inclusiv cei aflati în diferite stadii de transformare si miscare în cadrul procesului de exploatare forestierã
17. Materiale lemnoase - lemnul rotund sau despicat de lucru si lemnul de foc, cheresteaua, flancurile, traversele, lemnul ecarisat - cu sectiune dreptunghiularã sau pãtratã -, precum si lemnul cioplit. Aceastã categorie cuprinde si arbori si arbusti ornamentali, pomi de Crãciun, rãchitã si puieti

In concluzie, tot ce nu se incadreaza in definitiile de mai sus se factureaza cu TVA.

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#29 Mesaj de davidb107 »

17. Materiale lemnoase - lemnul rotund sau despicat de lucru si lemnul de foc, cheresteaua, flancurile, traversele,
Flancurile sunt fix laturoaiele de care vorbeam mai sus, deci se incadreaza la taxare inversa.

mullerr
Mesaje: 3
Membru din: Mar Feb 05, 2013 11:13 am

Re: SUMAL, pentru cunoscatori...

#30 Mesaj de mullerr »

buna

am si eu o intrebare???
cum tineti contabilitatea la o firma de exploatare forestiera???

tineti pe specii de lemn(tei,fag...)???

si pe lemn rotund,lemn de foc,cherestea,laturoaie,rumegus???
sau simplu: valoarea intrata,valoarea iesita???

mi se pare o evidenta dubla din moment ce in sumal introduc toate astea odata,iar in contabilitatea si se pare greu sa tin evidenta si pe specii de lemn(ca sunt multe......) si fiecare lemn de care e( lemn rotund,lemn de gater,lemn de foc,laturoaie,rumegus,cheretea.....

cine ma ajuta si pe mine sa simplific lucrurile :((
Ultima oară modificat Joi Iul 04, 2013 9:42 am de către mullerr, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns