operatii speciale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: operatii speciale

#16 Mesaj de mocanl378 »

am inteles, deci las numai inregistrarile initiale 371=607, fara alte note contabile de reglare sold 607/707.
va multumesc inca o data!

boicus
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: operatii speciale

#17 Mesaj de boicus »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema:

- societatea comerciala are punct de lucru cafenea;
- trebuie sa operez conversia unitatii de masura de pe facturile de intrare ( de ex. pe o factura de la un furnizor de racoritoare apare unitate de masura naveta, iar mie imi trebuie bucata, sau bauturi cu u.m. bucata si mie imi trebuie in reteta litru);
- am operat aceste conversii de u.m.in ecranul "operatii speciale", am descarcat tipul de marfa cu unitate de masura naveta si am incarcat tipul de marfa la bucata (sau litru, dupa caz)/

Va rog sa-mi spuneti daca am procedat corect sau exista alt ecran care imi permite sa operez aceste conversii.

Multumesc.

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: operatii speciale

#18 Mesaj de berceal »

Cand faci receptia marfii, la cantitate faci atunci conversia ( ex. cola 2l : 1 bax, ele sunt 6 sticle / bax, la cantitate treci 6 buc) valoarea baxului impartit la cantitatea cumparata iti da pretul de cumparare pe sticla de cola. eu asa procedez si pana acum am trecut de 2 controale de fond si nu au reprosat nimic pe tema asta

boicus
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: operatii speciale

#19 Mesaj de boicus »

Multumesc mult!

stanescus639779
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 21, 2019 1:42 pm

Re: operatii speciale

#20 Mesaj de stanescus639779 »

Buna ziua!Am o nedumerire cu privire la functionare gestiune productie!Mie im intra marfa in gestiune pe contul 371!Parte din acestea se foloseac mai departe (deseuri sticla),aceste se pot revinde sau folosite la obtinere granule sticla!Nu stiu de ce la nota 301-371 nu-mi aduce pret deloc,in conditiile in care toata marfa care intra chia avize,este cu pret.Nu-mi rezulta cheltuiala deloc,si asa am impozit f mare.Normal era ca pe operatii speciale sa-mi descarce si valoarea...?POATE MA AJUTATI SA-MI LIMPEZESC SITUATIA ASTA!Multumesc...Gestiunea o tin cantitativ valorica!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: operatii speciale

#21 Mesaj de balazse »

Ce intelegi prin "!Nu stiu de ce la nota 301-371 nu-mi aduce pret deloc"? In ce meniu lucrezi?
Achiztiile le ai prin intrari si le operezi pe tip "marfa".
Daca vrei sa le utilizezi ca si materie prima, atunci trebuie sa creezi articole noi de materie prima (atentie ca cel de materie prima sa nu aiba aceeasi denumire ca si marfa, poti pune un semna sau text la capta) si sa faci transfer (utilizand meniul "transferuri") de pe cod de marfa pe cod de produs finit.
De ce ai face transferul utilizand meniul "operatii speciale"?

Scrie răspuns