intrebare concediu fara salar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bogdanr479
Mesaje: 198
Membru din: Vin Oct 19, 2012 3:38 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

intrebare concediu fara salar

#1 Mesaj de bogdanr479 »

Atunci cand ai un salariat sau toti salariatii in luma martie(de exemplu) in concediu fara salar,trebuie sa trimitem o cerere catre CASA DE SANATATE ca angajatii au fost in luna respectiva in concediu fara salar?
Daca trebuie trimis si nu am facut lucrul acesta,si a trecut aproape un an de atunci,ce mai este de facut?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: intrebare concediu fara salar

#2 Mesaj de herganiec »

Nu trebuie trimis nimic la sanatate
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: intrebare concediu fara salar

#3 Mesaj de balazse »

Pentru BogdanR479
De ce ar trebui trimis asa ceva?

serbanr418
Mesaje: 105
Membru din: Mar Feb 28, 2012 1:24 pm

Re: intrebare concediu fara salar

#4 Mesaj de serbanr418 »

Pe perioada de Cel salariatul este neasigurate. Nu trebuie trimis nimic la sănătate.

serbanr418
Mesaje: 105
Membru din: Mar Feb 28, 2012 1:24 pm

Re: intrebare concediu fara salar

#5 Mesaj de serbanr418 »

Concediu fără salar (cfs) am vrut sa scriu.Scuze

bogdanr479
Mesaje: 198
Membru din: Vin Oct 19, 2012 3:38 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: intrebare concediu fara salar

#6 Mesaj de bogdanr479 »

am vazut asta la o contabila,in anii trecuti cand te mai duceai la ITM sa inregistrezi contractele....printre acte am vazut si cererealegata salariatii in concediul fara salar,cu stampila de la casa de sanatate a judetului unde era firma inregistrata.
Multumesc pentru raspuns si mai am o intrebare: daca administratorul nu are studii superioare(dar detine o diploma de la un curs de contabil),poate sa faca bilantul,daca este angajat in societate pe postul de contabil?

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: intrebare concediu fara salar

#7 Mesaj de promovest96 »

Buna ziua!!

Daca o angajata a fost 2 luni in CFS si dupa 3 saptamani de la reluarea activitatii imi solicita o adeverinta de sanatate eu trebuie sa mentionez pe ea ca 2 lni nu i s-a retinut si virat contributiile? Practic ea este neasigurata in cele 2 luni, nu?

Multumesc, o zi faina!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: intrebare concediu fara salar

#8 Mesaj de herganiec »

Da, trebuie sa mentionati si perioada in care nu s-au platit contributiile de sanatate (exact cum a fost de fapt).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns