Diferenta intre Debit si credit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Diferenta intre Debit si credit

#1 Mesaj de garbaceab »

Buna ziua, stimati colegi am o prb la una din firme , si anume am inchis 2013 sa fac bilantul ,in bilant am o corelatie cu o dif de 1.000 lei, am cautat de unde si am gasit ca in luna oct 2013 la Rulaje perioada am diferenta intre debit si credit exact 1.000 lei.Pe debit am 420.567 si pe credit 421.567 lei.Aceasta diferenta normal ca e si la soldul final.Am dat pe fiecare cont in parte sa vad unde sunt cei 1.000 lei, nu gasesc nimic , si e ciudat ca se valideaza balanta asa cu eroarea asta.Rog un sfat , cum gasesc ? sau ce sa fac ?Nu pot face bilantul.Multumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Diferenta intre Debit si credit

#2 Mesaj de pinteae »

Verifica Registrul jurnal din luna, urmarind conturile utilizate, sa nu fi folosit un cont din afara bilantului.

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Diferenta intre Debit si credit

#3 Mesaj de garbaceab »

Am verificat , si jurnalul este la fel cu 1000 lei diferenta fata de balanta ,si nu am nimic inregistrat pe conturi in afara bilantului.Nu mai pot , deci e fff ciudat .

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8266
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Diferenta intre Debit si credit

#4 Mesaj de herganiec »

verificati luna oct 2013 cum trebuie.
eventual devalidati si inchideti inca o data conturile.
faceti o verificare de la intretinere BD-->verificare intrarie iesiri.. .
sigur este ceva aiurea un cont in afara bilantului. (eventual faceti balanta 10.2013 cu tot cu conturile din afara bilantului sa vedeti daca este egalitate).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Diferenta intre Debit si credit

#5 Mesaj de garbaceab »

PFUUU , gata am reusit , am gasit diferenta .Multumesc pt sfaturi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24276
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Diferenta intre Debit si credit

#6 Mesaj de balazse »

Si de unde a venit diferenta si cum l-ai gasit?

garbaceab
Mesaje: 415
Membru din: Joi Dec 27, 2012 9:54 am

Re: Diferenta intre Debit si credit

#7 Mesaj de garbaceab »

Am inregistrat o chitanta pe analitic 401.00109 , dupa care am observat ca acel furnizor era deja creat sub 401.00010, am sters analiticul 401.00109 dar suma a ramas.Cand faceam inchiderile ma atentiona programul ca nu gaseste contul 401.00109 dar nu bagam de seama stiind ca eu l am sters.Deci suma de 1000 de lei era intr un cont care nu mai aparea in lista de conturi , am facut verficare cu Reg Jurnal , Saga mi a dat voie sa fac verificare intr un tabel excel si am gasit repede ,imi place muult SAGA trebuie doar sa sti unde sa umbli .Bravo celor ce lucreaza in prog. Saga , si multumesc colegilor pentru colaborare.

Scrie răspuns