Concediu sarcina si lehuzie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
somoiagc
Mesaje: 71
Membru din: Vin Ian 20, 2012 11:56 am

Concediu sarcina si lehuzie

#1 Mesaj de somoiagc »

Buna ziua,

O salariata are certificat de CM pentru luna iunie 2014 cod 08. Salariu de baza lunar 4.550 lei. In statul pentru luna iunie se adauga si tichetele primite in iunie ( ptr. luna mai) in valoare de 196 lei. La calculul salariului net imi adauga deducere personala 112 lei ( nu stiu de unde rezulta aceasta suma) si nu calculeaza impozit pentru valoarea tichetelor. Rezulta impozit zero. Mi se parea corect sa impoziteze tichetele in suma de 196 si sa nu acorde deducere personala intrucat valoarea concediului medical este 3.743 lei. Ati avut aceasta situatie? Multumesc frumos,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu sarcina si lehuzie

#2 Mesaj de balazse »

Indemnizatia pentru sarcina si lauzie este scutit de impozit, ca urmare doar restul veniturilor se impoziteaza, in cazul tau tichete de masa.

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Concediu sarcina si lehuzie

#3 Mesaj de pinteae »

Nu am avut astfel o astfel de situatie, insa, dupa parerea mea, tichetele de masa se cuprind in statul de salarii aferent lunii pentru care se acorda, nu in statul de salarii a lunii in care se acorda. Daca tichetele sunt datorate pentru luna mai, ele se cuprind in statul de salarii aferent lunii mai, chiar daca se distribuie efectiv in iunie. In balanta contabila aferenta lunii mai, vei avea evidentiata suma aferenta tichetelor cuprinse in stat si nedistribuite inca. Daca mergem pe regula ta (cuprinderea tichetelor pe statul din luna in care se acorda), ce se intampla cu tichetele care se distribuie unui salariat a carui CIM inceteaza in ultima zi a lunii anterioare? In ce stat le vei cuprinde?

somoiagc
Mesaje: 71
Membru din: Vin Ian 20, 2012 11:56 am

Re: Concediu sarcina si lehuzie

#4 Mesaj de somoiagc »

Daca CIM inceteaza in ultima zi a lunii cu siguranta nu va mai primi tichete in luna urmatoare. In speta prezentata de mine mi se parea corect sa se impoziteze tichetele de masa in valoare de 196 lei. Dar In Saga a primit si deducere personala 112 lei si s-a impozitat doar suma de 84 lei ( 196 c/val tichete - deducere personala 112 lei). Eu stiu ca deducerea personala este multiplu de 10 si nu vad de unde suma de 112 ?

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Concediu sarcina si lehuzie

#5 Mesaj de pinteae »

Cred ca nu ai inteles ce am vrut sa zic. Citez "dupa parerea mea, tichetele de masa se cuprind in statul de salarii aferent lunii pentru care se acorda, nu in statul de salarii a lunii in care se acorda". Tradus inseamna ca ar trebui sa refaci statul pe luna mai, sa incluzi tichetele, sa recalculezi impozitul si sa transmiti o rectificativa la D112, asa se va calcula corect impozitul pe salarii.

somoiagc
Mesaje: 71
Membru din: Vin Ian 20, 2012 11:56 am

Re: Concediu sarcina si lehuzie

#6 Mesaj de somoiagc »

Potrivit reglementarilor Codului fiscal, veniturile in natura se cumuleaza in vederea impozitarii in luna in care acestea au fost primite de salariati. In mod similar, Hotararea Guvernului nr. 791/2010 a reglementat impozitarea valorii nominale a tichetelor de masa, acordate potrivit legii, ca venituri din salarii in luna in care acestea sunt primite.Calculul, retinerea si virarea impozitului pe salarii se va efectua de catre angajator , contravaloarea tichetelor de masa fiind impozitata prin cumulare cu celelate venituri de natura salariala realizate in luna in care sunt acordate.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Concediu sarcina si lehuzie

#7 Mesaj de balazse »

Pentru SomoiagC
Ii drept ca se calculeaza la multiplu de 10, dar cazul tau este un pic special. In mod normal ar trebui sa apara la deducere 250 lei, dar atunci venitul baza de calcul ar fi cu minus, de aceea iti apare aceeasi suma la deducere ca si la venit net. Acum aceasta este doar o afisare pentru a nu denatura rezultatul, sa zic asa.
De altfel, de aceea iti apare acei 112 lei, deoarece din venit net se scad si contributiile si ca urmare din cei 196 lei se scade CAS angajt in suma de 84 lei, de aici rezulta suma de 112 lei.
Sper ca am reusit sa te lamuresc.

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Concediu sarcina si lehuzie

#8 Mesaj de pinteae »

"Potrivit reglementarilor Codului fiscal, veniturile in natura se cumuleaza in vederea impozitarii in luna in care acestea au fost primite de salariati." Sunt de acord cu tine doar partial. Cum procedezi in cazul CIM-ului care inceteaza in 30/31 a lunii si tichetele se distribuie in luna urmatoare? Tichetele de masa sunt aferente lunii anterioare, numarul lor se acorda proportional cu numarul de zile lucatoare lucrate. Daca mergem pe logica ta, atunci putem acorda tichetele cumulat, pe mai multe luni iar impunerea se face in luna distribuirii.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Concediu sarcina si lehuzie

#9 Mesaj de apetrem »

Cred ca prevederile Legii 142/1998 sunt destul de clare, nu e nimic de intepretat:
- tichetele se distribuie in ultima decada a fiecarei luni, pentru luna urmatoare. (art.5)
- tichetele de masa neutilizate/necuvenite se restituie la incetarea contractului. (art.9).
Marian Apetre

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Concediu sarcina si lehuzie

#10 Mesaj de pinteae »

Sunt de acord cu tine ca asa prevede legea, dar deobicei se comanda fie la sfarsitul lunii, fie la inceputul lunii urmatoare, pentru luna incheiata, pentru simplu motiv ca atunci se cunosc zilele pentru care se acorda tichetele de masa. Distribuirea lor facandu-se odata cu plata salariilor.

somoiagc
Mesaje: 71
Membru din: Vin Ian 20, 2012 11:56 am

Re: Concediu sarcina si lehuzie

#11 Mesaj de somoiagc »

In conditii normale ar trebui respectate prevederile Legii 142. Dar tichetele de masa nu sunt prevazute in CIM si se acorda in functie de anumite obiective ( care sunt validate dupa inchiderea lunii). Nu tichetele erau problema mea ( chiar daca in speta mea au influentat deducerea personala). Am simulat aceasta speta in mai multe programe de contabilitate sau HR si in doua dintre ele ( Saga si Charisma) deducerea a fost 112, in cel de-al treilea era 250 lei si in altul nu avea deducere personala. Explicatia lui Balazse a fost pe intelesul meu. Multumesc frumos,

Scrie răspuns