CONTRACTUL DE COMODAT

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: CONTRACTUL DE COMODAT

#16 Mesaj de danilevicis »

Intre timp am intrebat un notar, si cica nu ar fi nici un fel de incompatibilitati. :wink:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

gordesm495
Mesaje: 67
Membru din: Lun Dec 17, 2012 10:32 am

Re: CONTRACTUL DE COMODAT

#17 Mesaj de gordesm495 »

Buna,
Daca administratorul decide ca masinile care sunt in proprietatea lui, persoana fizica sa le cedeze firmei sale prin contract de comodat , cum evidentiez in contabilitate contractele si implicit bunurile?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: CONTRACTUL DE COMODAT

#18 Mesaj de apetrem »

Nicicum. Este cedat doar dreptul de folosinta, nu si proprietatea.
Poate doar in afara bilantului ...
Marian Apetre

gordesm495
Mesaje: 67
Membru din: Lun Dec 17, 2012 10:32 am

Re: CONTRACTUL DE COMODAT

#19 Mesaj de gordesm495 »

Ma gandesc ca in cazul unui control sa nu fie probleme.
Si eu m-am gandit extrabilantier in 8036 dar cum...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: CONTRACTUL DE COMODAT

#20 Mesaj de balazse »

Acum depinde si cum doresti sa lucrezi. Daca vrei sa ai o evidenta cantitativ-valoric poti sa creezi o gestiune noua, sa creezi un furnizor fictiv "999" si sa inregistrezi cu valoare 0,0001 si ai rezolvat.

edena17
Mesaje: 44
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CONTRACTUL DE COMODAT

#21 Mesaj de edena17 »

In cazul unui comodat intre doua persoane juridice (ONG uri), asociatia care detine spatiul cum inregistreaza facturile de utilitati, avand in vedere ca nu are venituri si in contreactul de comodat scrie ca acestea vor fi suportate de comodatar.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: CONTRACTUL DE COMODAT

#22 Mesaj de paturcai »

Acest caz este o "donatie" mascata.
Adica cea care da in comodat un spatiu, plateste utilitatile si "uita" sa le mai recupereze.
Mai sa fie!
Cel care plateste utilitatile si a dat in comodat TREBUIE sa recupereze acele utilitati prin refacturare, considerandu-se acest lucru o prestare de serviciu (se recupereaza ceva).
Este considerata o activitate economica.
Asociatia care da in comodat poate sa faca altceva: pune ONG-ul care a preluat spatiul in comodat sa isi treaca contractele de utilitati pe propriul nume si atunci cel care a dat in comodat nu mai are nimic de inregistrat in contabilitate.
Pana atunci refacturati cheltuielile si le considerati activitate economica.
Sa ne raportam la art. 21 din CCodul Fiscal care spune ca: pentru a fi deductibile la calculul impozitului pe profit, cheltuielile trebuie sa fie conectate la venituri. Sau altfel spus o cheltuiala este deductibila numai daca prin veniturile inregistrate se realizeaza obiectul de activitate.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns