TVA Anulat D300 pentru prima luna trimestru

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
duicum124
Mesaje: 16
Membru din: Joi Ian 19, 2017 4:03 pm

TVA Anulat D300 pentru prima luna trimestru

#1 Mesaj de duicum124 »

Buna ziua,

Intampin urmatoarea situatie: Societatii X (societate platitoare de TVA trimestrial) ii s-a anulat TVA incepand cu 01.05.2022. Dat fiind faptul ca trimestrul 2 incepe cu luna Aprilie , incerc sa depun D300 trimestrial spre a se declara doar ce am in luna aprilie , insa primesc eraorea cum ca Contribuabilul nu mai este inregistrat in scopuri de TVA. Perioada fiscala nu o pot modifica doar sa obtin un decont strict pentru luna aprilie din trimestru .
Prin urmare, daca ati mai intampinat aceasta situatie, va rog sa-mi spuneti cum declar o singura luna dintr-un trimestru cu ajutorul lui D300 .

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA Anulat D300 pentru prima luna trimestru

#2 Mesaj de tomac »

Nu. Dacă i se anulează codul de TVA cu 01/05, pentru luna aprilie se depune decont lunar, strict pentru aprilie. Vedeți codul fiscal pentru detalii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

duicum124
Mesaje: 16
Membru din: Joi Ian 19, 2017 4:03 pm

Re: TVA Anulat D300 pentru prima luna trimestru

#3 Mesaj de duicum124 »

@Tomac. faptul ca trebuie depus strict pentru luna aprilie am bifat, doar ca nu stiu cum sa generez D300 din Saga doar pe aprilie? Daca modific luna in declaratie nu-mi permite sa validez caci este o perioada trimestriala si nu lunara .
Multumesc.

pomparaus
Mesaje: 4257
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: TVA Anulat D300 pentru prima luna trimestru

#4 Mesaj de pomparaus »

Mergi in configurare societati si adauga ca devine platitor de TVA lunar incepand cu 01.04.2022 pentru ati genera declaratiile, apoi revii la vectorul fiscal corect.

onetium
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 16, 2017 9:43 am

Re: TVA Anulat D300 pentru prima luna trimestru

#5 Mesaj de onetium »

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati intr-o problema!
Sunt o casa de amanet si incepand cu 01.12.2022 am devenit platitor de tva. La casele de amanet tva-ul se plateste doar la adaosul comercial aferent marfii vandute. Nu la comision, nu la costul marfii.
Va rog sa ma ajutati, cum sa configurez sa-mi extraga tva-ul doar din adaosul comercial(marja de profit). Mentionez ca am creat analitice separate atat pentru veniturile din comision ct 708 cat si pt marfa vanduta 707.11 - venituri din vazarea marfii la pret aprovizionare si 707.10 - adaosul comercial care este purtator de TVA.
Marfa pe stoc se tine la pret de cumparare.
Va multumesc,
Maria Onetiu

Scrie răspuns