Concediu sarcina și lauzie fără stagiu de cotizare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
pirjolead
Mesaje: 33
Membru din: Mar Sep 21, 2021 10:10 am

Concediu sarcina și lauzie fără stagiu de cotizare

#1 Mesaj de pirjolead »

Buna seara!am urmatoarea problema…trebuie sa depun rectificativă la 112 pt lunile Iulie și August deoarce am o salariata ce a beneficiat de cm cod 08 și nu are stagiu complet de cotizare…
Va rog sa ma ajutați cum sa fac deoarece nu am făcut rectificativă niciodată.
Este angajata din 17.01.2022 și a intrat in concediu de lauzie in 20.07.2022 pana in 31.08.2022.
Menționez ca beneficiază și de icc,oare o sa genereze probleme ca acest concediu medical nu se poate plăti?


pirjolead
Mesaje: 33
Membru din: Mar Sep 21, 2021 10:10 am

Re: Concediu sarcina și lauzie fără stagiu de cotizare

#3 Mesaj de pirjolead »

Persoana in cauza nu a beneficiat de icc anterior….ci acum a intrat începând cu 1 sept 2022…in urma actelor depuse s-a constatat ca pt a fi plătit concediul medical de casa de sănătate trebuia sa aibă un stagiu de cotizare de 6 luni(124 zile) și ea are doar 114 zile de la data angajării pana la data obținerii concediului medical….deci ar mai avea nevoie de 10 zile

pirjolead
Mesaje: 33
Membru din: Mar Sep 21, 2021 10:10 am

Re: Concediu sarcina și lauzie fără stagiu de cotizare

#4 Mesaj de pirjolead »

Persoana in cauza nu a beneficiat de icc anterior….ci acum a intrat începând cu 1 sept 2022…in urma actelor depuse s-a constatat ca pt a fi plătit concediul medical de casa de sănătate trebuia sa aibă un stagiu de cotizare de 6 luni(124 zile) și ea are doar 114 zile de la data angajării pana la data obținerii concediului medical….deci ar mai avea nevoie de 10 zile
Dar in aceleasi timp s-au depus documentele pt obținerea indemnizației de creștere a copiluli și s-a aprobat
Cert ii ca eu acum dacă depun rectificativă la 112 ea nu mai figurează cu indemnizație de maternitate,cu cele 42 zile

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Concediu sarcina și lauzie fără stagiu de cotizare

#5 Mesaj de paturcai »

Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns