ce trebuie listat din program pentru dosar?

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
grigorasd387
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mai 20, 2010 12:00 am

ce trebuie listat din program pentru dosar?

#1 Mesaj de grigorasd387 »

Buna ziua tuturor !
Sunt membru nou Saga.
Din cauza unor probleme financiare am ramas fara contabil si cineva m-a indrumat sa folosesc acest program pentru a-mi inregistra actele societatii .
Imi place foarte mult programul si saptamana trecuta am cumparat abonamentul pentru C.3.0.353 pentru ca varianta asta o luasem free.
As vrea sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce situatii ma obliga legea sa listez din program in fiecare luna?
Eu am listat Balanta, jurnal cumparari, j vanzari, situatie furnizori, situatie clienti, registru jurnal, raport de gestiune, intari obiecte de inventar (pt ca am avut), situatia consumurilor, situatia stocurilor, si bineinteles registrul jurnal zilnic. dar Jurnalul de banca trebuie? Era necesar sa listez toate aceste documente?
Va multumesc anticipat !

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#2 Mesaj de danilevicis »

Da, este corect. As mai adauga eu:
-registrul de casa zilnic,
-registrul de banca ( ori folositi extrasele cu stampila bancii, ori daca aveti internet banking, le puteti lista direct de pe net, ori chiar jurnalul de banca din saga, atunci cand aveti operatiunile efectuate la zi)
-registrul de imobilizari lunar (daca aveti mijloace fixe)
De asemenea este bine NIR-uri, Bonuri de consum, productie (daca aveti asa ceva)
felicitari pt achizitia saga
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

#3 Mesaj de neguraa420 »

calcul descarcare gestiune global valorica...se pune la dosar?sau nota contabila cu inchiderea tva-ului?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#4 Mesaj de danilevicis »

Da, exact, am uitat si de listarea calculului descarcarii gestiunii global valorice. Eu listez din inchidere luna.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

#5 Mesaj de neguraa420 »

da...de acolo listez si eu...si fiindca am 2 gestiuni, magazin mixt -gestiune global valorica si depozit cherestea gestiune tinuta la pret de achizitie...eu sterg notele contabile generate de program si introduc eu de mana...este corect daca pe foaia cu calculul descarcarii de gestiune, la cea cu depozit cherestea tai ce calculeaza programul si scriu de mana ce introduc eu la articole contabile?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#6 Mesaj de eugen01 »

neguraa420 scrie: este corect daca pe foaia cu calculul descarcarii de gestiune, la cea cu depozit cherestea tai ce calculeaza programul si scriu de mana ce introduc eu la articole contabile?
pai...nu ar fi mai simplu sa introducem noi datele corect si sa-i dam programului o sansa??

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

#7 Mesaj de neguraa420 »

cum?:-??...ca eu trebuie sa sterg acele note contabile care se fac si trebuie sa introduc altele...asa ca descarcarea nu o face bine programul..ma refer la depozitul de cherestea...la magazinul cu amanuntul..da...

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#8 Mesaj de eugen01 »

420>

1.Un program informatic face ce ii dam noi sa faca...nu ceea ce am vrea noi sa faca!!
2.Ce nu e in regula la depozitul de cherestea??

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

#9 Mesaj de neguraa420 »

:D...am vb aici despre asta....
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... highlight=
si multumesc inca odata pentru atentie....

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#10 Mesaj de eugen01 »

420>
am inteles ca stoicat v-a lamurit.As ma adauga si eu ca pentru a "scapa" de acel 4428, cand am definit gestiunea(in meniu gestiuni!) , cu analiticele aferente ultima coloana are completata cota de TVA 19...cred ca ar trebui sa treceti zero.

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

#11 Mesaj de neguraa420 »

multumesc...:) asa voi face..iar cu acea descarcare taiata???...dar de fapt daca voi pune 0 se schimba treaba...multumesc mult, mult....

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: ce trebuie listat din program pentru dosar?

#12 Mesaj de manuelav »

Nu ar fi mai simplu si ecofriendly sa salvam listarile astea pe un CD ceva, atata hartie deci copaci distrusi pentru ce?

Scrie răspuns