Evidenta obiecte de inventar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ancas
Mesaje: 58
Membru din: Mie Ian 07, 2009 12:00 am

Evidenta obiecte de inventar

#1 Mesaj de ancas »

Buna seara,
Doresc sa mi se spuna daca am inteles corect(de pe forum) modul de lucru cu inregistrarea si evidenta obiectelor de inventar. Mentionez ca firma foloseste partea de stocuri.
1. creez o gestiune OBIECTE DE INVENTAR
2. fiecare obiect de inventar este introdus in sectiunea Articole
3. la inregistrarea facturii inregistrez obiectul de inventar pe 303. As vrea sa folosesc analitice, de ex. 303.01 pt. echip. lucru, 303.02 pt alte tipuri de obiecte de inventar. Ar trebui sa le definesc in Tip articole?
4. dau in folosinta accesand butonul Dare in folosinta
5. in sectiunea Situatii-Listari/Situatie obiecte de inventar vad toate miscarile referitoare la obiectele de inventar
6. dupa validarea operatiilor aferente stocurilor(la inchiderea de luna) se genereaza si nota contabile 8035=899 pt obiecte de inventar date in folosinta

Multumesc mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24323
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Evidenta obiecte de inventar

#2 Mesaj de balazse »

1. Gestiunea nu reprezinta un tip de articol, ci mai degraba o locatie, dar fiecare utilizator poate degide cum sa lucreze.
2. Le poti inregistra si prin "intrari" cand le achizitionezi, dar daca discutam despre ob inv vechi, atunci da.
3. Nu prea isi are rostul, dar daca asa doresti atunci trebuie sa creezi analiticele dorite si sa adaugi noile tipuri de articole, precum sa modifici si cel de pe sintetic "06 - obiect de inventar".
4.-6. Da.

ioni459
Mesaje: 781
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Evidenta obiecte de inventar

#3 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,

Evidenta obiectelor de inventar este inclusa si in SAGA C modulul de Contabilitate?
Sau trebuie cumparata si licenta de Stocuri?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Evidenta obiecte de inventar

#4 Mesaj de septimiuv »

Trebuie să ai stocuri.

ioni459
Mesaje: 781
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Evidenta obiecte de inventar

#5 Mesaj de ioni459 »

Multumesc!

Scrie răspuns