Lucrari de reparatii si modernizari

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Lucrari de reparatii si modernizari

#1 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!
Societatea platitoare de TVA executa lucrari de reparatii prin schimbare de geamuri termopan (tamplarie) , gresie, faianta la bai .
Cum tratam achizitiile de materiale? Se pot inregistra pe contul de cheltuieli 611 sau se introduc in valoarea imobilului (cont 231)?
Va rog o monografie contabila pentru tamplarie si pentru gresie,faianta etc..
Astept raspunsuri!
Va multumesc frumos!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lucrari de reparatii si modernizari

#2 Mesaj de tomac »

Dacă sunt reparații și nu modernizări atunci trecerea pe costuri este corectă. Dacă vi se facturează lucrări cu deviz și executantul facturează totuși, separat, materialele, puteți contabiliza totul prin 611.
Dacă sunt modernizări, fie le treceți direct pe 231 fie pe costuri urmând ca ulterior să înregistrați 231=722.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

titovv540
Mesaje: 55
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: Lucrari de reparatii si modernizari

#3 Mesaj de titovv540 »

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un punct de vedere : inlocuirea geamului si usii vechi din lemn de stejar cu geamuri si usi din PVC sunt considerate reparatii sau modernizari ?
Parerile sunt impartite, pe de o parte - reparatiile sunt lucrari care refac/repara/intretin ceva ce exista (un glet/var, o parte deteriorata de gresie, faianta etc) si daca nu depasesc un 25% din valoarea cladirii nu ar modifica valoare de inventar, pe de alta - inlocuirea completa a unor parti din cladire inseamna investitie/modernizare si trebuie inclusa in valoarea cladirii, ca s-a pus ceva nou.
Pendulez intre cele doua abordari: tamplaria inlocuita era degradata, deformata si "reparata" cu cuie si holsuruburi de prea multe ori, suma cheltuita nu depaseste nici macar 1,5% din valoarea cladirii (fiind vorba de o cladire de mari dimensiuni cu geamuri de 4 m inaltime si usa pe masura) daca are vreo importanta acest procent, dar lucrarea are ca efect sporirea gradului de confort si ambient - avand in vedere ca vantul batea practic in cladire cu usa inchisa.
Reparatie sau modernizare ? :roll:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Lucrari de reparatii si modernizari

#4 Mesaj de tomac »

Să luăm HG 909/1997 - normă pentru aplicarea Legii 15/1994.
"Cheltuielile efectuate la mijloacele fixe în scopul modernizării acestora trebuie să aibă următoarele efecte:

- să îmbunătățească efectiv performanțele mijloacelor fixe față de parametrii funcționali stabiliți inițial;

- să asigure obținerea de venituri suplimentare față de cele realizate cu mijloacele fixe inițiale.

Pentru clădiri și construcții, lucrările de modernizare trebuie să aibă ca efect sporirea gradului de confort și ambient."

Și în completare prin OMFP 1802/2014 - aveți aici un articol mai vechi - https://www.sagasoftware.ro/reglementari-contabile/
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

titovv540
Mesaje: 55
Membru din: Joi Noi 09, 2006 1:00 am

Re: Lucrari de reparatii si modernizari

#5 Mesaj de titovv540 »

Multumesc pt precizari !
De la bun inceput am inregistrat valoarea lucrarilor in 231 in vederea majorarii valorii cladirii, dar pt ca nu este o "suma" m-am gandit ca poate ar trebui sa reconsider incadrarea contabila.
De venituri suplimentare nici vorba, confortul si "performantele" au fost doar "readuse" la starea initiala, nu imbunatatite, dar nu as risca sa se interpreze ca o sustragere de la plata unui impozit pe profit mai mare, prin inregistrarea intentionata la cheltuieli a intregii sume.
Apreciez promptitudinea si raspunsurile dvs. intodeauna la obiect !
O seara frumoasa !

Scrie răspuns