functie revisal

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neacsu
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iul 02, 2007 12:00 am

functie revisal

#1 Mesaj de neacsu »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o intrebare!
Ce functie este corecta pentru mine, daca la firma la care lucrez ma ocup de tot ? Secretariat, resurse umane ( tot ce tine de salarii, angajare, concediere, modificarile contractelor de munca, etc), SSM so PSI, contabilitate-contabiliate primara, realizarea si depunerea declaratiilor lunare, bilantul , intretinerea relatiei cu ONRC si ANAF). Mentionez ca pe diploma mea de studii scrie - economist licentiat. Pentru celelalte domenii am facut cursuri. Este corect director economic? Aceasta functie este conditionata de examen Ceccar(contabil autorizat / expert contabil) sau ajung studiile superioare ca economist?
Multumesc anticipat pentru raspuns!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: functie revisal

#2 Mesaj de paturcai »

Nu sunteti conditionata de a fi membru CECCAR ca director economic
Pur si simplu diploma universitara este suficienta iar faptul ca aveti si alte certificate va "super" califica.
Ca CECCARul este disperat dupa cotizatii si fonduri o stim cu totii si le plang de mila celor care sunt membrii CECCAR. Sa plateasca ei!
Revenim:
Diploma de economist licentiat va da dreptul sa ocupati orice functie in care se cer studii superioare economice INCLUSIV ca director economic/financiar, etc.
Nu trebuie nimic de la CECCAR (asta ar mai lipsi sa ajungem sa avem drept de munca de la o entitate care tinde sa sugrume orice liberalism in acest domeniu)
CECCAR ar trebui sa fie un organism pentru elite, pentru cei care NU MUNCESC ci gandesc si dau consultatii.
In Romania expertii contabili muncesc pana la lesin si tot pana la lesin platesc cotizatii si ca persoane fizice si ca persoane juridice.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns