SOCIETATE TVA ANULAT DIN OFICIU

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popescudm702
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

SOCIETATE TVA ANULAT DIN OFICIU

#1 Mesaj de popescudm702 »

Societatea a avut tva anulat din oficiu.In luna august achizitioneaza un utilaj in valoare de 11900 lei cu tva.Tva-ul este reactivat pt societate incepand cu data de 07.09.
Ce declaratii trebuie sa depun la luna august..tva-ul nu il pot deduce.Inregistrez factura ca si cost total?
Trebuie sa depun d300 sau d394?
Va rog ajutor!!!

popescudm702
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Re: SOCIETATE TVA ANULAT DIN OFICIU

#2 Mesaj de popescudm702 »

va rog

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 166
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: SOCIETATE TVA ANULAT DIN OFICIU

#3 Mesaj de chirigiui509 »

Răspunsul pe scurt este că în această situație nu aveți drept de deducere ptr.TVA iar contravaloarea taxei din facturile de achiziții va constitui pentru dumneavoastră un cost.

"8) Persoanele impozabile stabilite in România, cărora li s-a anulat înregistrarea in scopuri de TVA conform prevederilor art. 316 alin. (11) lit. c) - e) si lit. h), nu beneficiază, in perioada respectiva, de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adăugată aferente achizițiilor efectuate, dar sunt supuse obligației de plata a TVA colectate, in conformitate cu prevederile titlului VII, aferenta operațiunilor taxabile desfășurate in perioada respectiva. In cazul înregistrării in scopuri de TVA conform art. 316 alin. (12), persoana impozabila își exercita dreptul de deducere pentru achizițiile de bunuri si/sau servicii efectuate in perioada in care a avut codul de înregistrare in scopuri de TVA anulat, ........"

Citiți și https://www.ceccarbusinessmagazine.ro/anularea-din-oficiu-a-codului-de-tva-in-cazul-in-care-societatea-nu-a-depus-niciun-decont-de-taxa-pentru-sase-luni-doua-trimestre-consecutive-a1383/

popescudm702
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Re: SOCIETATE TVA ANULAT DIN OFICIU

#4 Mesaj de popescudm702 »

Va multumesc ! Trebuie sa depun d394 pt luna august avand aceasta achizitie chiar daca nu depun d300?

popescudm702
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Re: SOCIETATE TVA ANULAT DIN OFICIU

#5 Mesaj de popescudm702 »

Este corect daca fac nota contabila 2131= 404.1 cu intreaga valoare de 11900 lei?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SOCIETATE TVA ANULAT DIN OFICIU

#6 Mesaj de tomac »

Nu depuneți pentru august.
Puteți ajusta TVA în favoarea dvs la data redobândirii codului de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns