tva pentru care locul prestarii este in Germania

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cirstulescui
Mesaje: 14
Membru din: Mar Ian 19, 2016 10:04 am

tva pentru care locul prestarii este in Germania

#1 Mesaj de cirstulescui »

Buna ziua, daca aveti putin timp sa ma ajutati, va rog
Firma din Romania , platitoare de tva, instaleaza televizoare la un hotel din Austria.
Factureaza marfa si servicii de instalare tv/ conexiune internet catre firma din Austria.
a) Televizoarele le facturez fara tva si le declar in d 390
b).serv de instalare/montaj aplic art 278 alin 4 , locul unde este imobilul. Factura se emite fara tva, dar nu se declara in D 390
c).Cum se procedeaza in acest caz: trebuie sa platesc tva in Germania, prin reprezentant fiscal ?
d). Sau., conform art 278 alin 4 norme metodologice pct 16 alin 4
(2) Serviciile legate de bunuri imobile prevăzute la art. 278 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal includ numai acele servicii care au o legătură suficient de directă cu bunul imobil în cauză.
(4) Alin. (2) nu se aplică pentru următoarele:
f) instalarea sau montarea, întreținerea și repararea, inspecția sau supravegherea mașinilor sau a echipamentelor care nu fac parte și nu devin parte din bunul imobil;

Va multumesc anticipat tuturor care puteti sa ma ajutati cu o sugestie

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: tva pentru care locul prestarii este in Germania

#2 Mesaj de tomac »

Da - asta se aplică.
(4) Alin. (2) nu se aplică pentru următoarele:
f) instalarea sau montarea, întreținerea și repararea, inspecția sau supravegherea mașinilor sau a echipamentelor care nu fac parte și nu devin parte din bunul imobil;
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cirstulescui
Mesaje: 14
Membru din: Mar Ian 19, 2016 10:04 am

Re: tva pentru care locul prestarii este in Germania

#3 Mesaj de cirstulescui »

Atunci inseamna ca emit factura fara tva, nu o declar in D390 . Nu trebuie sa platesc tva in Germania. Am inteles corect ?

Scrie răspuns