Colaborare client cheltuieli

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
buligat
Mesaje: 234
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Colaborare client cheltuieli

#1 Mesaj de buligat »

Buna ziua!
Avem client cu care colaboram si cu care am ajuns la un acord de a imparti cheltuielile( chirie spatiu + salariu angajat) pe spatiu comercial, acesta isi expune marfa la noi in magazin intr-o vitrina .
Noi trebuie sa-i facturam lui aceste cheltuieli. Cum sa denumesc acest serviciu, colaborare?
In prima faza am facturat chirie spatiu perioada 01.05.2024-31.05.2024, cu tva si nu este corect chiria fiind o operatiune scutita de tva,gandindu-ma ca este un serviciu, acum trebuie sa le stornez, dar nu stiu cum sa le denumesc..
Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc!

gheorghei642
Mesaje: 860
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Colaborare client cheltuieli

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Face doar expunere sau expunere+vanzare, in nume propriu.

buligat
Mesaje: 234
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Colaborare client cheltuieli

#3 Mesaj de buligat »

Expunere+vanzare.
De fapt el ne factureaza noua, marfa respectiva, noi nu punem adaos,si o vindem .. iar noi sa ii facturam acest serviciu.

gheorghei642
Mesaje: 860
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Colaborare client cheltuieli

#4 Mesaj de gheorghei642 »

Dacă cumpărătorul are un statut preferenţial, de ce nu recomandati furnizorului ca la emiterea de catre acesta a facturii sa factureze - linie distincta - si un rabat valoric care sa diminueze totalul de plata al facturii de achizitie a bunurilor. Rabatul valoric (reducerea comerciala), negociat/a, reprezinta, in aceasta situatie, reducere neinclusa în preţul unitar al bunurilor si permite acoperirea cheltuielilor pentru "finantarea" statutului de cumparator preferiantial. Este si usor de determinat, in cota procentuala de ....% din valoarea de intrare a bunurilor, la fiecare factura emisa de furnizor.

buligat
Mesaje: 234
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Colaborare client cheltuieli

#5 Mesaj de buligat »

Multumesc pt raspuns!
Momentan rabaul nu acopera ce ar fi de platit, de asta voiam sa facem noi factura separata , in fiecare luna, pe baza unui contract de servicii, doar ca nu stiu cum sa denumesc serviciul asta pe care noi il acordam..

iosiff
Mesaje: 536
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Colaborare client cheltuieli

#6 Mesaj de iosiff »

Eu l-as numi "comision "

buligat
Mesaje: 234
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: Colaborare client cheltuieli

#7 Mesaj de buligat »

As putea factura , si sa apara pe factura -"chirie spatiu comercial 5 mp din spatiu( spatiul este inchiriat la randul nostru ) + vitrina frigorifica" -01.05.2024-31.05.2024?
Pot factura si sa se aplice scutirea de tva, la aceasta operatiune?
Ma tot gandesc sa nu plateasca clientul tva, daca se poate ...

gheorghei642
Mesaje: 860
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Colaborare client cheltuieli

#8 Mesaj de gheorghei642 »

Se poate, numai daca contractul de inchiriere incheiat intre dumneavoastra si proprietarului spatiului cuprinde si clauza de subinchiriere si aveti activitate inscrisa in registrul comertului ca activitate secundara.

Scrie răspuns