revisal

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal

#91 Mesaj de herganiec »

nu frate, fisierul cu extensia .rvs e arhivat nu se poate deschide sau vedea. Este bun asa cum e. Dar trimite-l odata.. :)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: revisal

#92 Mesaj de aurel211252 »

Pt.BalazsePai in"Registrul evidenta a salariatilor"din Saga201,este acolo sus"CUI parinte"si "Denumire parinte".CUI asi cam sti ce este, insa "parinte"(de parca ar fi popa) asa si la" denumire",dar" parinte"!!!!.Acum ce am citit de la tine, am crezut acea"denumire"unde se scrie firma fara de I.I.sau P.F.A.e sa trec acolo la"denumire parinte"...

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: revisal

#93 Mesaj de aurel211252 »

Pt.Herganiec.Dumnezeu sa-ti dea sanatate pt raspuns,ca am imbatranit cu 5 ani cu toate noutatile aparute si acum am in loc de 60,am 65 si de aceea sunt asa greoi.Din nou mare multumire.Daca nu sunt obraznic astept si alte sfaturi de la tine...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal

#94 Mesaj de herganiec »

ideea e ca: dupa validarea fisierului din Saga in programul REVISAL (de la ITM) daca e totul in regula el va face fisierul cu extensia .RVS care este o arhiva doar pt ITM. in acesta e totul bine altfel nu l-ar fi validat programul lor si va punea sa faceti corectii.

daca .RVS vi s-a facut, intrati pe site la ITM aici mai jos:
https://reges.inspectiamuncii.ro/Cont/A ... riRegistre
dati userul si parola primita de la ITM si
transmiteti fisierul .RVS.

asta e tot..
:) :wink:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#95 Mesaj de balazse »

Pentru AureL211252
"CUI parinte" si "Denumire parinte" se utilizeaza doar in anumite situatii, vezi extras Ordin 500/2011:
(3) Angajatorii care au înfiinţat sucursale, agenţii, reprezentanţe sau alte asemenea unităţi fără personalitate juridică, cărora le-au delegat competenţa încadrării personalului prin încheierea de contracte individuale de muncă, pot delega acestora şi competenţa înfiinţării registrului.
Pentru HerganieC
Se poate vizualiza si fisierul RVS, doar ca trebuie "despachetat" fisierul. Daca ai un "Total commander" poti sa despachetezi fisierul "RVS" obtinand un fisier "PCS", daca il despachetezi si acesta vei obtine un fisier XML care ii indentica ca si cel generat din Saga.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal

#96 Mesaj de herganiec »

las' asa sa nu mai incurcam oamenii. .RVS e ok pt transmis. daca s-a generat e bine si nu mai trebuie sa-l deschida pt cine stie te miri ce...
Au .xml generat de Saga se poate uita acolo (pt curiosi :wink: ) iar .rvs e finalul "arhivat" si validat pt transmis la ITM.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: revisal

#97 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Fratilor am copiat revisalul Saga381 pe discheta(cu validare in REVISAL5.0.6.) si am dus-o la b.fortelor de munca.Acolo d-na tot incerca sa deschida discheta, sa vada ce este pe revisal.Pai degeaba, i-am spus ca am respectat pasii->Saga->Revisal5.0.6.si cea in cauza imi spune ca nu e ok.Am copiat din nou revisalul Saga->clic in Revisal5.0.6.si am trecut toate datele din revisal Saga( tastand manuta mea)apoi am copiat din nou pe discheta,am dus-0 la d-na si e ok.Trebuie neaparat sa fac demersuri pt a obtine user si parola de la ITM...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#98 Mesaj de balazse »

Nu prea inteleg.
In primul rand ce a incercat prin "incerca sa deschida discheta, sa vada ce este pe revisal"?
In al doilea rand nu inteleg "am copiat din nou revisalul Saga->clic in Revisal5.0.6.si am trecut toate datele din revisal Saga( tastand manuta mea)apoi am copiat din nou pe discheta", adica ai introdus toate datele in programul oficial?

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: revisal

#99 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Da asa e.Am facut demersuri pt.a obtine user si parola.Cand am vazut ce imi cere d-na era sa cad pe spate.Asa ce rol are revisal Saga daca eu trebuie sa-l fac in totalitate in Revisal5.0.6..Eu zic ca e o mare prostieeeeeeeeee din partea lor,dar ce sa-i faci.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal

#100 Mesaj de herganiec »

actualizati Saga la vers 381. faceti fisierul xml pt revisal.
instalati revisalul de pe site itm cel nou.
intrati pe program si validati fisierul din Saga .xml si rezulta un fisier cu extensia rvs (daca e corect).
intrati la itmonline pe versiunea noua (introduceti user:.. parola:...) si transmiteti acest fisier on line si nu o sa mai trebuiasca sa mergeti la ghiseu.

introducand din nou in revisla toate informatiile ati muncit in plus. Tocmai asta face Saga ne scuteste de o munca suplimentara.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

popescudm702
Mesaje: 318
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:20 pm

Re: revisal

#101 Mesaj de popescudm702 »

datele despre angajat in revisalul nou apar astfel: in dreptul fiecarui angajat este un semn + pe care daca il apasam apar datele introduse de noi referitoare la el...

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: revisal

#102 Mesaj de aurel211252 »

Ok herganiec.Am facut deja demersuri pt.user si parola...

draganm945
Mesaje: 70
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am
Localitate: ARAD

Re: revisal

#103 Mesaj de draganm945 »

suspendarile cim se trec in revisal dar pentru art 54 din codul muncii nu am gasit in revisalul din saga -concediu fara plata

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#104 Mesaj de balazse »

La "stare curenta" ai ales "suspendat"? Daca da atunci prima optiune este "suspendare prin acordul partilor" art.54.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: revisal

#105 Mesaj de herganiec »

dar aveti grija ca la CFP raportul nu il afiseaza bine. Dar datele sunt ok in istoric si la ITM cand transpiteti. http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 0&start=15
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns