revisal

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: revisal

#106 Mesaj de aurel211252 »

Pt.herganiec.Am parola mai veche din 31.01.2011(de fapt CUI-ul firmei).Am intrat pe serverul 500,am introdus:utilizator 159xxxxxxxx si parola xxzzzzzzzsi ma anunta ca este incorect fie nume utilizator fie parola.Trebuie oare facut o actualizare de user si parola.multumesc daca imi raspunzi.
Ultima oară modificat Joi Sep 15, 2011 3:07 pm de către aurel211252, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#107 Mesaj de balazse »

Nu sunt HerganieC, dar poate te ajuta de pe blog postarea lui TomaC (postarea #18):
http://www.sagasoftware.ro/?p=246
sau
postarea lui SolovastrU (postarea din 17 Aug 2011 15:00 )
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?p=93864

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: revisal

#108 Mesaj de fagarasa176 »

:lol: nu faci bine ce faci.....vezi ca datele care le dai sunt reale :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: revisal

#109 Mesaj de aurel211252 »

Balazse.Interesant serverul 161 ma lasa sa intru insa nu preia de pe discheta actualizarile.Cred ca se impune o parola noua(mai ales ca au aparut modificari la adresa de email si C.I.).Ce parere ai.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#110 Mesaj de balazse »

Daca ai fi citit link-urile postate atunci ti-ai fi data seama ca trebuie sa mergi la ITM si sa rezolvi problema, adica sau ceri sa ti se remedieze problema (desi nu prea cred ca vor putea remedia) sau sa ceri o parola noua.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: revisal

#111 Mesaj de aurel211252 »

Balazse.Am refacut cererile catre ITM si am specificat ca solicit parola noua, deoarece s-a schimbat adresa de email si C.I. a mea.Apropo,daca trec in Revisal5.0.6.,din nou toate datele de pe Saga 381, serverul 161 imi accepta modificarile ex.COR-ul nou.Curios lucru nu...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#112 Mesaj de balazse »

Nu prea, unii deja au mentionat ca desi au incarcat pe server 500 fisierul RVS, dar ulterior acestei incarcari au putut incarca fisierul XML din vechea ReviSal Saga. Se pare ca inca iti da posibilitatea sa faci modificarin pe serverul 161. In mod normal fisierul XML generat din noul ReviSal Saga nu s-ar putea incarca pe pe serverul 161, deoarece sunt diferente in cadrul fisierului (adica contin informatii suplimentare, si cred ca nu respecta "formula" anterioara), dar din pacate nu sunt informatician sa spun exact diferenta dintre cele doua.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: revisal

#113 Mesaj de eugen01 »

Despre diferente (informatician):
http://www.sagasoftware.ro/?p=254 (#37,August 27, Cristi)
Despre parole (raportare):
http://www.sagasoftware.ro/?p=246#comment-437 (#18, 27 August; #48, 15 September)

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: revisal

#114 Mesaj de aurel211252 »

Balazse.Te rog sa-mi dai niste lamuriri.Cresti de pe un site cu revisal imi sugereaza:
-generez XML Saga cu ultima versiune.
-intru in Revisal5.0.6. validez fisierul.
-Daca am avut aplicatia de testare(nu)a noului program Revisal 5.0. si am instalat peste el versiunea finala(nu am facut asa ceva).
-dezinstalati aplicatia Revisal??(care?, acea de testare),citind cu atentie ghidul de instalare a acestuia,apoi o reinstalezi.Aici sunt putin in ceata,pai daca am instala Revisal5.0.6....Eu totusi cred ca e vorba de parola...nu...

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: revisal

#115 Mesaj de eugen01 »

O sa imi permit sa raspund eu:
1.Dupa cum bine ati remarcat, raspunsul lui Cristi (Blog Saga) se adreseaza celor care au avut instalata versiune ea de proba/testare.Ok, nu e cazul dvs.
2. Urmariti tutorialul Registru 2/2
http://www.sagasoft.ro/tutoriale.php# cam de la min. 8:27.Deci:
-Nu am avut versiunea de testare.Am descarcat/instalat R 500;
-Am descarcat ultimul up date Saga.Am operat modificari in Registrul din Saga.Exportam (conform tutorial).Se salveaza un fisier de tip xml.Iesim/inchidem Saga;
-Deschidem R 500 (proaspat instalat). Click-aim butonul din dreapta sus (non revisal) Selectam fisierul xml (cel proaspat salvat) si automat se va crea alaturi de el, un fisier cu extensia RVS.
-Deci vom avea grija ca pentru raportare sa trimitem acel fisier cu extensia RVS.

draganm945
Mesaje: 70
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am
Localitate: ARAD

Re: revisal

#116 Mesaj de draganm945 »

ce data se trece la data consemnarii data de astazi sau data de maine -o incetare contract?
daca am transmis in 22.08.2011 prima oara pe revisalul nou trebuie sa modific la toti salariatii data consemnarii?

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: revisal

#117 Mesaj de aurel211252 »

Buna seara eugene01.Atat am tot"frecat"revisalul asta pe toate fetele, incat am ajuns la urmatoarele concluzii pertinente:
-Revisalul din Saga fie 381 sau 201, se valideaza"frumos" in Revisal5.0.6..De aici incolo e buba.
-Imi trebuie parola noua la acest revisal nou 5.0.6.pt.a putea"patrunde"in caile necunoscute mie ale ITM-ului.Dupa ce voi reusi acest lucru voi fi fericit.
-Voua, va multumesc din tot sufletul pt.sfaturile bune primite .Acum "mingea se afla in terenul meu"si trebuie sa-i dau cumva de capat.noapte buna forumisti...

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: revisal

#118 Mesaj de eugen01 »

Aurel>
Buna seara.Eu tot nu inteleg unde e problema, daca e vorba numai de parole (deci problema a site-ul itm) trebuie sa mergeti sa depuneti "clasic" pe discheta la ei. Iata din experienta unui forumist
solovastru scrie: Foarte interesant - in cazul meu preluarea nu se poate face atata timp cat adresele nu corepund

Legat de problema cu parolele revisal:


Sent: Wednesday, August 17, 2011 9:41 AM
To: [email protected]
Subject: Nu pot accesa contul online
Buna ziua, din pacate pentru codul fiscal xxxxxxxxnu pot accesa contul pe noul revisal, desi pe vechea adresa de depunere e totul in regula (autentificarea se face fara probleme, parola fiind obtinuta acum aprox 1 saptamana). Fac precizarea ca folosesc o aplicatie externa a revisalului si nu mai pot trimite in formatul vechi, asa ca sunt nevoit sa ma autentific pe noul revisal, ceea ce este imposibil.

From: Suport Registru
To: ......................
Cc: IM
Sent: Wednesday, August 17, 2011 3:13 PM
Subject: RE: Nu pot accesa contul online

Buna ziua
Am inregistrat solicitarea dumneavoastra cu numarul 1512 din 17.08.2011.
In versiunea noua a sistemului ReGES au fost preluate conturile functionale din versiunea 2.0. Exceptie de la aceasta regula fac conturile angajatorilor care, in baza unor algoritmi de evaluare interni (care urmaresc in principal consistenta datelor) nu au putut fi preluate.
In cazul in care parola veche nu functioneaza pe noul sistem avem rugamintea sa efectuati prima depunere la ghiseu in sistemul nou.
De asemenea, va reaminitim faptul ca dupa transmiterea in sistemul nou (aferent H.G.500/2011) nu este recomandata depunerea ulterioara in sistemul versiune 2.0 (aferent H.G.161/2011).
Pentru orice alte probleme sau nelamuriri va stau la dispozitie.

Vă mulţumesc,
Florentina TECŞAN
Customer Support
Teamnet International S.A.
http://www.teamnet.ro
Sema Parc
Splaiul Independentei No. 319, City Building #1,
8th floor, Bucharest - 6

Acuma am trimis un nou email pentru problema legata de sediu
Nu mai pun si comentariul lui Paturcai referitor la "algoritmi de evaluare interni (care urmaresc in principal consistenta datelor) "

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: revisal

#119 Mesaj de balazse »

Pentru DraganM945
Data consemnarii se modifica doar la angjatul la care are loc o modificare, mai precis data la care se produce modificarea.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: revisal

#120 Mesaj de aurel211252 »

Buna seara.Of fratilor am obosit cu transmiterea modificarilor in Revisal.Am respectat toti pasii->Saga->validare Revisal5.0.6.->site inspectia muncii serverul 500->scriu utilizator si parola->imi arata datele despre angajator ca dom.in Bucuresti sect.1!!!!,cand el sta in Viseu de Sus-MM).Am dorit sa transmit modificarile ,mai ales codul COR modificat(si eram curios cum merge transmiterea on-line).Apropo imi da eroarea aia "fermecata",data la mai multi de pe forum->Eroare:ora 20011:Formatul Fisierului este in valid...Am uitat sa spun ca apare in stanga toate datele noi,cu dom.corect dar imi da sfatul sa ma duc la ghiseu...pai puteam sa ma duc la ghiseu tot anul,dar vroiam sa transmit comod de acasa...Ce ma sfatuiti in acest sens.Am trimis un email la"[email protected]" si le-am explicat doleantele mele.Vreau sa stiu ce imi apare pe monitor cand revisalul transmis e ok.multumesc.

Scrie răspuns