NOTE CONTABILE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
juncl
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: oradea
Contact:

NOTE CONTABILE

#1 Mesaj de juncl »

Am tot incercat sa listez note contabile-din articole contabile-
ex: am ales tipul diverse-pe ecran apare operatiile,insa cand vreau sa listez,nu-mi listeaza toate operatile-am observat ca nu mai ce-i selectat albastru-listeaza :?

Octavian
Mesaje: 42
Membru din: Lun Iun 13, 2005 11:41 am

Listare note contabile

#2 Mesaj de Octavian »

Se listeaza din Situatii-Listari/Registru Jurnal. Se pot selecta dupa tipul notei si dupa data.

Avatar utilizator
maryo
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: .... la capatul tarii

Re: NOTE CONTABILE

#3 Mesaj de maryo »

juncl scrie:... am observat ca nu mai ce-i selectat albastru-listeaza :?
... e corect ceea ce spui ... numai ca asa a fost gindit programul ... tipareste tot ceea ce e albastru ... solutia a dat-o Octavian
"Numai 2 lucruri sunt infinite: universul shi prostia omeneask ! Shi pentru univers nu bag mana-n foc ..." Albert Einstein

juncl
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: oradea
Contact:

#4 Mesaj de juncl »

Am vazut ca se poate lista din reg.jurnal pe tipuri,dar nu scrie nota contabila-si atunci ma apuc sa le fac de mana :cry: :?:


ideea cu albastru,e buna ,dar sa putem selecta noi ce dorim sa listam,nu programul :!:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#5 Mesaj de septimiuv »

dar d c trebuie sa ;listezi notele contabile ? :roll:

Avatar utilizator
maryo
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: .... la capatul tarii

#6 Mesaj de maryo »

... dar nu inteleg de ce te complici atita timp cit in registrul jurnal ai toate notele contabile ... din dorinta de a umple dosarele cu hirtie? ... este suficient registrul jurnal si cartea mare ... iar controlul care vine sa caute ca de aia e control, nu sa le dai moca informatiile ... limiteazate la informatii minime si obligatorii ... :)
"Numai 2 lucruri sunt infinite: universul shi prostia omeneask ! Shi pentru univers nu bag mana-n foc ..." Albert Einstein

juncl
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: oradea
Contact:

#7 Mesaj de juncl »

ordinul nr.1850/2004

"nota de contabilitate-serveste ca document justificativ de inregistrare in contabilitate sintetica si analitica ,de regula pentru operatiunile care nu au la baza documente justificative(stornari,inch.121,....)"

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#8 Mesaj de Doriana »

poti lista reg jurnal tip inchidere, si iti apar n.c. generate la inchidere, pt stornari poti selecta tip diverse , apoi listezi accest tip, daca ai mai multe in diverse, alegi dupa data doar ziua in care ai stornarea si listezi... :lol: sa copiezi manual de pe ecran inchiderea de ex, mi se pare un pic de nostalgie dupa conta manuala... din anii inainte de 2000..... :evil: scuze daaca am fost prea rea.... :twisted:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
maryo
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: .... la capatul tarii

#9 Mesaj de maryo »

juncl scrie:ordinul nr.1850/2004

"nota de contabilitate-serveste ca document justificativ de inregistrare in contabilitate sintetica si analitica ,de regula pentru operatiunile care nu au la baza documente justificative(stornari,inch.121,....)"
:shock: ... notele de stornari, inchidere se pot lista din meniul "articole contabile" ... :P
"Numai 2 lucruri sunt infinite: universul shi prostia omeneask ! Shi pentru univers nu bag mana-n foc ..." Albert Einstein

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#10 Mesaj de septimiuv »

dar note se pot lista si din reg jurnal, se alege tipul si se listeaza; are multe filtre acolo 8)

Avatar utilizator
maryo
Mesaje: 84
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: .... la capatul tarii

#11 Mesaj de maryo »

... important e sa stii ce vrei ... :lol:
"Numai 2 lucruri sunt infinite: universul shi prostia omeneask ! Shi pentru univers nu bag mana-n foc ..." Albert Einstein

bajenarus
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 06, 2012 9:59 am

Re: NOTE CONTABILE

#12 Mesaj de bajenarus »

Buna seara!
Trebuie sa scot notele contabile pentru o firma cu 3 proiecte pe fonduri europene. Autoritatea de Management ne cere pe fiecare in parte notele contabile. Adica pe fiecare activitate in parte. Am incercat din ecranul "Operatii" ... "articole contabile", dar imi da pe total firma notele. Chiar daca le separa pe cele de salarii, casa, banca ... Mie imi trebuiesc pe fiecare centru in parte. Stie cineva daca este posibil sau va trebui sa le fac manual? Multumesc!!!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: NOTE CONTABILE

#13 Mesaj de pinteae »

Eu le-am listat din Registru jurnal.
Am aplicat filtru pe activitate (Codul SMIS) si pe o anumita perioada.
La listare, am inlocuit denumirea documentului.
In loc de Registru jurnal l-am denumit Nota contabila.
In acest fel am obtinut un document care sa contina doar articolele contabile care ma intereseaza, iar pe document apare inscrisa denumirea proiectului.
Sunt de parere ca ar fi foarte util ca listarile sa se poata face din ecranul "Articole contabile", filtrate pe activitati, iar pe documentul listat sa apara denumirea activitatii.
Eugen Pintea

bajenarus
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mar 06, 2012 9:59 am

Re: NOTE CONTABILE

#14 Mesaj de bajenarus »

Multumes pentru raspuns. Asa este, e acelasi lucru, dfoar ca sa schimbi denumirea sus.
O zi frumoasa!!!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24185
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: NOTE CONTABILE

#15 Mesaj de balazse »

De ce nu folositi optiunea de grupe, astfel se genereaza nota contabila pe fiecare grupa, iar la tiparire alegeti "excel" si stergeti datele de care nu aveti nevoie, precum puteti trece si datele despre proiect.

Scrie răspuns