mijloc fix - casat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

#16 Mesaj de neguraa420 »

ca tot se vorbi de automobile si amortizare...
aud in stanga si in dreapta ca nu se poate vinde masina daca nu e total amortizata (cumparata pe societate si durata amortizare 5 ani)...adik mai trebuie sa se amortizeze pana in noiembrie 2010...eu pot sa o vand?care sunt dezavantajele?ca tot il aud pe patronul societatii ca nu se poate vinde din cauza ca nu isi recopera tva-ul????ceva de genul...

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#17 Mesaj de eugen01 »


neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

#18 Mesaj de neguraa420 »

multumesc eugen01, amabil ca intotdeauna...o sa stiu cum sa inregistrez daca nu e complet amortizata...
dar nu am inteles partea cu tva-ul...masina a fost luata noua, in leasing pe un an...

eu gandesc asa...cand s-a cumparat masina....daca s-a facut leasing pe un an ..nu a avut tva..., nu?acum cand se va vinde masina se va vinde cu tot cu tva....

societatea este pe pierdere cu 1 mld si ceva...asa ca pot sa o vand cu valoare mai mare, nu?

daca am gresit, va rog lamuriti-ma...
:roll:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#19 Mesaj de eugen01 »


neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

#20 Mesaj de neguraa420 »

Din ce am inteles: daca mijl. fix nu este vandut prin licitatie, valoarea ramasa neamortizata este nedeductibila fiscal si se impoziteaza valoarea neamortizata (adica, platesc impozit pt aceasta valoare)...ma refer la acea suma ce depaseste val ramasa de amortizat si care este considerata un venit impozabil...

valoare ramasa 3347.22
durata 5 luni

daca eu vand cu 7000 aceasta masina...colectez tva-ul, diferenta de 3652.78 este impozabila...


va rog sa ma atentionati daca am gresit...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

#21 Mesaj de balazse »

tomac scrie:Citiți un cod fiscal actualizat. Fazele cu licitații și firme specializate au fispărut din codul fiscal de vreo 3-4 ani.
Valoare rămasă este deductibilă fiscal, chiar dacă valoarea de vînzare este inferioară valorii rămase.
O căutare pe forum vă lămurește. O căutare pe MF la fel. Cod fiscal găsiți la Legislație pe forum.
Sursa: http://www.sagasoft.ro/forum/posting.ph ... te&p=54854

augustl602
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 19, 2014 2:35 pm

Re: mijloc fix - casat

#22 Mesaj de augustl602 »

Buna seara,

va rog frumos sa-mi spuneti cum pot rezolva urmatoarea problema: am preluat o societate care are inregistrat in registrul imobilizarilor un mijloc fix din 2008, amortizat complet, insa pe balanta la cls.2 nu apare deloc, deoarece a fost scos din gestiune doar cu nota contabila, fara vanzare sau casare si nici nu s-a reevaluat deloc. Ce pot face in situatia asta?


Va multumesc frumos!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: mijloc fix - casat

#23 Mesaj de paturcai »

Registrul imobilizarilor putea sa nu fie actualizat.
Scrieti in acel Registru ca respectivul activ fix a fost scos din evidenta. (Asta este realitatea: scoaterea din evidenta (casarea) s-a facut prin nota contabila 28XX = 2XXX; dvs. cautati acum procesul verbal de casare....; faceti un Proces Verbal de Casare acum cu data de atunci si faceti ordine in acel REgistru)
Daca acel activ fix inca exista si in urma invetarierii a fost "gasit", il inregistrati in evidente folosind nota contabila: 2XXX = 28XX
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ilinescug
Mesaje: 73
Membru din: Vin Noi 15, 2013 8:24 am

Re: mijloc fix - casat

#24 Mesaj de ilinescug »

Buna ziua. Echipament amortizat complet, achizitionat din 2010, vrea sa il vanda in martie 2020...Trebuie facut raport de evaluare? Sau se poate vinde la o valoare mult mai mica decat cea din contabilitate? Daca este vandut la o valoare mica trebuie aduse oferte de piata sau ce altceva? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns urgent. Multumesc anticipat

carmenm
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 08, 2007 12:00 am

operatiuni neimpozabile la intari

#25 Mesaj de carmenm »

Buna ziua stimati colegi
Cand selectam la Intari n- operatiuni neimpozabile??

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11920
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: mijloc fix - casat

#26 Mesaj de septimiuv »

Când ai operații neimpozabile.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: mijloc fix - casat

#27 Mesaj de paturcai »

Pretul de vanzare poate fi oricat de mare sau oricat de mic.
Comisia de evaluare trebuie numai la cumparator pentru ca trebuie sa stie pe ce perioada face amortizarea
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

carmenm
Mesaje: 4
Membru din: Lun Oct 08, 2007 12:00 am

Re: mijloc fix - casat

#28 Mesaj de carmenm »

Când ai operații neimpozabile.
Evident....ce art din CF..???

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: mijloc fix - casat

#29 Mesaj de tomac »

Sunt operațiuni care nu intră în sfera TVA. De exemplu - dacă operați dividende plătite acționarilor. Sau dacă aveți facturi de decontare primite sau deconturi primite. Sau alte operațiuni care nu intră în sfera TVA. Pentru a afla care sunt acestea consultați codul fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: mijloc fix - casat

#30 Mesaj de paturcai »

Capitolul IX - Operatiuni scutite de taxa (Cod Fiscal)
Mai puteti avea: chirii, asigurarile auto (CASCO, RCA) pentru care aveti chitante (de exemplu)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns