bonuri fiscale combustibil

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: bonuri fiscale combustibil

#16 Mesaj de danilevicis »

In cazul achizitiei din tara de combustibili, TVA nerecuperabila potrivit Codului fiscal se include in costul combustibilului, evidentiindu-se prin articolul contabil:

% = 401 „Furnizori”
3022 „Combustibili”
sau
6022 “Cheltuieli privind combustibilul”
4426 „TVA deductibila”

si concomitent

3022 „Combustibili” = 4426 “TVA deductibila”
sau
6022 “Cheltuieli privind combustibilul” dupa cum combustibilul este sau nu stocat.

Conf. ghid postat de eugen
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: bonuri fiscale combustibil

#17 Mesaj de danilevicis »

In cazul achizitionarii carburantilor auto pe baza de bon fiscal, bonurile sunt documente justificative care stau la baza inregistrarii cheltuielilor in contabilitate daca sunt stampilate si au inscrise denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare a autovehiculului.
conf. aceluiasi ghid
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bonuri fiscale combustibil

#18 Mesaj de eugen01 »

Todorovicim>
1.Sper ca e lamurita cu inregistrarile.
2.Imi cer scuze nu am vrut sa incurc si mai mult.Am adus 542 (avansuri) in discutie pentru ca daca se pleaca in delegatie...se da un avans, pe de alta parte, fara a tinde spre "supercontabilitate" (doar teoretizam un pic) in opinia mea o plata direct din 5311 ar insemna ca a venit furnizorul la mine (similar incasarii de la client).Or eu ma deplasez la sediul/punctul de lucru al Furnizorului unde achit (factura sau bon), pentru asta trebuie sa am numerar la mine...numerar pe care il obtin in urma unei cereri, prin care se emite o dispozite de plata s.a.m.d.
Concret, am plecat in delegatie, am luat un avans, evidentiat in 542.analitic (in Saga avem ecran de deconturi ) "alimentat" din 5311, am un ordin de deplasare OD 001.Alimentez, platesc numerar, ma apuca noaptea ma cazez, platesc cazarea.La intoarcerea din delegatie, in contabilitate, se inregistreaza cheltuielile cu combustibilul, cazarea (si ce alte cheltuieli am mai avut) conform definitii din functiunea conturilor (in principiu direct pe consum 6022, din moment ce nu facem stocaj)...si se "platesc" din contul de avans pe care l-am avut adica 542.analitic.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#19 Mesaj de promovest96 »

Buna ziua!

In legatura cu OG 34/2009 as dori sa ma ajutati si pe mine, va rog.
Un agent comercial angajat utilizeaza 2 autoturisme ale firmei in paralel, adica in aceeasi zi merge cu ambele. Cheltuiala cu combustibilul si TVA-ul aferent sunt deductibile in acest caz pt ambele masini? Sau numai pentru una?

Va multumesc, o zi buna!!

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#20 Mesaj de promovest96 »

Nu stie nimeni,va rog... :cry:

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#21 Mesaj de herganiec »

daca masinile sunt folosite in scop productiv al firmei sunt deductibile pe ambele masini. Nu conteaza cu cate masini merge pe zi.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#22 Mesaj de promovest96 »

Am inteles, va multumesc :D

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#23 Mesaj de promovest96 »

Buna

Mai am o intrebare, daca am contract de comodat pentru un autoturism, cheltuiala cu combustibilul e deductibila?Dar restul, reparatii, RCA, rovigneta?

Multumesc!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bonuri fiscale combustibil

#24 Mesaj de eugen01 »

Pai la o trecere in revista a topicurilor despre "contract de comodat" io am inteles ca sunt deductibile cheltuielile cu intretinerea si buna functionare (se mai pune problema daca respectivul autovehicul il folosete managerul firmei).Intrebari:
1. Poate sa functioneze fara rovigneta?
2. Poate sa functioneze fara RCA ?
3. Poate sa functioneze fara reparatii ?
Simpla parere:
Pentru 1,2 si 3, da, poate.Rovigneta si RCA fiind pe numele proprietarului, lipsa lor din actele autovehicului ridicand probleme de ordin...politienesc nu fiscal.Reparatiile, una e o inspectie ITP (sau inspectia la numarul de km prevazuti in cartea tehnica) si alta o reparatie pentru buna functionare gen schimb de ulei, inlocuire electromotor ars, placute frana etc...
(simple pareri, nu luati cele de mai sus o opinie fundamentata sau/si competenta) :roll: :oops:

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#25 Mesaj de promovest96 »

Multumesc! :D

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#26 Mesaj de neguraa420 »

este adevarat ca nu se mai pot inregistra, respectiv deduce bonurile fiscale pt combustibil? bineinteles, inregistrate intr-un decont de cheltuieli, fara a deduce tva-ul...ma puteti ajuta si cu o baza legala, daca intr-adevar este asa?
din discutiile de mai sus, as putea spune ca nu e adevarat :shock:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: bonuri fiscale combustibil

#27 Mesaj de eugen01 »

Imagine

Codul Fiscal art.21 se intituleaza Cheltuieli.Daca ne aruncam un ochisor pe acolo remarcam (printre multe altele!) la alin.4 Cheltuieli nedeductibile, mai pe la litera t :
"50% din cheltuielile privind combustibilul" si ...urmeaza niste exceptii de la ..nedeductibilitate.
(cei drept, modificare introdusa prin OUG 125/2011, care modifica ...modificarea introdusa de oug 34 referitoare la nedeductibilitatea combustibililor).

a...era sa uit...ca sa nu imi mai iau perdafuri ca indemn la activitati generatoare de timp pierdut:
http://www.youtube.com/watch?v=Zepmj3eY ... creen&NR=1

neguraa420
Mesaje: 907
Membru din: Mie Feb 10, 2010 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#28 Mesaj de neguraa420 »

:lol: v-am dat pe spate, nu??
citisem asta, dar nu vazusem nimic de bonurile de combustibil si decontul de cheltuieli...

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: bonuri fiscale combustibil

#29 Mesaj de nasteaf »

Am o intrebare:
Bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate in conformitate cu prevederile art. 155 alin. (11), (12) si (20) din Codul fiscal cu valoare mai kica de 100 EUR, respectiv furnizorul/prestatorul a mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului sunt documente justificative pt.deducerea cheltuielii la impozitul pe profit -tinand cont ca se utilizeaza de autoturisme care indeplinesc conditiile pt.utilizare exclusiva in interesul firmei si se intocmesc foi de parcurs pt.justificare consum combustibil- daca sunt achitate prin casa si nu sunt decontate printr-un decont de cheltuieli neaparat??

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24119
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri fiscale combustibil

#30 Mesaj de balazse »

Da, au aceeasi valoare ca o factura normala.

Scrie răspuns