bonuri fiscale combustibil

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: bonuri fiscale combustibil

#31 Mesaj de nasteaf »

Eu am fost azi la noi la Finante si la Asistenta contribuabili mi-a zis ca si aceste bonuri fiscale care au regim de factura simplificata daca nu sunt atasate unui decont de cheltuieli nu sunt deductibile la calcul impozitului pe profit (bineinteles cu conditiile specificate mai sus).Ele sunt considerate documente justificative numai pentru deducerea TVA.
Mi-a zis de Hotararea nr.105 din 2009 care abroga HG.831/1997 ce reglementeaza printre alte formulare si bonurile fiscal, astfel ca "incepand cu data de 20.02.2009 cheltuielile efectuate pe baza bonurilor fiscale nu mai pot fi considerate cheltuieli deductibile ( indifferent de valoarea lor ) decat in situatia in care bonul fiscal este insotit de factura, receptie,ordin de deplasare,decont de cheltuieli".
Voi ce parere aveti si cum tratati din punct de vedere fiscal al impozitului pe profit aceste bonuri fiscale?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri fiscale combustibil

#32 Mesaj de balazse »

Dar aici nu mai discutam de "bon fiscal", ci de "factrua simplificata".
Sa citeasca un pic art.155 alin (11) din Codul Fiscal.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#33 Mesaj de paturcai »

Toate bonurile sunt anexa unui decont de cheltuieli.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri fiscale combustibil

#34 Mesaj de balazse »

Asta n-am inteles.
Adica daca am o factura simplificata pot sa deduc cheltuiala numai daca ii anexat la un decont sau ii faci NIR? De ce?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#35 Mesaj de paturcai »

Deocamdata pe bonurile de combustibil scrie: Bon fiscal.
Acel bon fiscal este asimilat unei facturi simplificate.
Acum vin si ma intreb: facturile din putinele mele cunostinte sunt facturi (fie ele si simplificate).
Bonurile de benzina nu se trec in clar in jurnalul de cumparari si nici nu se trec in 394, si atunci de ce sunt asmilate facturilor?
Ceva este in neregula.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri fiscale combustibil

#36 Mesaj de balazse »

La bonuri avem doua tipuri:
- bon fiscal: aici nu pot deduce TVA, dar pot deduce ca si cheltuiala daca este anexat la un NIR sau decont;
- factura simplificata: are acelasi valoare ca o factura.
Bonul dupa parerea mea trebuie sa apara in jurnal cumparari, faptul ca nu trebuie declarat in D.394 este altceva (s-a introdus in urma unui lobby destul de mare facut de catre unitatile care se ocupa de vanzare de combustibil, deoarece in prima faza si acestea trebuiau declarate in D.394).
Codul Fiscal scrie:ART. 155 Facturarea
...
(11) Persoana impozabilă care are obligaţia de a emite facturi conform prezentului articol, precum şi persoana impozabilă care optează pentru emiterea facturii potrivit alin. (10) pot emite facturi simplificate în oricare dintre următoarele situații:
a) atunci când valoarea facturilor, inclusiv TVA, nu este mai mare de 100 euro. Cursul de schimb utilizat pentru determinarea în euro a valorii facturii este cursul prevăzut la art. 139^1;
b) în cazul documentelor sau mesajelor tratate drept factură conform alin. (2).

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#37 Mesaj de paturcai »

HG 84/2013, in vigoare din data de 14.03.2013, iar din punctul de vedere al bonurilor fiscale sunt modificate normele de aplicare pentru art. 146 din Codul fiscal, ce enumera documentele ce au calitate de document justificativ pentru TVA.

Incepand cu 14.03.2013, la achizitiile de bunuri si servicii efectuate in baza unui bon fiscal emis de casa de marcat fiscala, conform OUG 28/1999, se poate deduce TVA daca valoarea bonului, inclusiv a TVA este pana la suma 100 de euro si contine urmatoarele informatii:
- data emiterii;
- identificarea persoanei impozabile care a livrat bunurile sau a prestat serviciile;
- identificarea tipului de bunuri sau servicii furnizate;
- suma taxei colectate sau informațiile necesare pentru calcularea acesteia;
- daca anterior a fost emisa o alta factura, o referire specifică şi clară la factura iniţială şi la detaliile specifice care se modifică.

Norme Cod fiscal art. 146:
(3) Pentru achiziţiile de bunuri şi servicii pe bază de bonuri fiscale emise în conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, deducerea taxei poate fi justificată cu bonurile fiscale care îndeplinesc condiţiile unei facturi simplificate în conformitate cu prevederile art. 155 alin. (11), (12) şi (20) din Codul fiscal dacă furnizorul/prestatorul a menţionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului. Prevederile acestui alineat se completează cu cele ale pct. 45.

Concluzia:
Pot deduce TVA de pe bonurile fiscale daca pe acestea apare codul meu fiscal ca si cumparator.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri fiscale combustibil

#38 Mesaj de balazse »

Inteleg ce zici, dar vezi si ce mai avem:
Codul Fiscal scrie:ART. 125^1 Semnificaţia unor termeni şi expresii
...
12. factura reprezintă documentul prevăzut la art. 155;
Iar la art. 155 avem si factura simplificata.
O data ce pe baza unei facturi (conform art.125^1) pot deduce o cheltuiala, nu crezi ca pot deduce cheltuiala si pe baza unei facturi simplificate, deoarece este la fel considerata "factura"?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#39 Mesaj de herganiec »

de acord cu tine balasze.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#40 Mesaj de paturcai »

Nu doresc sa ma contrazic, dar deocamdata s-a incetatenit (ca sa spun asa) termenul de bon fiscal.
Nu cer la pompa cand alimentez o factura simplificata. Bonul fiscal este asmilat unei facturi simplificate, dar este bon fiscal.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: bonuri fiscale combustibil

#41 Mesaj de apetrem »

Sustin opinia. Bonul/factura simplificata este document de deducere TVA si atat.

"Înregistrările în evidenţa contabilă se fac cronologic şi sistematic, pe baza înscrisurilor ce dobândesc calitatea de document justificativ care angajează răspunderea persoanelor care l-au întocmit, conform reglementărilor contabile în vigoare." Pct. 44 din Norme la art. 21 al. 4 f) Cod Fiscal.

"Cheltuielile înregistrate în contabilitate, care nu au la bază un document justificativ, potrivit legii, prin care să se facă dovada efectuării operaţiunii sau intrării în gestiune, după caz, potrivit normelor;" Cod fiscal, art. 21 al (4) lit. f)

Bonul fiscal nu se califica ca "document justificativ", asa cum este descris in OMEF 3512/2008, pct. 2. pentru ca-i lipsesc ceva elemente cum sunt "numele şi prenumele, precum şi semnăturile persoanelor care răspund de efectuarea operaţiunii economico-financiare, ale persoanelor cu atribuţii de control financiar preventiv şi ale persoanelor în drept să aprobe operaţiunile respective".
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: bonuri fiscale combustibil

#42 Mesaj de balazse »

1.-2. Bonul, care are valoare de factura simplificata, conform codului fiscal este considerat ca si o factura si nu se specifica ca ar fi doar pentru TVA.
3. Daca luam in vedere "OMEF 3512/2008, pct. 2." atunci nici factrua nu corespunde, deoarece din cate stiu la facturi nu mai exista obligatia de a fi semnate, precum sa apara datele persoanei care le-ar fi trebuit sa le semneze.

Pana la urma nici facuta nu mai este un document justificativ?
OMEF 3512/2008 scrie: ANEXA 1
NORME METODOLOGICE
de întocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile
...
15. Factura se întocmeste si se utilizeaza în conformitate cu prevederile Codului fiscal.

mihaiv544
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 31, 2017 3:33 pm

Re: bonuri fiscale combustibil

#43 Mesaj de mihaiv544 »

Bună ziua!
Îmi poate spune și mie cineva dacă se poate deduce 50% din TVA dacă avem un bon fiscal fără codul firmei noastre pe el?
Vă mulțumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: bonuri fiscale combustibil

#44 Mesaj de tomac »

Doar dacă aveți factură atașată acelui bon fiscal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: bonuri fiscale combustibil

#45 Mesaj de paturcai »

Asa precum spune TomaC:
Daca o factura emisa are un bon fiscal atasat (care se comporta ca o chitanta) TVA se poate deduce.
De cealalta parte: suma TVA inscrisa intr-un bon fiscal poate fi dedusa de catre cumparator numai in situatia in care este indeplinita conditia de la punctul 69 alin. (6) din normele de aplicare ale art. 299 "Conditii de exercitare a dreptului de deducere" cu privire la inscrierea in cuprinsul bonului a codului de inregistrare TVA a cumparatorului "(6) Pentru achizitiile de bunuri si servicii pe baza de bonuri fiscale emise in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, deducerea taxei poate fi justificata cu bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate, in conformitate cu prevederile art. 319 alin. (12), (13) si (21) din Codul fiscal, daca furnizorul/prestatorul a mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului. Prevederile acestui alineat se completeaza cu cele ale pct. 67." Conform prevederilor art. 319 alin. (12)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns