diferenta curs valutar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
romand435
Mesaje: 35
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:31 am

diferenta curs valutar

#1 Mesaj de romand435 »

la diferente de curs valutar, nu-mi apare soldul in euro. Nu stiu daca am omis sa intru pe undeva, sau trebuie sa selectez ceva optiuni...

Multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: diferenta curs valutar

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Verifica valuta tranzactiilor de pe contul respectiv
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferenta curs valutar

#3 Mesaj de balazse »

Atentie mare ca pe un anumit cont sa nu lucrezi cu mai multe valute (ex: pe 542.01 sa nu lucrezi si cu USD si cu EUR, in acest caz trebuie sa ai 542.01.1 EUR si 542.01.2 USD).

romand435
Mesaje: 35
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:31 am

Re: diferenta curs valutar

#4 Mesaj de romand435 »

Am doar euro

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferenta curs valutar

#5 Mesaj de eugen01 »

verificati in Situatii Listari> Fisa Cont (sau in Cartea Mare)

Vorbim de contul de diferente de curs valutar (sunt doua) sau de contul de valuta?

romand435
Mesaje: 35
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:31 am

Re: diferenta curs valutar

#6 Mesaj de romand435 »

am doar 2 furnizori externi, cu sume diferite.
La inchidere luna ( ianuarie), calcul diferente curs valutar, scriu cursul valutar 1 Eur = 4.2848 ( la 31 dec) . si cand dau comanda "actualizare date", apare mesajul :
1. La tertul X -furnizori externi ( ct. 401.1), soldul in valuta(0), nu este egal cu suma facturilor achitate ( 1065) {- cat a fost factura}. In aceasta situatie, programul nu poate calcula automat diferentele de curs. Pentru a regla, reglati sumele de la coloana "neachitat la zi" din situatiile tertilor.
2. La tertul Y -furnizor extern , soldul in valuta ( 0) nu este egal cu suma facturilor achitate ( 11931 ) {- cat a fost factura}. In aceasta situatie, programul nu poate calcula automat diferentele de curs. Pentru a regla, reglati sumele de la coloana "neachitat la zi" din situatiile tertilor.

Am intrat la situatie terti dar acolo nu pot sa modific pentru ca e doar pt citire. Sau trebuie sa intru in alta parte?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferenta curs valutar

#7 Mesaj de balazse »

Verifica, cat ai in fisa contului pentru furnizorul respectiv si cat ai in situatie furnizori.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferenta curs valutar

#8 Mesaj de eugen01 »

probabil a fost efectuata o plata, si nu a fost asociata cu factura.In ecranul SituatiiFurnizori selectati o perioada mai mare (2-3 luni).Platile neasociate unei facturi apar colorate cu rosu(caramiziu).

romand435
Mesaje: 35
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:31 am

Re: diferenta curs valutar

#9 Mesaj de romand435 »

Apare doar suma in lei, nu in Euro.

romand435
Mesaje: 35
Membru din: Lun Apr 18, 2011 10:31 am

Re: diferenta curs valutar

#10 Mesaj de romand435 »

Apare doar suma in lei, nu in Euro. ( la fisa contului)
si daca dau actualizare date, ( la calcul diferente curs valutar), e 0, cum am explicat mai sus

mahuta
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 01, 2008 12:00 am

Re: diferenta curs valutar

#11 Mesaj de mahuta »

Buna,

am si eu aceeasi problema la inchidere diferente de curs, nu-mi calculeaza la toti, de exemplu la un client imi spune ca soldul in valuta nu este egal cu suma facturilor neachitate, dar Saga se refera la suma facturilor neachitate la zi care nu are cum fi identic cu soldul total, unele facturi nefiind scadente. Am verificat fisa clientului care este la primele plati/facturi si nu am facturi care sa nu fie pozitionate corect cu plata. Stie cineva cum se poate rezolva? Daca il las asa va trebui sa calculez manual aceste diferente in fiecare luna ....la zeci de clienti...

Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferenta curs valutar

#12 Mesaj de balazse »

Neachitat la zi nu inseamna doar cele scadente, ba chiar "neachitat la zi" ar trebui sa fie identic cu "neachitat final", daca sunt facturi in valuta, atunci in lei pot interveni 1-2 bani diferente.
Daca se lucreaza cu valuta trebuiesc respectate anumite "trepte".
Se introduc facturile din luna N (sau chiar si din lunile N+z), inregistram platile din luna N, reevaluam luna N si asa mai departe. Atentie nu se face inregistreaza plata din luna N+1 daca nu s-a facut reevaluare pentru luna N.
Dupa parerea mea nu ai tinut cont de cele mentionate mai sus si de aceea ai acea eroare (l-am mai patit si eu la inceput).
La facturi nu ai cum sa faci reevaluarea manual, dpdv tehnic nu se poate deoarece calculul diferentelor valutare la plata/incasare, precum reevaluare facturilor se face pe seama facturilor din intrari valuta/iesiri valuta.

mahuta
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 01, 2008 12:00 am

Re: diferenta curs valutar

#13 Mesaj de mahuta »

Multumesc,

daca as sterge facturile si sa le introduc din nou pe ultimul trimestru si sa tin cont de aceste trepte as avea vreo reusita?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferenta curs valutar

#14 Mesaj de balazse »

Nu trebuiesc sterse facturile. Daca in acea perioada N+1 au avut loc plati/incasari si s-au facut inainte de reevaluarea din luna N, atunci trebuiesc sterse platile/incasirele, efectuat reevaluare dupa care inregistrarea platilor/incasarilor.
Incearca sa stergi platile/incasarile si sa procedezi cum am mentionat mai sus. Atentie sa faci reevaluare la fiecare sfarsit de luna.

mahuta
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 01, 2008 12:00 am

Re: diferenta curs valutar

#15 Mesaj de mahuta »

Intr-adevar, asa functioneaza.

Multumesc pt ajutor

Scrie răspuns