diferenta curs valutar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mahuta
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 01, 2008 12:00 am

Re: diferenta curs valutar

#16 Mesaj de mahuta »

Buna seara,

acum am acest caz:
Client facturat in euro in luna 06. Se reevalueaza la 30.06. In luna 07 clientul plateste valoarea in Ron a acelei facturi si indiferent cum inregistrez plata si la ce curs..nu mi se inchide situatia clientului, iar daca o reglez prin nota contabila nu-mi mai face reevaluarea la 31.07, din nou imi spune ca soldul neachitat nu e egal cu...

Cum trebuie procedat corect cu acesti clienti pt a se inchide corect fisa lor in ron si euro precum si programul sa faca reevaluarea corect?

Multumesc anticipat

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferenta curs valutar

#17 Mesaj de eugen01 »


mahuta
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 01, 2008 12:00 am

Re: diferenta curs valutar

#18 Mesaj de mahuta »

Multumesc,

dar nu ma ajuta cu nimic...am incercat si cu 581 si tot nimic.
poate daca sunt mai concret reusiti sa ma "luminati"
Factura in euro inreg in 22.06 - 136.40 eur - 581.55 ron
Reevaluare la 30.06 - 136.40 euro * 4.2341 - 577.53 ron
Situatie Clienti Lei - Neachitat final 577.53 ron si Neachitat la zi minus 585.57 ?! - de ce imi pune acest minus la neachitat la zi?
Situatie clienti euro - Neachitat final 136.40 eur si Neachitat la zi minus 138.30 euro ?! - de ce imi pune acest minus la neachitat la zi?
Asta inainte de incasare in iulie si inainte de reevaluare 31.07
Se incaseaza in ron in 14.07 581.55 ron.
Indiferent cum as inregistra incasarea apare o problema:
- ori in fisa client -lei si euro este ok - dar nu-mi face reevaluarea automat la acest client...si la fel imi va spune la fiecare reevaluare de-acum incolo...daca o las asa
- ori in fisa client- lei si euro ramane sold cu minus..si-mi face reevaluarea corect...dar fisa clientului ramane nerezolvata

Poate pt unii cu experienta in aceste siretlicuri ale Saga este o prostie aceasta problema..dar chiar nu iese de nici o culoare sa multumesc si fisa clientului si reevaluarea sa se faca automat,.

Imi cer scuze pt insistenta si multumesc pt rabdarea unui eventual raspuns

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferenta curs valutar

#19 Mesaj de eugen01 »

mahuta scrie:Situatie Clienti Lei - Neachitat final 577.53 ron si Neachitat la zi minus 585.57 ?! - de ce imi pune acest minus la neachitat la zi? Situatie clienti euro - Neachitat final 136.40 eur si Neachitat la zi minus 138.30 euro ?! - de ce imi pune acest minus la neachitat la zi?
1.Parerea mea este ca aveti emisa o factura de stornare cu aceasta valoare de 138.30 eur (585.57 ron).Aceasta factura de stornare ar trebui asociata cu factura initiala (o factura de stornare musai sa se refere la o factura anterioara).Pentru Stornare urmariti Tutorialul.
2.Nu e cazul sa apelam la contul 581.Se poate folosi ecranul de Jurnal de Banca (ron).

mahuta
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 01, 2008 12:00 am

Re: diferenta curs valutar

#20 Mesaj de mahuta »

Este singura factura emisa catre acest client. Eu ma gandeam la faptul ca poate din cauza ca am inregistrat deja incasarea si am sters-o si in fereastra de clienti raman aceste repercursiuni...din pacate nu e primul la care mi se intampla.

Nu mai pot sterge factura fiind cu luna a-6- a nu mai vreau sa modific sa nu se modifice altele...cu bilantul depus..
Acum daca inregistrez incasarea imi adauga la acel minus inca o data valoarea incasata....in fisa imi apare sold 0 dar in ecranul de clienti imi apare -1167

Dar tot nu stiu cum sa rezolv cele 2 probleme(fisa client + reevaluarea automata) in astfel de situatii...

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferenta curs valutar

#21 Mesaj de balazse »

Ai doua posibilitati:
1. devalidezi factura;
2. trimiti baza de date celor de la Saga.

mahuta
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 01, 2008 12:00 am

Re: diferenta curs valutar

#22 Mesaj de mahuta »

Ok, am devalidat factura
acum am in sold de incasat 577.53 ron si 136.40 eur - soldurile corespund la neachitat total cu la zi

Spuneti-mi cum sa fac inregistrarea corect avand in vedere ca am incasat 581.55 ron? in asa fel incat sa-mi iasa din prima :-) ca daca o sterg iarasi va aparea cu minus in sit clienti si sa mi se inchida si valoarea in euro si sa accepte si reevaluarea...

Multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferenta curs valutar

#23 Mesaj de eugen01 »

Avem luna inchisa (luna in care s-a primit factura)? Am inteles ca factura este intr-o luna si incasarea in alta luna.
(Asa ...pentru linistea mea va rog sa mergeti in AdministrareBD>Verificare date si sa click-aiti etichetele de acolo, pe rand)

mahuta
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 01, 2008 12:00 am

Re: diferenta curs valutar

#24 Mesaj de mahuta »

Da - este iunie si e inchisa
Am verificat in baza de date toate sunt ok mai putin niste obiecte de inventar care nu apar in stocuri dar irelevant pt aceasta problema...

Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferenta curs valutar

#25 Mesaj de balazse »

Mergi la "administrare" -> "configurare societati" -> "conturi automate" -> "deconturi - valuta 3" treci "581".
Mergi la "operatii" -> "jurnal de banca" (atentie nu in valuta) -> adaugi data incasarii si faci urmatoarele:
ext.__5121__581__581,50__la explicatii treci incasare 136,40 eur de la X.
Mergi la "operatii" -> "deconturi-valuta" -> adaugi data incasarii si faci urmatoarele:
ext.__581__4111__136,40__eur__cursul (se completeaza automat)_suma (se completeaza automat)_apesi pe facturi si alegi factura, pana la urma faci o incasare normala cum ar fi prin 5124.
Tot aici vezi ce diferenta de curs valuta ai si adaugi o inregistrare in plus in asa fel incat ce iti iese in "deconturi-valuta" sa fie 581,50 lei.

Sper ca te-am lamurit, desi din link-ul mentionat de EugeN01 reiese cele mentionate mai sus.
Daca vrei alta solutie, distractie placuta prin cautarea acesteia. :D

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferenta curs valutar

#26 Mesaj de eugen01 »

(Presupun ca s-a dat si reevaluare).
Mergem in Jurnal de banca , selectam analiticul ( daca il avem definit) si in ecran stanga trecem data Validam.In ecran dreapta, Adaug> numar Doc:
pentru încasare clienţi
În cont credit introduceţi contul 4111 şi apăsaţi ENTER.
ATENŢIE! Nu introduceţi 411, sinteticul de grad 1. Contul pentru clienţi de încasat este obligatoriu 4111, sinteticul de grad 2.
Veţi fi avertizaţi asupra faptului că acel cont (401/4111) are analitice. Apăsaţi Ok să vă dispară mesajul de avertizare legat de analitice şi completaţi suma achitată/încasată.
Imediat după introducerea sumei, apăsaţi butonul Facturi care apare în coloana cu acelaşi nume.
Vă va apare un ecran, de unde puteţi alege furnizorul/clientul şi facturile, validate, aferente acestuia.
Dacă suma încasată/achitată acoperă una sau mai multe din facturi, integral puteţi bifa rubrica integral, iar dacă acoperă doar parţial, puteţi completa suma operată/factură în coloana Achitat şi programul vă va recalcula restul de plată pe factură.
(Manula Saga)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferenta curs valutar

#27 Mesaj de balazse »

De altfel EugeN01 are dreptate cand te intreaba daca este luna iunie inchisa, deoarece sunt utilizatori care nu au invedere inregistrarea cronologica si astfel apar erori.
La valuta (asa cum am fost invatati de profesoara de contabilitate) trebuie lucrat step-by-step.

mahuta
Mesaje: 37
Membru din: Vin Aug 01, 2008 12:00 am

Re: diferenta curs valutar

#28 Mesaj de mahuta »

Multumesc, a functionat :D ,

inca odata imi cer scuze ca v-am deranjat cu ceva ce s-a mai discutat....si nu m-am descurcat...

Un weekend placut!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferenta curs valutar

#29 Mesaj de balazse »

Cu placere si alta data, ma bucur ca ai reusit.
Nu ne-ai deranjat, doar ca n-am inteles ce nu a fost clar in celalalt topic.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: diferenta curs valutar

#30 Mesaj de eugen01 »

B>
Poate ma insel, dar am impresia , ca dupa devalidarea facturii, trebuie mers in Inchidere Luna>Calcul Diferente Curs > Actualizare Date (ca sa se "stearga factura") revenim, Validam factura, revenim in inchidere luna etc...
M>
Pana la urma cum ati ales ? Varianta de mana (581) sau varianta prin Ecran JB ron?

Scrie răspuns