SOLICITARE AJUTOR - TRANSFERURI INTRE GESTIUNI

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
surdue
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

SOLICITARE AJUTOR - TRANSFERURI INTRE GESTIUNI

#1 Mesaj de surdue »

Lucrez cu doua gestiuni cantitativ-valorice: una en-gross (depozit) si una cu amamuntul (magazin).
Gestiunea depozit trebuie sa o tinem la pret de intrare iar gestiunea magazin la pret de iesire cu TVA.
Frecvent este nevoie sa facem trensferuri din gestiunea depozit in gestiunea magazin. La transfer, se transfera din gestiuea depozit produsele la pret lor de intrare, in gestiunea magazin.
Cum as putea sa procedez pentru a transfera in gestiunea magazin la pret de vanzare?
Credeti ca nu am definit bine parametrii gestiunilor?

Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Transferul în astfel de cazuri se face prin avize operate ca:
- ieşiri la gestiunea depozit
- intrări la gestiunea magazin
Se crează un client şi un furnizor - ambii fictivi - cărora li se ataşează cont analitic 482.
Din depozit se face ieşire pe aviz către acel client, iar la magazin se va face intrare de la acel furnizor întocmindu-se astfel şi NIR cu preţ de vânzare.
Funcţia de Transfer de la operaţii funcţionează doar între gestiuni evaluate similar - cantitativ-valoric şi la preţ de achiziţie şi nu funcţionează pentru transfer de la depozi la magazin.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

surdue
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 23, 2007 1:00 am

#3 Mesaj de surdue »

Insa in momentul in care fac intrari de produse in magazin, in situatia stocurilor la magazin imi apar produsele la preturi de intrare chiar daca definesc preturile de vanzare. As dori sa tin gestiunea magazin la pret de vanzare. Credeti ca nu am definit bine gestiunile?

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Ai procedat corect. Este o problema a programului, semnalata si de mine. Ar fi ok daca in cazul gestiunii cu amanuntul toate situatiile (fise articole, situatie stocuri, etc.) privind stocurile sa fie afisate in pret de vinzare si nicidecum in pret de achizitie.
Deocamdata pretul de vinzare poate fi vizualizat numai in NIR si in Articole.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

creta
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de creta »

eu am o alta situatie
achizitionez marfuri ex anvelope, pt vinzare si la un moment dat admin vrea sa schimbe anvelopele masinii de serviciu. nu reusesc sa fac transferul de la 371 la 3024. cum pot sa procedez?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

În astfel de cazuri trebuie să ai 2 articole distincte:
1.articol - Cauciuc - tip articol = marfă
2.articol - Cauciuc ps - tip articol - piese de schimb

În operaţii transferuri faci un transfer cu schimbare de tip stoc chiar dacă gestiunea predătoare=gestiunea primitoare
Se va genera articol contabil 3024=371.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

creta
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de creta »

Multumesc, o sa incerc

creta
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#8 Mesaj de creta »

este ok

cretuc97
Mesaje: 57
Membru din: Vin Iun 15, 2007 12:00 am

#9 Mesaj de cretuc97 »

in cazul a doua gestiuni global-valorice, este corect transferul marfurilor intre ele pe baza de aviz la pret de vanzare cu tva, gestiunea primitoare neintocmind nir si vanzand marfa pe baza de factura?
cum se inregistreaza avizele? ca iesiri (respectiv intrari) de tip aviz? :?:

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#10 Mesaj de tomac »

1.Nu.
2.În Saga cea mai simplă modalitate în acest caz, dacă nu faci NIR sau Aviz cu ajutorul programului, este să înregistrezi în articole contabile astfel:

Notăm analitic 1 gestiunea care primeşte şi 2 cea care predă

371.1=371.2 c/v marfă în preţ de vânzare transferată
4428.2=4428.1 - tva neexigibil aferent marfă transferată
378.2=378.1 - adaos la marfa transferată

Din păcate, în Saga, între 2 gestiuni global valorice, nu funcţionează acum introducerea unuei ieşiri pe aviz şi operarea unui aviz la intrări de la un client cu cont 482 şi furnizor cu cont 482. Totuşi mai există o variantă de lucru, cea în care se crează numai un furnizor, la care se va ataşa contul 482 şi se va opera numai prin intrări astfel:

Notăm analitic 1 gestiunea care primeşte şi 2 cea care predă. Predăm 1 buc.marfă cu 4500 lei preţ achiziţie fără TVA şi 6000 lei preţ vânzare cu amănuntul (TVA inclus)
1.se adaugă un aviz în intrări, unde se va opera astfel:
Se apasă şi butonul >> pentru a extinde ecranul de detalii a intrării:
Cantitate: -1
TVA: 0
Preţ achiziţie: 4500 lei
Valoare şi Total: -4500 lei
Cont: 371.2
Preţ vânzare: 6000 lei
TVA vânzare: 19
Articolele contabile vor fi:
371.2 = 482 -4500
371.2 =% -1500
............378.2 -542,02
............4428.2 -957,98

2.Se adaugă un aviz de data aceasta cu aceleasi date ca cele de la precedentul dar cu contul 371.1 în loc de 371.2 şi cu cantitate pozitivă în aşa fel încât vom avea valori pozitive.
Articolele contabile vor fi:
371.1 = 482 4500
371.1 =% 1500
............378.1 542,02
............4428.1 957,98
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cretuc97
Mesaje: 57
Membru din: Vin Iun 15, 2007 12:00 am

#11 Mesaj de cretuc97 »

multumesc
mai am o mica problema...... cred ca nu m-am informat destul...
am doua gestiuni global alorice, am definit gestiunile si conturile cu analitice pt ele, am bifat "evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte", introduc intrarile cu mentionarea gestiunii dar nu-mi lucreaza cu analitice...

cretuc97
Mesaje: 57
Membru din: Vin Iun 15, 2007 12:00 am

#12 Mesaj de cretuc97 »

si inca ceva........ :?
pe avizele de transfer de la o gestiune la alta am doar preturile de vanzare, ambele gestiuni global-valorice mergand pe aceleasi preturi. E corect sa nu se poata evidentia adaosul la gestiunea a doua (care primeste marfa)?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#13 Mesaj de tomac »

cretuc97 scrie:mai am o mica problema...... cred ca nu m-am informat destul...
am doua gestiuni global alorice, am definit gestiunile si conturile cu analitice pt ele, am bifat "evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte", introduc intrarile cu mentionarea gestiunii dar nu-mi lucreaza cu analitice...
Nu sunt sigur că am înţeles corect.
Dacă lucrezi cu SAGA şi ai activată şi partea de stocuri (în meniul Fişiere opţiunile Gestiuni şi Gestiuni cantitativ-valorice) şi dacă la această firmă nu ai nevoie să ţii evidenţă cantitativ-valorică la bunuri de natura stocurilor, atunci poţi dezactiva partea de stocuri a programului, din Administrare - Configurare societăţi, pagina setări diverse - bifezi opţiunea Dezactivează ecranele de stocuri pentru această societate.
Gestiunile global-valorice se definesc în Fişiere - Gestiuni global-valorice şi tot acolo se stabileşte analiticul pentru fiecare.
La intrări, dacă ai partea de stocuri activată, la tip articol trebuie să alegi "Nedefinit" - aşa nu ţi se va cere gestiunea - iar la cont vei introduce analiticul contului 371 corespunzător gestiunii în care intră marfa.
Dacă dezactivezi ecranele de stocuri sau dacă nu ai activată partea de stocuri, la intrări e simplu, nu mai ai treabă cu tipurile de articole şi când operezi intrarea vei introduce contul analitic al lui 371 în acel ecran.

2.Legat de preţul de vânzare pe avize: în Saga trebuie să operezi avizul ca şi când l-ai primi în preţ de achiziţie. Asta pentru că îţi va influenţa gescărcarea de gestiune întrucât programul o face pentru fiecare analitic în parte. În cazul în care lucrezi numai cu preţul de vânzare în avizele pe care le introduci în Saga, ar fi bine să verifici descărcarea de gestiune la finele trimestrului şi să faci manual corecţiile de rigoare.
Ar fi o metodă, cea de a opera pe un preţ de achiziţie mai mic exact cu un adaos mediu stabilit pe total gestiuni.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cretuc97
Mesaje: 57
Membru din: Vin Iun 15, 2007 12:00 am

#14 Mesaj de cretuc97 »

multumesc mult pt explicatii

e vorba despre o firma care are doua gestiuni global valorice, si se ocupa cu vanzare si reparatii.

am definit gestiunile, am lasat active ecranele de stocuri pt ca am nevoie sa operez distinct vanzarea de marfa (707) si serviciile vandute (704)

gestiunea 1 lucreaza ca un magazin cu amanuntul care are si service. Primeste marfa si intocmeste niruri. De aici pleaca marfa pe baza de aviz catre gestiunea 2, dar in avize am doar cantitatea si pretul de vanzare. Ambele gestiuni merg pe aceleasi preturi de vanzare. Normal mi s-ar parea ca in aviz sa fie trecut si pretul de achizitie, pt a se putea vedea adaosul si tva-ul, dar pana acum asa s-a lucrat. Gestiunea 2 primeste avizul, nu face nir, si vinde pe baza de factura, bon fiscal.

cand introduc intrarile, imi apare gestiunea 1, definesc tipul (marfa, servicii) dar imi apare contul 371 fara analitice, desi am gestiunile definite... asta probabil din cauza ecranelor de stocuri

ma intereseaza sa aflu exact stocul de marfa din fiecare magazin

si cum aflu coeficientul mediu de adaos pt a putea opera avizele folosindu-l...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#15 Mesaj de tomac »

Pentru gestiuni global valorice la tip articol nu selecta mărfuri. Selectează Nedefinit - aşa vei putea introduce analiticul care te interesează.
Determinarea adaosului mediu, calculul K îl găseşti explicat în help la Configurare - Configurare societăţi, detalii - Informaţii generale
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns