contract de mandat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
fustost32
Mesaje: 27
Membru din: Vin Ian 27, 2012 1:36 pm

contract de mandat

#1 Mesaj de fustost32 »

Buna ziua colegi!Am si eu o intrebare- incepand cu luna iulie am un "salariat cu contract de mandat"(lucreaza 1 ora pe zi),va rog sa ma ajutati cum trebuie introdus la "salariati".Va multumesc mult

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 167
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: contract de mandat

#2 Mesaj de chirigiui509 »

https://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?t=52526

fustost32
Mesaje: 27
Membru din: Vin Ian 27, 2012 1:36 pm

Re: contract de mandat

#3 Mesaj de fustost32 »

Multumesc,asa am introdus si eu,dar asa se retine CAS si CASS ,impozit si din sumele ce se cuvin cf.contractului de mandat se retine doar impozit,nu?????(este vorba de presedintele unei Coop.mestesugaresti) Oare gresesc undeva???

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 167
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: contract de mandat

#4 Mesaj de chirigiui509 »

Aplicația SAGA calculează corect accesoriile contractului de mandat.
Când vă referiți la "specificul" mandantului, acela de cooperativă, probabil aveți in vedere prevederile L.1/2005 vs. L.53/2003 (...).
În cazul contractelor de mandat, sediul materiei izvorăște din conținutul art.2009 ș.u. Cod civil. Analiza și interpretarea fiscală, indiferent de calitatea mandantului, trebuie privită prin raportare la Codul fiscal.
Consider utile și vă recomand să parcurgeți articolele publicate aici https://www.avocatnet.ro/t11467/impozit-contract-de-mandat.html
Succes!

fustost32
Mesaje: 27
Membru din: Vin Ian 27, 2012 1:36 pm

Re: contract de mandat

#5 Mesaj de fustost32 »

Va multumesc mult,weekend placut!!!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contract de mandat

#6 Mesaj de tobosv790 »

Bună ziua. Dacă întocmesc un contract de mandat pentru 1500 lei/lună, 4 ore pe zi trebuie calculate și plătite contribuțiile ca pentru 3000 lei/lună ca în cazul salariului minim? Mulțumesc.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 167
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: contract de mandat

#7 Mesaj de chirigiui509 »

Cu privire la tratamentul fiscal aplicabil contractului de mandat, sediul materiei izvorăște din textul Codului fiscal, așa cum sumar am prezentat mai jos:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/Cod_fiscal_norme_2023.htm#A51
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/Cod_fiscal_norme_2023.htm#A76
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/Cod_fiscal_norme_2023.htm#A146

Cu privire la obligațiile declarative, reluați textul art.91^(4) Cod de procedură fiscală coroborat cu OPANAF 1699/2021.
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/cod_procedura/Cod_Procedura_Fiscala_cu_norme_2016.htm#__RefHeading__3335_1651101228
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/OPANAF_1699_2021.pdf

Cu privire la contractul de mandat, consider că este inadecvată asocierea valorică de durata zilnică a prestației. Interpretarea juridică a contractului de mandat este specifică, bine definită, iar în cazul dumneavoastră ne găsim (cred) în situația "mandatului special" care, în toate cazurile, trebuie să fie expres. Consider că prevederile art. 2013 alin.(1) teza finală NCC potrivit cărora primirea (acceptarea) mandatului poate fi tacită atunci când rezultă din executarea lui din partea mandatarului nu vă sunt aplicabile întrucât, cel mai probabil, vizați și condiții/criterii/ținte de rezultat (conform planificării [...] și în limitele unui buget). Astfel, funcția de administrare a entității juridice se exercită în baza unui contract, care trebuie încheiat în formă scrisă "ad validitatem".

Răspunsul scurt ar fi că în oricare situație, "raționamentul profesional" ar trebui să se bazeze că aceste tipuri de venituri sunt asociate celor salariale.
De altfel, aveți posibilitatea de a deschide o partidă distinctă în SAGA, restaurați acolo informațiile (arhiva) societății curente și simulați "ce se întâmplă dacă". Într-un răspuns anterior vă spuneam că SAGA calculează corect accesoriile contractului de mandat.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contract de mandat

#8 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc!

roncovf
Mesaje: 1192
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: contract de mandat

#9 Mesaj de roncovf »

Salut, tobosv790, după ce îți trece amețeala de la răspunsul precedent, te rog sa-m spui și mie ce trebuie platit la contractul ăla

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contract de mandat

#10 Mesaj de tobosv790 »

Ok. Dar nu m-am dumirit nici eu 100%. Cert este că se calculează toate contribuțiile ca la un CIM. Nu sunt lămurit dacă se calculează la 3000 lei chiar dacă e făcut pentru 1500 (de exemplu) ca în cazul contractelor part-time. Dar o să fac o simulare pe o firmă de TEST și văd cum face SAGA..
Bănuiesc că nu se raportează in Revisal nefiind un contract de muncă ci, practic, un contract civil.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contract de mandat

#11 Mesaj de tobosv790 »

@roncovf am facut o simulare. Am introdus pe o firma fictiva pe la salariati un mandatar/salariat cu 4 ore pe zi 1500/luna. Am ales la detalii "director cu contract de mandat". Am constatat ca programul calculeaza identic ca la un part-time. Inclusiv obligatiile pe care la plateste angajatorul. Si la note contabile a folosit 421 nu 401. Probabil nu am facut bine. Ti-as fi recunoscator daca ai veni cu o sugestie constructiva, explicata SIMPLU. Multumesc!
PS: Altfel nu inteleg utilitatea contractului de mandat fata de CIM...
PSS:Am primit urmatorul raspuns de la firma:
"Buna ziua,
Accesati ecranul fisiere, salariati si adaugati acel contract pe tip “alte categorii”. Ulterior selectati subcategoria aferenta accesand fisiere, salariati detalii si in final adaugati statul de salarii."
DECI, am refacut simularea de mai sus si am constatat ca NU imi calculeaza CAS si CASS suplimentar ca la part-time si in loc de 421 foloseste 401.
SE MERITA. Deasemenea dupa ce am "googaaalit" am aflat si ca contractul respectiv NU se declara in Revisal.

Avatar utilizator
chirigiui509
Mesaje: 167
Membru din: Mar Iun 06, 2017 11:16 pm
Localitate: Petrosani
Contact:

Re: contract de mandat

#12 Mesaj de chirigiui509 »

Critica disocierilor consacrate între contractul individul de muncă și contractul de mandat poziționează analiza într-o perspectivă complexă dar nu complicată.
Să parcurgem pe rând cele 3 (probabil mai multe) dimensiuni semnificative în această materie.

Perspectiva fiscală și obligațiile declarative pendinte
- în cazul CIM vom avea CAS=25%, CASS=10%, impozit=10%, CAM=2,25%, se declară în REVISAL;
- în cazul CM vom avea CAS=25%, CASS=10%, impozit=10%, CAM=2,25%, nu se înregistrează în REVISAL;
- în ambele cazuri, execuția contractului se declară în D112 (cu recurență lunară).
Observăm așadar că veniturile generate/obținute din cele două tipuri de contracte nu sunt diferit impozitate. Am arătat mai sus unde se găsește sediul materiei dar, explicația simplă, ușor de înțeles, indicată deja în răspunsurile precedente, este că veniturile din contractele de mandat sunt asimilate veniturilor salariale (...reglementare fiscală).
O primă concluzie ar fi că nu pot fi realizate optimizări fiscale pe seama veniturilor din contractele de mandat și că SAGA calculează corect.

Perspectiva juridică
Analiza critică a diferențelor între cele două tipuri de contracte rezultă din textele de lege care le consacră.
Contractul individual de muncă este subsumat legislației muncii, extrem de stufoase, cu foarte multe condiționalități, dezvoltată pe premisa că relațiile de muncă nu au caracter sinalagmatic și, nu în ultimul rând, cu extrem de multe "obligații de-a face" (condică de prezență, pontaj, REVISAL, termene de ...).
Contractul de mandat este reglementat de Codul civil. Mandatul poate înceta fără "cercetare prealabilă", reevaluare sau preaviz. Părțile nu pot face protest (dacă prin contract nu s-a stipulat contrariul) iar temeiurile pot fi obiective și măsurabile.
Din economia textelor actelor constitutive pentru entitățile juridice cu forme simple de organizare deducem existența unui contract de mandat izvorât din numirea administratorilor. Acest temei se poate dovedi a fi un instrument util inclusiv în cazul micro-întreprinderilor care, pentru a păstra condiția de 1% nu au reușit să declare în REVISAL, minim o angajare în termenul de 30 de zile. În acest caz se poate face apel la existența contractului de mandat care exista (deja) și care poate fi probat atât prin actul constitutiv (loc în care administratorul este notat) cât și prin acceptul mandatarului de a depune specimenul de semnătură. Chiar dacă din cele două documente nu rezultă clar dacă mandatul s-a încheiat cu titlu oneros sau neoneros, nu înseamnă că administratorul nu poate fi plătit.
Contractul individual de muncă se întocmește de regulă pe perioadă nedeterminată (situațiile de limitare a duratei constituind excepții) în vreme ce contractul de mandat are o durată limitată (3 ani dacă părțile nu convin asupra unui alt termen).

Execuția contractului și obligațiile bilaterale
În oricare din cele două situații există un raport de prepușenie potrivit căruia în cazul în care prepusul cauzează un prejudiciu, comitentul poate fi răspunzător pentru fapta acestuia și poate fi obligat să plătească despăgubiri. Cu toate acestea, comitentul are dreptul de regres împotriva prepusului, adică dreptul de a recupera de la acesta despăgubirile efectiv plătite. Prepusul se poate apăra împotriva acțiunii în regres a comitentului dovedind fapta proprie a acestuia, faptă care ar fi determinat total sau parțial producerea prejudiciului. Apărările însă se administrează diferit raportat la cele două tipuri de contracte iar în anumite situații comitentul (angajatorul din perspectiva Codului muncii) poate avea obligații suplimentare.

Diferențele consacrate între cele două tipuri de contracte sunt evidente iar în multe din situații nuanțele sunt mult mai subtile. Personal nu știu să fi existat un caz în care CEO-ul unei companii să fie "angajat" în baza unui contract individual de muncă.

Câteva concluzii
- tratamentul fiscal al veniturilor rezultate din execuția celor două tipuri de contracte este simetric;
- modalitatea de execuție a celor două tipuri de contracte este mult diferită și baleiază între rigoarea impusă de legislația muncii și suplețea contractului de mandat reglementat bilateral;
- în vreme ce contractele individuale de muncă sunt subsumate unei legislații ce are ca obiectiv protecția socială ca măsură a contrabalansării raporturilor de subordonare între angajat și angajator, contractele de mandat sunt reglementate de criterii obiective, măsurabile, "reci" și care, în esență, transpar obligația de-a face;
- alegerea tipului de contract trebuie să fie adecvată naturii activității desfășurate iar determinarea și reprezentarea nevoilor ambelor părți trebuie făcută cu diligență și senioritate.

Subiectul este mult mai amplu și poate merită ca dezbaterea să fie continuată într-o perspectivă multidisciplinară (fiscală, juridică, managerială, ...poate și de alt tip). Personal aș fi încântat să citesc și alte puncte de vedere, poate diferite, pe baza cărora să pot avea o perspectivă mult mai amplă cu privire la tema în discuție. De acord însă că forumul este unul al utilizatorilor SAGA, această mare familie de profesioniști, dar pentru că în "micul business" contabilul este "omul orchestră" am considerat utilă extinderea răspunsului.

Succes!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contract de mandat

#13 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc

roncovf
Mesaje: 1192
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: contract de mandat

#14 Mesaj de roncovf »

tobosv
Pai utilitatea este ca nu platesti contributiile la norma intreaga ci la suma de pe contract. Apoi daca suma este egala cu un salariu minim pe economie in plata se considera ca ai norma intreaga pentru impozitarea ca microintreprindere. Nu ai treaba cu ITM, cu pontaje, cu Revisal, program de lucru, cu libere, cu medicina muncii si alte de-astea.
Contributiile sunt la fel, cu diferenta ca aici nu beneficiaza de deducere personala.
Acuma, na, trebuie si sa se potriveasca activitatea, nu poti angaja femeie de serviciu cu contract de mandat.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: contract de mandat

#15 Mesaj de tobosv790 »

@roncovf ai vreun model de contract de mandat. Trimite-mi si mie , te rog. Vreau sa ii fac sotiei pentru 2 ore/zi ca(,) contabil la una din firme ca sa-i mearga stagiul de cotizare si asigurarea medicala. De cand s-au reintrodus iar contributiile la salariul minim a trebuit sa iasa. Multumesc!

Scrie răspuns