Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
neaguf893
Mesaje: 62
Membru din: Joi Aug 12, 2010 12:00 am

Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#1 Mesaj de neaguf893 »

Cum se in registreaza in SAGA un bon de carburanti conform modificarilor de la 1 iulie 2012 ?
TVA-ul 50% -N, dar cheltuielile deductibile limitate 50% , cum se procedeaza ?

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#2 Mesaj de davidb107 »

Adaugi (daca nu ai) in planul de conturi doua ct: contul 3022.2 comb. ned. 50, contul 6022.2 chelt. cu comb. ned. 50.
Apoi la tipuri creezi tipul Comb. ned. 50, la cont articol si cont cheltuieli treci conturile de mai sus.
Creezi articolul Comb. Ned. 50 , trecand la tip tipul nou creat.
Cand introduci datele de pe bon, alegi tipul si articolul de mai sus, nu uiti sa bifezi si la TVA N50, iar programul va stii ce sa faca mai departe.
Va face nota 3022.2=4426 pentru jumatate din TVA.
Va inchide 3022.2 prin contul distinct 6022.2, pe care in registrul fiscal il vei trece intotdeauna la nedeductibil.
Pentru cheltuilei cu intretinerea, reparatiile, vei crea de asemenea cont distinct etc.
Scuze ca am explicat babeste, sper sa foloseasca cuiva.

tatum
Mesaje: 464
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#3 Mesaj de tatum »

Si in cazul in care , de la inceputul anului , s-a utilizat 6022 fara analitic, ar trebui acum sa creez 2 analitice (analitic.1 pentru per. 01.01-30.06 si analitic.2 pentru per. 01.07-31.12? La fel si pentru impozit auto, reparatii, asigurari casco ... trebuie facute analitice distincte pentru cele 2 perioade ?
Personal , nu cred ca e nevoie, dar trebuie stiut foarte bine ce a fost in sinteticul respectivelor conturi pana la 30 iunie si dupa aceea .

mileam939
Mesaje: 10
Membru din: Mie Ian 07, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#4 Mesaj de mileam939 »

Buna, am incercat sa urmez pasii explicati de "davidb 107" dar m-am impotmolit la partea asta,
"Apoi la tipuri creezi tipul Comb. ned. 50, la cont articol si cont cheltuieli treci conturile de mai sus.Creezi articolul Comb. Ned. 50 , trecand la tip tipul nou creat."
Unde anume la tipuri creezi sau cum anume se creeaza ca eu nu am reusit sa ma dumiresc.
Multumesc anticipat pentru ajutor.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#5 Mesaj de avramg »

nu se deschide nici-un analitic la 6022...introduci bonul fiscal prin intrari si selectezi tva deductibil 50%...saga face totul si daca o sa ai curiozitatea sa mergi pina la luna septembrie si intri pe registrul de evidenta fiscala o sa vezi ca iti trece pe nedeductibil suma corecta
Acelasi lucru l-am verificat cu reparatiile(ct 611), cu dobanzile la leasing(ct666) cu asigurarile(CT 623) etc

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#6 Mesaj de avramg »

rectific contul 613 la asigurari.
Am facut o simulare cu toate aceste cheltuieli (inclusiv la facturile de asigurari care nu au tva dar am selectat deductibil 50%) si in registrul de evidenta fiscala din septembrie sceste cheltuieli au fost corect trecute ca deductibile si nedeductibile.Mentionez ca nu am deschis niciun analitic.Daca nu ma credeti faceti o simulare si o sa va convingeti.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#7 Mesaj de balteanuc692 »

Se poate si fara analitice, SAGA face corect.
Dar peste 2 ani nu mai stii ce si cum si de unde... Daca vreti sa stiti exact cand si ce si cum ati dedus si ce nu, e indicat prin analitice (indicat pentru cei mai tipicari).

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#8 Mesaj de avramg »

nu ai dreptate...la luna septembrie cind fac registrul de evidenta fiscala listez si toate conturile care au cheltuieli nedeductibile le marchez pe cele care sunt nedeductibile si le anexez la acesta...asa ca oricind am nevoie sa vad ce cheltuiei am nedeductibile peste un an doi merg la registrul de evidenta fiscala si ma uit pe fisa de cont de la 6022,611,666,613 etc.
Pentru TVA NEDEDUCTIBIL SAU DEDUCTIBIL 50% in jurnalul de cumparari notez pe margine care facturi sunt nedeductibile integral(N) SI CARE SUNT CU 50%(N 50%) in asa fel incit tva-ul din jurnal minus tva-ul nedeductibil din luna respectiva sa fie egal cu TVA-ul deductibil din decont rindul 28. In acest fel la un control o sa pot explica cum am ajuns la suma trecuta in rindul 28 din decont

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#9 Mesaj de balteanuc692 »

N-am zis ca nu e corect cum face SAGA, ba din contra. Acum fiecare isi organizeaza munca cum stie el mai bine pentru a sti in orice moment ce a facut.

szekelye
Mesaje: 2
Membru din: Mar Ian 06, 2009 12:00 am

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#10 Mesaj de szekelye »

buna ziua, referitor la cheltuielile efectuate cu masinile, cand acestea nu sunt utilizate exclusiv pt afacere, cele din cont 471 cu ch.cu rca, casco, etc...cum facem ca programul sa puna 50% din acestea pe cheltuieli nedeductibile?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#11 Mesaj de paturcai »

Le adaugati in INTRARI ca pe o factura (aveti un document de instiintare privind sumele de plata), la TVA treceti ZERO, iar ca si furnizor creati un NENOMINALIZAT cu analiticul 401.00000 sau 401.99999 (pentru operativitate, ca sa-l gasiti repede fie la inceputul analiticelor lui 401 fie la sfarsitul lor).
In ecranul de jos la TVA treceti ZERO iar la contul contabil veti trece 471.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#12 Mesaj de promovest96 »

Deci, sa inteleg, daca toate masinile sunt utilizate numai in interesul activitatii, toate ch sunt deductibile ca si pana acum, atat combistibilul cat si celelalte cheltuieli?

Multumesc! :D

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#13 Mesaj de fagarasa176 »

Daca poti sa demonstrezi asta, da....
Spor la demonstrat
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#14 Mesaj de promovest96 »

Imi suflec manecile deja. :lol:

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Incepand cu 1 iulie, se limiteaza dreptul de deducere ??

#15 Mesaj de promovest96 »

Buna

Am o nelamurire, daca ma puteti ajuta, va rog.
O masina utilizata doar in scopul activit ec, e utilizata de agentul de vanzari intr-un weekend, in interes personal. BF de combustibil il deconteaza pe firma. Cum e cheltuiala si TVA-ul in acest caz, deductibil 50% sau integral nedeductibil?

Va multumesc!

Scrie răspuns