ACTIVITATE CLUB DE NOAPTE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
adriela11
Mesaje: 86
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

ACTIVITATE CLUB DE NOAPTE

#1 Mesaj de adriela11 »

Buna seara,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat : la un bar -club , intrarea in club este libera , trebuie evidentiate separt veniturile din vanzarea marfurilor pe timp de zi si separat ptr timpul de noapte? Firma are doar o singura activitate.


Multumesc frumos!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: ACTIVITATE CLUB DE NOAPTE

#2 Mesaj de gramac921 »

din normele metodologice de aplicare a art 18 din CF ar rezulta ca da , trebuie evidentiate veniturile de natura activitatilor de noapte ( baruri , cazino , discoteci , cluburi etc) .

"ART. 18

11. Intră sub incidenţa prevederilor art. 18 din Codul fiscal contribuabilii care desfăşoară activităţi de natura barurilor de noapte, cluburilor de noapte, discotecilor, cazinourilor sau pariurilor sportive, încadraţi potrivit dispoziţiilor legale în vigoare; aceştia trebuie să organizeze şi să conducă evidenţa contabilă pentru a se cunoaşte veniturile şi cheltuielile corespunzătoare acestor activităţi. La determinarea profitului aferent acestor activităţi se iau în calcul şi cheltuielile de conducere şi administrare şi alte cheltuieli comune ale contribuabilului, proporţional cu veniturile obţinute din aceste activităţi. În cazul în care impozitul pe profitul datorat este mai mic decât 5% din veniturile obţinute din aceste activităţi, contribuabilul este obligat la plata unui impozit de 5% din aceste venituri. Acesta se adaugă la valoarea impozitului pe profit aferent celorlalte activităţi, impozit calculat potrivit prevederilor titlului II din Codul fiscal. Veniturile care se iau în calcul pentru aplicarea cotei de 5% sunt veniturile aferente activităţilor respective, înregistrate în conformitate cu reglementările contabile
"

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: ACTIVITATE CLUB DE NOAPTE

#3 Mesaj de apetrem »

Toata activitatea barului intra sub aceleasi reguli.
Nu doar activitatea de "noapte".
Marian Apetre

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: ACTIVITATE CLUB DE NOAPTE

#4 Mesaj de gramac921 »

nu prea as fi de acord cu tine aptrem .
Daca de ex am o firma pe care am un bar de noapte si mai am si un magazin alimentar. Am activitate pe barul de noapte vreo 5 zile din luna si restul pe magazin .
Dupa normele nornele metodologice de mai sus 5% nu voi calcula la toate vanzarile mele ( 5 zile pe bar si 25 zile pe magazin ) .
Eu zic ca spiritul normelor e ca sa calculez cei 5% doar pt activitatea din barul de noapte.

Daca nu ar trebui evidentiate distinct veniturile din acitivitatea barului de noapte de ce era nevoie de precizarea asta din norme ?
"aceştia trebuie să organizeze şi să conducă evidenţa contabilă pentru a se cunoaşte veniturile şi cheltuielile corespunzătoare acestor activităţi."

ca doar fiecare stie ( banuiesc) ca daca are o firma ( orice firma) trebuie sa-si tine evidenta veniturilor si cheltuielilor :lol:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24193
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ACTIVITATE CLUB DE NOAPTE

#5 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea ar fi sa se scoate Z-ul la ora 12.00 (ma rog raportul care se poate scoate pentru a evidentia veniturile pana la acea ora) si la inchiderea barului, astfel ai o evidenta clara.

adriela11
Mesaje: 86
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Re: ACTIVITATE CLUB DE NOAPTE

#6 Mesaj de adriela11 »

Multumesc frumos pentru ajutor.
Sa inteleg ca pentru activitatea desfasurata in perioada noptii,chiar daca firma este in pierdere,pentru activitatea desfasurata noaptea va plati 5 % din veniturile obtinute in perioada de noapte ?



Multumesc.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: ACTIVITATE CLUB DE NOAPTE

#7 Mesaj de gramac921 »

adriela, din textul codului Fiscal urmator art 18.:
"În cazul în care impozitul pe profitul datorat este mai mic decât 5% din veniturile obţinute din aceste activităţi, contribuabilul este obligat la plata unui impozit de 5% din aceste venituri"
rezulta ca DA.

adriela11
Mesaje: 86
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Re: ACTIVITATE CLUB DE NOAPTE

#8 Mesaj de adriela11 »

Multumesc frumos .

bedregeanuo
Mesaje: 76
Membru din: Mar Oct 15, 2013 8:15 am

Re: ACTIVITATE CLUB DE NOAPTE

#9 Mesaj de bedregeanuo »

Legat de acest subiect:
"În cazul în care impozitul pe profitul datorat este mai mic decât 5% din veniturile obţinute din aceste activităţi, contribuabilul este obligat la plata unui impozit de 5% din aceste venituri"..

1. La ce nr. criteriu ar trebui specificat in D100 impozitul de 5% separat de cel 16 % fata de restul activitatilor desfasurate de societate?
2. In cazul in care imp pe profit este >5%, acesta trebuie declarat individual sau il cumulez cu imp. pe profit aferent celorlate activitati (nr crt. 2)
3. In situatia in care inregistrez imp pt bar si imp pt restul activitatilor trb sa folosesc note contabile diferite pt inreg celor 2 impozite?

Scrie răspuns