2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bogdanr479
Mesaje: 198
Membru din: Vin Oct 19, 2012 3:38 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

#1 Mesaj de bogdanr479 »

Buna!
Nu stiu daca ati intalnit asta,insa eu am intalnit:
Cei de la ITM spun ca un salariat poate fi angajat cu 2 ore/zi intr-o zi iar in alta zi poate sa aiba 8 ore/zi(depinde cate zile este nevoie sa lucreze atatea ore) iar apoi daca nu mai este de lucru atat de mult,sa fie repus la 2 ore/zi!Deacord,din moment ce nu are voie sa faca ore suplimentare!
Cum facem treaba asta in SAGA?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: 2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

#2 Mesaj de cernatv »

Iti place asa mult sa faci hartii?
Normal ce se poate, d.p.d.v. al ITM-ului, ce-i sa mai mai faci un act adititional de la 2 la 8 ore/zi pe data de 7 sept. si apoi altul de la 8 la 2 pe data de 9 sept. si sa le operezi in Revisal?
Dar in Saga (si 99.99% sigur ca nici prin alte aplicatii) nu ai cum sa faci astfel de jonglerii la calcul salarii.
Ajungi la calcul salar ad labam.

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: 2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

#3 Mesaj de pinteae »

In cazul tau, in CIM, la modul de repartizare a timpului de lucru, trebuie sa fie precizat "repartizare inegala" (conf. art. 113 alin (2) din Codul muncii). In acest caz trebuie sa fie stabilit un program de lucru zilnic.

bogdanr479
Mesaje: 198
Membru din: Vin Oct 19, 2012 3:38 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: 2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

#4 Mesaj de bogdanr479 »

Nu e o problema ca fac mai multe actele ,insa vroiam sa stiu cum faceti voi in situatia asta,ca sa fie in regula si in statul de plata(sa iti apara de cel putin doua ori) si la ITM.
Eu am gasit solutia in felul urmator: sa il scot(cu incetare activitate) si sa il reangajez.Alta solutie care sa fie ok si in statul de plata si la ITM nu am gasit,pentru ca cei de la ITM spun ca trebuie sa iti apara in statul de plata de fiecare data cand schimbi programul de lucru si sa fie si revisalul trimis la ITM cand ai schimbat programul si evident si salarul.
Daca voi aveti alta solutie,poate mai buna decat am gasit eu,atunci astept sa-mi scrieti solutiile voastre. :)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: 2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

#5 Mesaj de herganiec »

dar despre ce angajat e vorba ?
cel mai bine faci cum a zis pinteae. program de lucru inegal si nu mai conteazxa cate ore lucreaza pe zi ci doar pe luna. O zi poate sa lucreze 12 in alta 2 sau 5 dupa caz, si nu mai ai de facut acte aditionale.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

bogdanr479
Mesaje: 198
Membru din: Vin Oct 19, 2012 3:38 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: 2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

#6 Mesaj de bogdanr479 »

din pacate,cei de la ITM au spus ca cei care sunt angajati la 2 ore nu are voie sa faca ore suplimentare si deaceea trebuie schimbat programul de lucru si salarul.
de exemplu: angajatul ion este angajat cu contract de munca timp partial 2 ore pe zi,program inegal.dupa 10 zile,el trebuie sa stea la lucru peste cele doua ore ca sa termine treaba(ex. sa descarce o masina de lemne).In ziua respectiva trebuie trecut ca si timp de lucru la timp de lucru 6 ore/zi(sa zicem ca a stat 6 ore in loc de 2 ore,cu cat era el angajat initial).Intrebarea mea era cum facem trecerea sa fie buna atat in saga(sa apara timpul de lucru si salarul separat de angajearea initiala de 2 ore/zi si in declaratia 112 iti apare de doua ori sau de cate ori modifici) cat si in revisalul trimis la ITM(in cazul unui control,te gaseste ca angajatul este defapt la 6 ore/zi,in loc de doua ore/zi cat era angajat initial).Eu am gasit solutia de al reangaja cu contract de munca cu timp partial de 6 ore/zi,in loc de 2 ore/zi.
Daca era vorba doar sa modifici de la inceputul lunii,atunci nu era problema ca nu mai trebuia reangajat,insa fiind situatia asta,eu nu am gasit alta solutie.

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: 2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

#7 Mesaj de pinteae »

Art. 103 din Codul muncii
Salariatul cu fractiune de norma este salariatul al carui numar de ore normale de lucru, calculate saptamanal sau ca medie lunara, este inferior numarului de ore normale de lucru al unui salariat cu norma întreaga comparabil.

Se observa ca durata muncii salariatului cu fractiune de norma nu este raportata la durata zilnica, ci la durata muncii saptamanale sau lunare.
In concluzie, salariatul cu fractiune de norma trebuie sa nu atinga pragul celor 40 de ore pe saptamana sau de 170 de ore pe luna.
Articolul 103 nu fixează insa nicio limita minimă de timp (de pilda, 10 ore pe saptamana sau 40 de ore pe luna etc.). Ramane la latitudinea partilor sa stabileasca fractiunea de norma pentru care vor incheia contractul lor (1, 2, 4 sau 6 ore/zi ori pe saptamana sau ca medie lunara etc.). Desigur ca este posibil ca salariatul sa preteze munca numai intr-o singura zi a saptamanii ori a unei luni, de vreme ce legea are in vedere calculul saptamanal sau ca medie lunara a numarului de ore in care se prestează munca.

Art. 105 din Codul muncii
Contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (3), urmatoarele:
a)durata muncii si repartizarea programului de lucru;
b)conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
c)interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.

Durata muncii este necesar sa fie precizata in contract, avand in vedere ca tocmai aceasta clauza defineste contractul cu timp partial. Este vorba, asadar, de o durata mai redusa decat cea normala de lucru, adica sub 40 de ore pe saptamana si 170 de ore pe luna, ca medie. Teoretic, se poate merge pana la o ora pe saptamana sau chiar pe luna.
De aceea, este necesara inscrierea in contract a repartizarii programului de lucru avand in vedere ca durata redusa a muncii este diferita de programul normal de lucru al unitătii. Este posibil, dupa caz, ca munca sa se desfasoare zilnic (intr-un numar redus de ore fata de cel normal), saptamanal, intr-o zi sau mai multe, ori doar intr-o anumita zi sau saptamana a lunii.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: 2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

#8 Mesaj de herganiec »

.... in concluzie.. ITM-ul sa mai citesca si ei.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

bogdanr479
Mesaje: 198
Membru din: Vin Oct 19, 2012 3:38 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: 2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

#9 Mesaj de bogdanr479 »

asa este,ai dreptate....ei daca vor sa te amendeze pentru treaba asta,te amendeaza cu placere ca oricum nu avem ce sa le facem.

schneiderj
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 11, 2015 4:22 pm

Re: 2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

#10 Mesaj de schneiderj »

Buna ziua,

daca desfacem contractul individual de munca cu 8 ore, si reangajam cu 2 ore, in aceeasi luna, programul genereaza corect declaratia 112?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: 2 ore/zi si 8 ore/zi in aceeasi luna

#11 Mesaj de tomac »

Da.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns