Reglare facturi storno

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Reglare facturi storno

#1 Mesaj de alexandrub »

Buna ziua, va deranjez iarasi cu o intrebare. Am o factura de storno primita de la un furnizor cu data de 28 martie. Soldul la furnizor e zero, in concluzie, nu am putut regla regla factura de minus. Nemaifiind cu TVA la incasare, m-am gandit ca nu ma mai intereseaza reglarea asa de mult, contul de furnizor poate fi si pe minus. Surpriza a venit acum, la o plata catre furnizorul respectiv ( intre timp, in luna aprilie venind cateva facturi cu scadenta zilele astea). La inregistrarea platii catre furnizorul respectiv, se deschide fereastra pentru bifarea facturilor care se platesc, precum bine stiti. Factura cu minus nu apare deloc, in concluzie soldul din fereastra respectiva este mai mare decat soldul contului de furnizor, cu suma exact a facturii de minus, care nu apare acolo. Intrebarea este ce fac eu acum. Cum reglez aceasta situatie, va rog?
Ultima oară modificat Mar Apr 22, 2014 5:00 pm de către alexandrub, modificat 1 dată în total.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Reglare facturi storno

#2 Mesaj de cernatv »

La "Situatii furnizori" te pozitionezi pe furnizorul respectiv, mergi pe tab-ul "Facturi - xxx SRL", si butonul "Reglare...".

alexandrub
Mesaje: 148
Membru din: Mar Iun 02, 2009 12:00 am

Re: Reglare facturi storno

#3 Mesaj de alexandrub »

Multumesc !!! Ce inseamna sa cunosti programul bine si sa te mai duca si mintea... :oops:

Scrie răspuns